Vedci objavili pozostatky extrémne starého lesa v opustenom lome, iba 200 kilometrov od New Yorku. 386 miliónov rokov staré kamene ukrývali skamenené korene prastarých stromov, ktoré spustili klimatickú zmenu vedúcu k atmosfére, akú dnes poznáme. Tieto stromy sú podľa vedcov totiž prvé, ktorým sa vyvinuli ploché zelené listy. Vďaka týmto listom mohli stromy začať s procesom fotosyntézy a Zem sa postupne začala zbavovať toxického množstva oxidu uhličitého v atmosfére. Téme sa venoval portál Science Alert.

„Kráčame po povrchu opusteného lomu, pomedzi korene prastarých stromov a v predstavách rekonštruujeme, ako to tu mohlo vyzerať,“ povedal Christopher Berry, paleobotanik z Univerzite v Cardiffe vo Veľkej Británii. „Koncom devónu, pred 360 miliónmi rokov, sa množstvo oxidu uhličitého začalo znižovať na úroveň, akú poznáme dnes,“ vysvetlil Berry. V lese našli až tri druhy stromov.

Najzaujímavejší z nich patrí do vyhynutého rodu Archeopteris, ktorý sa vyznačoval koreňmi dlhými až 11 metrov. Tieto stromy boli podobné dnešným ihličnatým a zatiaľ sú považované za úplne prvé stromy, ktorým sa vyvinuli ploché zelené listy.

Screenshot/Youtube

Čiastočne kvôli následkom poveternostných podmienok, ale hlavne vďaka tomu, že sa objavili tieto stromy, klesol pomer atmosférického oxidu uhličitého na dnešnú úroveň. Niektorí vedci tvrdia, že jeho postupné miznutie viedlo k zvyšovaniu pomeru kyslíka, keďže pred 300 miliónmi rokov naša atmosféra obsahovala okolo 35 %, čo je oproti dnešným 21 % naozaj veľký rozdiel. Toto mohlo v pravekých časoch spôsobiť vývin gigantického hmyzu, ktorý mal rozpätie krídel až 70 centimetrov.

Tieto stromy spôsobili znižovanie úrovne oxidu uhličitého vo vzduchu. Následkom toho po Zemi lietal obrovský hmyz. Pixabay

Howard Falcon-Lang, anglický vedec, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal, že nepochybuje o tom, že objavené fosílie sú najstaršie nájdené. „Je možné, že sa v budúcnosti objaví niečo ešte staršie. Paleontológia je plná prekvapení,“ povedal Falcon-Lang.

„V súčasnosti je to však neuveriteľne vzrušujúce.“ Štát New York je  ale vychýrenou lokalitou čo sa týka pravekých fosílií. V tomto pieskovcovom lome archeológovia našli aj fosílie rýb, čo naznačuje, že tento staroveký les bol nakoniec zničený povodňou. Štúdia o objave bola publikovaná portálom Current Biology.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú