Rover počas expedície cez Gediz Vallis Channel svojou váhou rozdrvil kameň, ktorý ukrýval nečakané prekvapenie. Boli to žlté kryštály čistej síry. Síra sa síce na Marse nachádza, avšak je to prvýkrát, čo bola nájdená v čistej elementárnej forme. Zistenie naznačuje, že oblasť Gediz Vallis môže obsahovať väčšie množstvá tejto formy síry, čo vyvoláva mnoho otázok o jej pôvode. Informáciu priniesol portál Science Alert.

Objav zarazil aj vedcov NASA

„Nájsť pole kameňov z čistej síry je ako objaviť oázu uprostred púšte,“ uviedol Ashwin Vasavada, vedecký pracovník projektu Curiosity z NASA. „Nemalo by to tam byť, takže teraz musíme prísť na vysvetlenie. Objavovanie nečakaného robí planetárny výskum takým vzrušujúcim,“ dodal.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Síra je kľúčovou zložkou v biologických a geologických procesoch. Na Zemi je esenciálnym prvkom pre život. Organizmy ju potrebujú na syntézu aminokyselín, ktoré sú potrebné na tvorbu bielkovín. Jej prítomnosť na Marse v čistej forme naznačuje, že tam museli existovať špecifické podmienky, ktoré sa doteraz nepodarilo objasniť. Na Marse sa zatiaľ nenašli žiadne stopy života, nový objav vyvoláva opäť otázku, či bola planéta kedysi obývateľná.

Sírany na Marse vznikajú, keď sa síra viaže s vodou a ďalšími minerálmi. Keď voda vyprchá, zanecháva po sebe tieto zlúčeniny. Čistá síra vzniká iba za veľmi špecifických podmienok, ktoré sa v tejto oblasti Marsu doteraz neočakávali. Objav poukazuje na možnosť, že v histórii tejto planéty mohli prebiehať neznáme geologické procesy.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ako sa čistá síra dostala na Mars?

Nehostinná červená planéta stále dokáže prekvapiť vedcov. Kameň bol objavený v oblasti Gediz Vallis, čo je riečne koryto, ktorého skalné útvary nesú stopy miliardy rokov starých tokov vody. Curiosity už v minulosti odobral vzorky z týchto skál na chemické analýzy, aby odhalil viac o prítomnosti vody a klimatických podmienkach na Marse.

Nález čistej síry môže byť ďalším dielom skladačky, ktorá nám umožní pochopiť históriu Marsu. Curiosity momentálne pokračuje vo svojej ceste hlbšie do kanála Gediz Vallis, kde môže objaviť ďalšie prekvapenia.

Zatiaľ čo Curiosity pokračuje vo svojej misii, vedci na Zemi analyzujú dostupné dáta a hľadajú odpovede na otázky, ktoré tento objav vyvolal. Gediz Vallis Channel tak naďalej zostáva jedným z kľúčových miest pre pochopenie minulosti Marsu a jeho potenciálu na podporu života v minulosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú