Spoločnosť Nvidia, ktorá sa špecializuje predovšetkým v oblasti grafickým kariet, predstavila novú grafiku pre profesionálnu sféru. Je to monštrum vo všetkých smeroch.

‚‚Musíme nájsť cestu po tom, keď už nebude možné uplatniť Moorove zákon“. Takto zneli úvodné slová CEO Nvidie Jen-Hsun Huanga na konferencii. Na mysli mal to, že o chvíľu bude dosiahnutý limit tranzistorov a aj výrobného procesu, ktoré budú hraničné pre kremíkové jadro. Spoluzakladateľ Intelu, Gordon Moor, vyslovil toto pravidlo, ktoré hovorí, že každých 18 mesiacov sa zdvojnásobí počet tranzistorov, ktoré môžu byť umiestnené na jeden integrovaný obvod, pri zachovaní rovnakej ceny. Týmto pravidlom sa riadia väčšinou procesory. Výnimkou nie sú ani grafické karty, avšak tam je časový úsek o dosť dlhší.


Zdroj fotografie: Nvidia

Nová grafická karta od Nvidie je založená na novej architektúre Volta s čipom GV100. Tá je vyrobená 12 nm procesom a je obrovská vo všetkých ohľadoch. Len rozmery jadra sú 815 mm2 a nesie 21 miliárd tranzistorov. Je to najväčšia plocha, akú kedy grafický čip dosiahol.

nvidia
Zdroj fotografie: Nvidia

Celý projekt stál spoločnosť 3 miliardy dolárov. Výsledkom je grafická karta s neuvertiteľnými 5120 CUDA jadrami. Hrubý výkon predstavuje 15 TFLOPS pri frekvencii 1455 MHz. 4096-bit zbernica spoločne so 16 GB GDDR5X pamäťou dosahuje dátovú priepustnosť závratných 900 GB/s. Hlavnou novinkou je ale Tensor Core. Ide o oveľa efektívnejšie násobenie matíc a je to prvok určený priamo pre umelú inteligenciu. Podľa Nvidie, výpočty, ktoré trvali na predchádzajúcej architektúre minúty, zvládne Volta v priebehu sekúnd.


Zdroj fotografie: Nvidia

Desktopová verzia, bohužiaľ, predstavená nebola. Využitie nájde hlavne vo vývoji a strojovom učení. Prvé kusy by mali k majiteľom doraziť až v priebehu tretieho až štvrtého kvartálu. Cena pritom bude rádovo v tisíckach eur. Nedá sa uprieť, že Nvidia dohnala 12 nm technológiu na jej vrchol a ponúka obrovský výkon, avšak dostupný len pre pár vyvolených alebo bohaté inštitúcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú