banner-mi-notebook-air-13Čína tento týždeň schválila nový zákon týkajúci sa kybernetickej bezpečnosti, ktorého cieľom je boj proti terorizmu a hackingu, i keď kritici hovoria, že má za úlohu posilniť cenzúru v krajine a sťažiť podnikanie zahraničným technologickým firmám. Zákon bol prijatý v pondelok a vstúpi do platnosti v júni 2017.

Legislatíva od agentúr a spoločností vyžaduje najmä zlepšenie ich systému sieťovej obrany. Vládny úradníci hovoria, že zákon je nevyhnutný k zmareniu rastúcej online hrozby.

„Čína je internetový gigant a ako jedna z krajín, ktoré čelia najväčším bezpečnostným rizikám, naliehavo potrebuje zriadiť dokonalé zabezpečenie sietí pre právne systémy.“

Zahraničné spoločnosti silne kritizovali zákon tvrdeniami, že to bude škodiť podnikaniu a rastu obchodu. Zoznam kritických sektorov pokrýva široké spektrum podnikov, vrátane telekomunikácií, dopravy a financií. Ďalšie ustanovenia vyžadujú, aby spoločnosti na ukladanie osobných a obchodných dát využívali servery umiestnené v Číne a poskytovali „technickú podporu“ pre orgány počas vyšetrovania trestných činov. Tieto požiadavky vyvolali obavy, že zahraničné technologické firmy by mohli odhaliť duševné vlastníctvo alebo poskytnúť vláde „zadné dvierka“ k podnikaniu v krajine.

china-cyber-security

Už viac ako 40 firiem požiadalo čínskeho premiéra Lia Keqianga o zmenu zákona, no sporné ustanovenie zostalo stále bez zmeny. „Napriek širokému medzinárodnému znepokojeniu z korporácií a obhajcov práv trvajúcemu aj viac ako rok, čínske úrady pokračovali s týmto obmedzovaním práv bez robenia akýchkoľvek zmysluplných zmien. Už aj tak ťažko cenzurovaný internet v Číne potrebuje viac slobody, nie menej.“, povedal riaditeľ organizácie Human Rights Watch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP