Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri vývoji nových zariadení, strojov či materiálov sa mnohokrát vedci inšpirujú priamo v prírode, ktorá môže poskytnúť odpovede aj na zdanlivo neriešiteľné problémy. To sa udialo aj pri práci na novom type kovu, ktorý prakticky nie je možné ponoriť do vody. Výskumný tím z univerzity Rochester v New Yorku prišiel s jedinečným kovom, ktorý vďaka svojej štruktúre odoláva vode a nepotopí sa ani po poškodení, informuje Futurity

Vývoj tohto prelomového materiálu má svoje základy v samotnej prírode, konkrétne pri určitých druhoch mravcov či pavúkov, ktoré sa dokážu vznášať na vodnej hladine. To inšpirovalo vedcov k vytvoreniu nepotopiteľného materiálu, ktorý by sa dokázal sám vznášať na hladine a nepotopilo by ho ani rôzne poškodenie. Základom tohto kovu je špeciálna štruktúra, ktorá v sebe uväzní vzduch, vďaka čomu umožní materiálu nadnášať sa.

Jedinečný druh kovu, ktorý sa nikdy nepotopí

Aby však vedci dosiahli tento výsledok, museli zvážiť spôsob, akým tento materiál vyrobia. Nakoniec vytvorili štruktúru na dvoch paralelne spojených kúskoch hliníka pomocou lasera, ktorý leptaním materiálu zachytil vzduch v bublinách, čím po ponorení odpudzoval vodu. Následne vedci spojili dva takéto disky s upraveným povrchom orientovaným dovnútra, ktoré boli spojené malými podporami. Takýto superhydrofóbny materiál bol podrobený aj rôznym testom.

Nenechaj si ujsť
Poprvýkrát v histórii sa podarilo vedcom objaviť unikátnu vlastnosť v kvantovom materiáli

Najprv ho vedci zaťažili vo vode na 2 mesiace, aby zistili, či po takom čase náhodou nestratí svoje vlastnosti. Ani po tomto teste sa však nič nezmenilo a testovaný materiál vyplával po odobratí záťaže na hladinu.

Na rad tak prišlo poškodenie, pri ktorom do disku vedci vyvŕtali niekoľko otvorov o priemere 3 a 6 mm. Ani takéto narušenie materiálu neublížilo a naďalej sa dokázal vo vode nadnášať. Takýto materiál má pritom obrovské možnosti využitia a môže predstavovať revolúciu napríklad pri výrobe lodí.

Revolučný materiál si všimla aj nadácia Billa Gatesa

Vývoj tohto kovu si všimol aj Bill Gates a jeho manželka Melinda, ktorí ho spolu s americkou armádou a Národnou vedeckou nadáciou podporili, informuje Popular Mechanics. Zakladateľ Microsoftu založil svoju nadáciu ešte v roku 2008, kedy odišiel do dôchodku a od tej doby sa primárne venuje iným záležitostiam ako riadeniu tejto gigantickej softvérovej spoločnosti.

Aktuálne sa teda zaujíma aj o tento unikátny materiál, ktorého výroba však nie je práve najrýchlejšia. Vyrobiť len malý kúsok tohto kovu a upraviť jeho povrch trvá vyše 1 hodiny, no to je podľa vedúceho výskumu už problém, ktorí by mali vyriešiť budúci výrobcovia. Tí budú pre rýchlejšiu produkciu takéhoto materiálu potrebovať výkonnejšie lasery.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú