Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zatiaľ v poslednom kole prvotných testov na ľuďoch, liek s názvom divarasib ukázal veľmi sľubné výsledky pri liečbe špecifickej formy rakoviny. Na tému upozornil portál Futurism.

Nádej pre ľudí s rakovinou

Ako upresňuje portál NewAtlas, divarasib po novom zapôsobil vo fáze testovania 1b, pričom vo výsledku prekonal nielen svoje predchádzajúce pokusy, ale tiež súčasne využívané postupy a terapie.

Jeho kombinácia s existujúcim liekom cetuximabom totiž priniesla až v 62,5 % prípadov pozitívny výsledok pri pacientoch s pokročilým alebo metastatickým kolorektálnym karcinómom (štádium IV – ochorenie, ktoré rozšírilo mimo hranice hrubého čreva) spojeným s génovou mutáciou KRAS G12C. Pozitívny výsledok v tomto prípade znamená, že nádory boli buď úplne eradikované, alebo zmenšené.

Peter MacCallum Cancer Centre

Za zmienku rozhodné stojí aj fakt, že už po prvom kole testovania zo začiatku tohto roku, bola tabletka divarasib označená za „game changer“, keď vykazovala pozitívne výsledky v 35,9 % prípadov. Vtedajšie výsledky totiž ukázali, že liek je 50-krát špecifickejší a 20-krát účinnejší ako iné podobné látky, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu mutácie KRAS.

Ako v tom čase uviedol spoluautor výskumu Jayesh Desai, trvalo roky, kým výskumníci dokázali lepšie pochopiť túto chorobu a vyvinúť molekuly, ktoré presnejšie dokážu zacieliť na mutáciu KRAS.

Aktuálne vedci dúfajú, že kombinácia divarasib s cetuximabom sa premietne do lepších výsledkov pre všetkých pacientov aj mimo klinických štúdií. Súčasná liečba KRAS G12C totiž zahŕňa chemoterapiu, ktorej chýba špecifické zacielenie na daný nádor.

Treba však poznamenať, že ide o veľmi špecifický liek, ktorý je vhodný iba pre malú časť pacientov s rakovinou hrubého čreva. Mutácia KRAS G12C totiž ovplyvňuje proteín, ktorý riadi bunkové delenie a podľa vedcov sa vyskytuje iba v štyroch percentách prípadov rakoviny hrubého čreva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú