Vedci z Medical Research Council Laboratory of Medical Science (MRC LMS), Imperial College London a Duke-NUS Medical School v Singapure zistili, že inhibícia proteínu IL-11 môže významne predĺžiť zdravý život myší až o 25 %. Tento objav publikovaný v žurnále Nature má potenciál priniesť nové možnosti v boji proti chorobám spojeným so starnutím a zlepšiť kvalitu života starších ľudí. Na tému v tlačovej správe upozornila Imperial Colllege London.

Predĺži život

Ako píše portál UKRI, IL-11 je proteín, ktorý v tele zohráva dôležitú úlohu pri zápaloch a tvorbe jaziev. Hoci doposiaľ sa predpokladalo, že IL-11 je protizápalový proteín, nové výskumy naznačujú, že môže naopak podporovať zápaly a poškodzovanie tkanív, čo v konečnom dôsledku vedie k rôznym chorobám. S vekom navyše dochádza k zvyšovaniu hladiny IL-11, čo môže prispievať k chronickým zápalom, fibróze (zjazveniu tkanív) a ďalším zdravotným problémom.

Porovnanie neliečenej a liečenej myši. MRC Laboratory of Medical Sciences / Duke University

Aj preto výskumníci v novej štúdii geneticky upravili myši tak, že im odstránili gén IL-11. To, ako sa ukázalo, viedlo k zvýšeniu priemernej dĺžky života o viac ako 20 %. Okrem toho boli staršie myši, ekvivalentné veku približne 55 rokov u ľudí, ošetrené protilátkou blokujúcou IL-11. Táto liečba predĺžila medián dĺžky života o 22,4 % u samcov a 25 % u samíc, pričom ošetrené myši žili v priemere 155 týždňov v porovnaní so 120 týždňami u neliečených myší.

Liečené myši nielenže žili dlhšie, ale tiež vykazovali menej príznakov starnutia. Mali menej nádorov, lepšiu svalovú silu a menej problémov s metabolizmom. To naznačuje, že blokovanie IL-11 môže znížiť riziko chorôb súvisiacich so starnutím, ako sú srdcové choroby, cukrovka alebo svalová atrofia.

MRC LMS, Duke-NUS Medical School

Hoci je tento výskum zatiaľ obmedzený na myši, výsledky sú veľmi sľubné. Anti-IL-11 liečby sa už testujú na ľuďoch pre iné ochorenia, čo otvára možnosť, že by mohli byť použité aj na zlepšenie zdravia starších ľudí. Ak sa tieto liečby ukážu ako bezpečné a účinné, mohli by predstavovať významný krok vpred v liečbe multimorbidity – stavu, kedy sa súčasne vyskytujú viaceré ochorenia súvisiace so starnutím, čo výrazne ovplyvňuje kvalitu života starších jedincov.

Vedci dúfajú, že zacielením na proteíny ako je spomínaný IL-11 dokážu nielen predĺžiť život, ale aj zlepšiť zdravie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú