Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Technológie používame v každodennom živote. S príchodom nových typov technológií však vznikol aj priestor na ich zneužívanie. Podvodníci hľadajú čoraz sofistikovanejšie metódy, ktorými sa dokážu obohatiť a zároveň tak spôsobiť nemalú škodu ľuďom, ktorí na tieto praktiky skočia.

Prípady najrôznejšieho charakteru sa začínajú objavovať nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch Európy. Ešte v 90. rokoch pôsobila na území Československa pomerne veľká skupina podvodníkov, ktorá bola označovaná ako „fakturanti“. Pôsobili ako organizovaná skupina, ktorej jediným cieľom bolo od firiem zobrať tovar len na faktúry. Spoločnosti však už nikdy svoj tovar, ale ani peniaze nevideli.

Zaujímavý prípad na Slovensku

Staré praktiky, ako sa zdá, boli oprášené a zmodernizované na základe súčasných technológií. Jedna zo slovenských firiem dostala nedávno objednávku na tovar zo zahraničia. Tú doručila na vopred dohodnuté miesto, no tovar a peniaze zaň už nikdy nevidela, nakoľko odvtedy jej už objednávateľ „nezvestný“.

Po celý čas jednania s objednávateľom bola slovenská firma presvedčená, že odberateľom tovaru je známa francúzska firma, takže prípadné riziko v tomto obchodnom styku cítiť nebolo. Ešte pred samotným obchodom si dokonca preverili stránku objednávateľa, čo ich len ubezpečilo, že obchodný partner je dôveryhodný. V skutočnosti však bola webová stránka falošná a vytvorená bola len na účely tohto podvodu, informoval portál aktuality.sk.

Problémom aj deepfake videá

Dnes už nie je žiadny problém vytvoriť si webovú stránku, ktorá sa môže byť identická s tou skutočnou, ktorú používa veľká známa spoločnosť. Za touto stránkou sa potom vydávajú podvodníci, ktorí pomocou podvodnej stránky pôsobia veľmi dôveryhodne. Podvodníkom pomáhajú v súčasnosti aj moderné technológie, ktoré dokážu zneužiť vo svoj prospech. Jednou z nich je napríklad aj umelá inteligencia.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot / YouTube

Novodobým fenoménom, ktorý môže predstavovať veľkú bezpečnostnú hrozbu aj takzvané deepfake videá, o ktorých sme ťa informovali aj v samostatnom článku. Ide o technológiu na báze umelej inteligencie, ktorá používa kombinovanie a prekrývanie existujúcich obrázkov a videí na zdrojové obrázky a videá pomocou techniky strojového učenia.

Vďaka týmto schopnostiam sa Deepfake videá používajú na vytvorenie falošných, či poplašných správ, škodlivých podvodov, pornografických videí s celebritami, či iných diskreditačných meteriálov. Pomocou rôznych aplikácií vie už pritom Deepfake video vytvoriť takmer ktokoľvek, bez toho, aby bol technicky zdatný.

Deepfake videá budú čoskoro tak dokonalé, že budú môcť byť nástrojom na ďalšie podvody, prípadne môžu byť použité na rôzne diskreditácie politikov, ovplyvňovanie verejnej mienky, či mnohé iné podvody najrôznejšieho druhu. Je preto veľmi potrebné, aby sa čo najskôr vytvorili nástroje a riešenia na odhalenie takýchto videí.

Nové technológie, nové príležitosti pre podvodníkov

Deepfake videá však majú aj svoje výhody, ktoré môžu byť použité v zábavnom, či módnom priemysle, no v prvom rade je dôležité pochopiť fungovanie umelej inteligencie a stanoviť určité hranice, ktoré sa nesmú prekročiť, informuje portál Technologyreview. Ďalšou hrozbou okrem Deepfake videí je aj vytvorenie umelého hlasu, ktorý sa môže podobať na ktorýkoľvek hlas skutočného človeka. Jeden prípad sa stal aj nedávno generálnemu riaditeľovi jednej nemenovanej britskej energetickej spoločnosti. Ten prijal telefonát od svojho nadriadeného, generálneho riaditeľa nemeckej materskej spoločnosti, ktorý mu povedal, aby na bankový účet v Maďarsku vložil 220 000 eur, informuje CyberScout.

Generálny riaditeľ si myslel, že hovorí so svojim šéfom z Nemecka, no v skutočnosti bol jeho hlas umelo vytvorený za účelom podvodu. V tomto prípade ide o pomerne nový druh podvodov. Aj Technológia, ktorá je pomocou umelej inteligencie schopná generovať presvedčivý hlas za použitia rôznych hlasových záznamov už síce niekoľko rokov existuje, no na páchanie podvodov sa využíva len zriedkavo. Vložené finančné prostriedky sa napokon previedli z Maďarska do Mexika a následne sa opäť presunuli na neznáme miesto.

Prestaneme dôverovať úplne všetkému?

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť sa však obávajú, že takáto technológia by mohla vytvoriť nový trend v oblasti finančných podvodov. „Čoraz viac sa stávame svedkami podvodov s identitou, ktoré sú založené na umelej inteligencii,“ povedal pre Threatpost, David Thomas, generálny riaditeľ spoločnosti na overenie identity.

Podľa neho v dnešnej dobe už nemožno dôverovať video súboru a ani telefonickému hovoru. Hlasové podvody na základe umelej inteligencie sú rastúcou hrozbou, ktorá môže byť veľmi nebezpečná nielen pre firmy, ale aj pre akýchkoľvek ľudí. Najzraniteľnejšou skupinou sú však dôchodcovia, či deti ktorí sú považovaní za veľmi dôverčivých.

V správe spoločnosti Pindrop z roku 2018 sa zistilo, že hlasové podvody od roku 2013 do roku 2017 narástli až o 350 %, pričom zo 638 hovorov bol aspoň jeden podvodný. Hrozba spočíva v tom, že pomocou danej technológie sa môžu podvodníci vydávať za rodinných príslušníkov, aby mohli získať osobné informácie, ktoré sa môžu zneužiť.

Taktiež sa podvodníci budú môcť vydávať za rôznych vládnych úradníkov, ktorí sa budú môcť dostať k rôznym citlivým údajom, alebo sa môžu vydávať za politikov, ktorí by mohli manipulovať s volebnými výsledkami.

Technológie sú fajn, potrebné je vzdelávanie a prevencia

Podľa odborníkov by mali veľké spoločnosti používať vhodné techniky overovania, ktoré budú založené na identifikácii viacerých faktorov, ako je napríklad rozpoznávanie tváre, či overovanie totožnosti. Taktiež existujú spoločnosti, ktoré sa neustále snažia vyvíjať systémy na odhaľovanie podobných pokusov o podvod.

Ľudská fantázia nepozná hraníc, pričom toto tvrdenie obzvlášť platí, ak sa jedná o peniaze. Spôsobov na páchanie podvodov je veľmi veľa, no s využitím technológií ich počet rapídne rastie. Je preto veľmi dôležité byť ostražitý a snažiť sa predvídať, čo môže byť pravdivé a čo môže naopak pôsobiť ako pokus o podvod. V každom prípade netreba umelú inteligenciu, či mnohé iné technológie zatracovať.

Dokážu nám zjednodušiť naše každodenné činnosti a preto sú pre ľudstvo veľmi dôležité. S ich vývojom však prichádzajú nové riziká, ktoré treba potláčať hlavne vzdelávaním ľudí a v neposlednom rade vývojom systémov, ktoré dokážu odhaľovať skutočné od falošného.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú