Keď prichádzala znovuzrodená Nokia do sveta smartfónov, mnoho fanúšikov malo veľké očakávania, že uvidia hneď niekoľko nových smartfónov. Začať zhurta pre v podstate mladú značku by nebolo ideálne, a tak sme doposiaľ mali možnosť vidieť iba zopár kúskov. Teraz sa ale objavujú nové informácie o ďalšej štvorici modelov, ktorú však na trhu tak skoro zrejme neuvidíme.

Po mesiacoch pochybných špekulácií a únikov konečne prichádzajú dôveryhodné informácie o procesoroch, ktoré budeme môcť nájsť v modeloch Nokia 9, 8, 7 a 2. Z väčšej časti ide o jediné bližšie detaily o týchto očakávaných smartfónoch od znovuzrodenej Nokie. V tejto štvorici sa nachádzajú zástupcovia každej výkonovej a cenovej kategórie. Je však otázne, kedy sa tieto kúsky zjavia na pultoch predaní, pretože doposiaľ nám výrobca ukázal iba zopár nových modelov. Dá sa predpokladať, že si na tieto zariadenia ešte nejakú dobu počkáme. Poďme sa ale pozrieť, aké čipy vo svojich útrobách tieto Nokie prinesú.

Nokia 2, 7 a 8

Predstavenie Nokie 6, 5 a 3 v Prahe

zdroj fotografie: Patrik Tarics/FonTech

Nenechaj si ujsť
Veľký úspech pre Xiaomi. Do budúcich Nokií poputujú jeho procesory

Začneme najslabším modelom z tejto štvorice, Nokiou 2. Práve jej nízke číselné označenie prezrádza, že svojou výbavou zapadne do najnižšej cenovej a výkonovej kategórie vo svete smartfónov. Tam ju tiež zaradí procesor Snapdragon 212, ktorý mal premiéru ešte pred dvoma rokmi. Ide však o model, o ktorom doteraz neboli známe žiadne informácie, no miesto čipu od Qualcommu sa môže výrobca dokonca rozhodnúť aj pre využitie konkurenčného procesora spoločnosti MediaTek.

O čosi lepšie na tom už budú zástupcovia strednej triedy, Nokie 7 a 8. Tie do vienka dostanú Snapdragon 630/Snapdragon 660, čím sa zaradia vo svojej kategórii medzi tie lepšie kúsky. Stále však mnoho záleží aj od spracovania a ďalšej výbavy, o ktorej bohužiaľ nie sú známe bližšie informácie.

Nokia 9

Vrcholom vývoja nových smartfónov od svetoznámej Nokie má byť model Nokia 9, ktorý so sebou prinesie aktuálne najvýkonnejší mobilný procesor, Snapdragon 835. Vďaka tomu poskytne špičkový výkon a jednoznačne bude patriť medzi prémiové zariadenia v tomto segmente. Ako o každej správnej vlajkovej lodi, tak aj o novej 9-ke sa predpokladá, že dostane veľkú 4 GB alebo dokonca 8 GB operačnú pamäť RAM. Chýbať by nemal ani 13 MPx fotoaparát či 5,3″ displej s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov. Práve o tomto high-end modeli vieme zatiaľ najviac informácií. Nokia 9 bude absolútnym vrcholom medzi smartfónmi znovuzrodenej spoločnosti z Fínska.

Žiaľ môžeme iba hádať, kedy sa ju rozhodne výrobca predstaviť. Dúfame však, že všetky z týchto štyroch kúskov prídu na svet už čoskoro, aby sme sa mohli presvedčiť o ich kvalitách. Zatiaľ ale musíme rozhodnutia nechať na spoločnosť HMD, ktorá za Nokiou stojí. Nechceme predsa, aby predčasné a unáhlené činy znova pochovali túto legendárnu značku. Po neúspechu s operačným systémom Microsoftu tak spoločnosť pretrpela dlhé roky v zabudnutí a jej návrat späť očakávalo mnoho verných fanúšikov. Medzi nimi držíme „čínskej“ Nokii palce aj my a veríme, že už čoskoro svetu ukáže ďalšie skvelé smartfóny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom