Hoci niektoré základné častice boli identifikované takmer pred storočím pomocou relatívne jednoduchých experimentov, skutočný rozvoj v pochopení ich správania a vlastností prebieha až v súčasnosti.

Dôležité experimenty a nová fyzika

Tieto náročné experimenty, zamerané na hľadanie odpovedí na otázky o subatomárnych časticiach a ich vplyve na vesmír, sa uskutočňujú v niektorých z najprestížnejších a najvyspelejších výskumných organizáciách na svete. Patrí sem Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), Fermiho národné laboratórium urýchľovačov (Fermilab) a japonský vysokoenergetický urýchľovač KEK.

Hoci tieto organizácie sledujú rôzne ciele a uskutočňujú odlišné experimenty, všetky majú spoločný zámer: hľadať hlbšie chápanie fyzikálnych princípov, ktoré riadia fungovanie vesmíru.

Fermilab

Jeden z týchto experimentov začal vo Fermilabe v roku 2018 a aktuálne púta veľkú pozornosť. Môže totiž zásadným spôsobom ovplyvniť naše pochopenie fyziky a sveta okolo nás. Tento experiment známy ako Muon g-2 je zameraný na meranie vlastností častice nazývanej mión, ktorá je ťažším príbuzným elektrónu.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú