Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím výskumníkov zo Španielska a USA oznámil, že objavili novú vlastnosť svetla. Ide o niečo, o čom sa nikdy ani nepremýšľalo a preto je ďalším krokom skúmanie, ako by sa táto novoobjavená vlastnosť svetla mohla využiť, informuje portál IFL Science

V súčastnosti patria medzi základné vlastnosti svetla intenzita, vlnová dĺžka a jeho polarizácia. Vedci z celého sveta sa neustále snažia o svetle zistiť nové a nové informácie a odhaliť tak jeho ďalšie vlastnosti. Väčšinou to však končí len pri vyslovení teórie, ktorú sa nepodarí overiť v praxi. To však neplatí pre posledný objav, kedy sa tímu medzinárodných vedcov podarilo objaviť a potvrdiť novú vlastnosť svetla – vlastný moment hybnosti.

Využiteľnosť je zatiaľ neznáma

Svoje zistenia a výsledky uviedli vedci v časopise Science, kde je popísané, ako sa k objavu dostali. Objav sa stal v momente, keď generovali ultrafialové a silné röntgenové lúče. Pri tomto procese sa produkovali aj prirodzené svetelné lúče, ktoré sa pri pohybe dopredu stáčali od širšieho, až do užšieho tvaru. Premietnutím tohto lúča na rovný povrch pripomínal tvar polmesiaca či croissantu. Ide o jedinečnú vlastnosť, ktorú doteraz nikto pred nimi nepozoroval.

K potvrdeniu objavu využili dva lasery, ktoré svoje lúče šírili do argónového plynu. Lúče sa tak prekrývali, až sa nakoniec spojili. To vyústilo to lúča, ktorý tvarom pripomínal polmesiac. Fotóny v jeho prednej časti obiehali okolo stredu pomalšie, ako fotóny v jeho zadnej časti – opísal celý proces portál Phys.org. Vysvetlenie celého procesu si môžeš vypočuť aj vo videu vyššie.

Science

K čomu tento objav bude sa zatiaľ nevie. Nakoľko sa jedná o niečo nové, aplikácie tohto javu zatiaľ nie sú jasné. Vedci sa preto v najbližších mesiacoch budú zaujímať o to, ako sa tieto lúče správajú a aké sú možnosti ich využitia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú