Vedci vyvinuli špeciálnu čiapku MemorEM, ktorá využíva toky elektromagnetických vĺn, aby odvrátila stratu pamäte pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou, píše Science Alert.

Výskumníci zo spoločnosti NeuroEM Therapeutics vyvynili technológiu, ktorá pomáha pacientom trpiacich mierne až stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou pri stratách pamäte. Ide o špeciálnu čiapku vysielajúcu elektromagnetické vlny do lebky, ktorú vedci opísali vo výskume publikovanom v Journal of Alzheimer’s Disease.

Zobraziť celú galériu (3)
Youtube / Event Horizon

Vysoká úspešnosť

Liečba spočíva v hodinových procesoch vysielania elektromagnetických vĺn cez lebku, ktoré je potrebné vykonávať dvakrát denne. Napriek tomu, že bolo v štúdii zapojených iba 8 pacientov po dobu 2 mesiacov, vedci zaznamenali zvýšenú kognitívnu výkonnosť až u 7 účastníkov.

Význam elektromagnetických vĺn

Výskum tiež nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu, kde vedci ukázali, že táto liečba je úspešná u myší, kde sa im podarilo chrániť mladé jedince pred stratou pamäte a zvrátiť zhoršené stavy u starších hlodavcov, píše Eurasia Review. Podľa najnovších poznatkov dokáže táto technológia rozbiť toxické amyloid-beta a tau proteíny, ktoré sú spojené s vytváraním Alzheimerovej choroby. Proteíny „upchávajú“ mozog a ničia neuróny kľúčové pri udržiavaní spomienok či rozprávaní. Práve elektromagnetické vlny sú schopné destabilizovať vodíkové väzby, ktoré ich držia pohromade.

Pri štúdii zaznamenali výskumníci obrovský posun v kognitívnych funkciách pacientov, pričom sa im za spomínané 2 mesiace podarilo odvrátiť pokles, ktorý pri pacientoch s Alzieimerovou chorobou trvá približne rok. Ani jeden z pacientov po liečbe taktiež nevykazoval žiadne vedľajšie účinky ani známky poškodenia mozgu prúdením elektromagnetických vĺn.

Významný krok pre ďalší výskum liečby

Úsilie vedcov teraz pokračuje ďalšou rozsiahlou štúdiou, do ktorej bude zapojených až 150 účastníkov s Alzheimerovou chorobou, pričom jej úspech by mohol pre projekt znamenať aj regulačné schválenie.

„Napriek takmer 20-ročnému úsiliu na zastavenie alebo zvrátenie strát pamäte pacientov s Alzheimerovou chorobou zatiaľ riešenie vedcom uniká. Tieto výsledky však poskytujú čiastočný dôkaz, že elektromagnetická liečba môže u pacientov s mierne až stredne ťažkým ochorením naozaj kognitívnu výkonnosť zvýšiť.“, uviedla neurovedkyňa z Univerzity v Južnej Floride, Amanda Smith.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP