Príbeh ako z rozprávky. Iný výraz na bratov Tarna a Zacha Adamsových, tvorcov strategického fenoménu Dwarf Fortress, ani použiť nemožno. Takmer dve dekády súrodenci-programátori ponúkali svoju hru zadarmo všetkým hráčom, ktorí o ňu mali záujem.

Žili len z príspevkov hráčov

Komplexnú budovateľskú stratégiu doslova s miliónmi možností a scenármi autori vydali ešte v roku 2006 a jej vylepšovaniu sa odvtedy venovali v rámci plného úväzku.

Keďže Dwarf Fortress autori ponúkali bezplatne, odkázaní boli výhradne na dobrovoľné príspevky hernej komunity. Týmto časom už je však aktuálne koniec.

Manažmentová hra sa v decembri minulého roka v platenej verzii a s početnými vylepšeniami dostala na Steam, kde sa z nej stal okamžitý hit. Do týždňa sa predalo viac než 300-tisíc kópií hry a za prvý mesiac autorom ich celoživotné dielo zarobilo viac než 7 miliónov dolárov, informuje Polygon.

Z Dwarf Fortress sa rýchlo stal novodobý fenomén a komplexnosť hrania, o akej môžu konkurenčné tituly iba snívať, teraz oceňujú aj samotní hráči. Najlepším dôkazom je absolútne hodnotenie 10/10 na Steame, ktorým sa môže pochváliť len hŕstka titulov.

Dwarf Fortress naďalej zostáva k dispozícii aj zadarmo, Steam verzia však ponúka nemalé vylepšenia, napríklad v podobe vygenerovanej geometrie. Pri bezplatnej verzii ide o prevažne textovú záležitosť pripomínajúcu začiatky hier ako takých.

Jeden z autorov hry, Tarn Adams, na oficiálnom fóre transparentne vysvetľuje, že niečo menej ako polovicu zo zárobkov zhltnú dane, nemalé prostriedky budú venované aj ďalšiemu zveľaďovaniu hry. Pripúšťa však, že s dôchodkom a finančnou nezávislosťou si už bratia hlavu robiť nemusia. V tomto prípade celkom zaslúžene.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP