Keď sa spomenie elektrický pohon, väčšina z nás si predstaví elektrické auto. V skutočnosti je však elektrický pohon už dlhšiu dobu výsadou satelitov a vesmírnych sond, ktoré ho využívajú ako efektívnejšiu alternatívu klasických chemických rakiet. Typov takéhoto pohonu je viac, avšak všetky využívajú plazmu, o ktorej ešte stále nevieme všetko.

Aj preto má budúcnosť elektrického pohonu veľký potenciál a neustále sa mu dostáva pokroku, ktorý zlepšuje jeho schopnosti, efektivitu a výkon. Aj keď tento pohon zrejme nikdy nevyužijeme na to, aby sme opustili našu planétu, môže nám pomôcť v preprave astronautov napríklad k Marsu či ťažkých sond na hranice našej slnečnej sústavy. Pomôcť v tom môže najnovší objav, ktorý odhalil doposiaľ nevídané tvary v plazme produkovanej týmito pohonmi.

Doposiaľ nevídané tvary

Aj keď plazmový prúd slúži ako „pohon,“ jeho dynamika môže spôsobiť problémy. Elektrické polia niekedy spôsobujú, že sa niektoré častice v týchto prúdoch pohybujú smerom naspäť, čo môže poškodiť solárne panely alebo antény na vesmírnej lodi alebo satelite. Aby tieto systémy spoľahlivo fungovali, inžinieri potrebujú detailne pochopiť, ako sa plazma v prúdoch správa. Cui sa preto zameriava na mikroskopické interakcie medzi elektrónmi, ktoré majú kľúčový vplyv na celkovú dynamiku plazmy.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP