Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blíži sa čas, kedy by mali byť predstavené nové generácie konzol Playstation a Xbox. História oboch výrobcov je veľká a siaha (v prípade Sony) až do minulého storočia. Skráťme si preto čakanie na nové konzoly tým, že si pripomenieme tie staršie, ako sa časom vyvíjali a čo všetko hráčom ponúkli. 

Keď si odmyslíme súboj PS vs. Xbox, tak tým druhým najväčším je azda konzola versus počítač. Jedna skupina hráčov preferuje herný ovládač a kompatibilitu za každých okolností, druhá zas nedá dopustiť na kombo myš + klávesnica a hlavne všestrannosť využitia, akú počítač nepochybne poskytuje.

Ak sa však na ne pozrieme len z hľadiska hier, konzoly vyhrávajú na plnej čiare. Neexistuje žiadny počítač za cenu približne 400 €, ktorý by dokázal niekoľko rokov bez problémov spustiť najnovší vydaný titul. Veľa hier je tiež takých, ktoré si nikde inde ako na konzole nezahráš (viď. Red Dead Redemption…). A nakoniec, samozrejme, rozhoduje cena.

Tá už bola mierne načrtnutá a je veľmi silným faktom, ktorý pri kúpe rozhoduje. Cena konzoly je pre viacero kupujúcich priaznivá, no ak si vášnivý hráč, kúpou niekoľkých hier a príslušenstva sa už vieš dostať na poriadne vysokú cenu. To však platí aj pri počítačoch a iných zariadeniach. Poďme ale rovno na samotné konzoly, nakoľko ich história je poriadne zaujímavá.

Playstation

Playstation

Oficiálny dátum vydania bol v roku 1994, kedy sa začala predávať v Japonsku. Až takmer po roku sa začala predávať aj v USA a Európe a ide o doteraz o jeden z najúspešnejších modelov, ktorého predaje prekročili hranicu 100 miliónov kusov. Revolúcia v hernom priemysle spočívala hlavne v 3D grafike, čo bola na tú dobu raritná záležitosť. Procesor mal pritom frekvenciu len 33,87 MHz, operačná pamäť mala 2 MB a grafika len 1 MB.

Pixabay

Zaujímavosťou je, že konzola sa predávala ešte v čase, kedy na trhu už bola tretia generácia, známa ako Playstation 3. Dokonca na ňu v roku 2007 vyšla v Japonsku hra, ktorá bola už definitívne tou poslednou. Známy je tiež výrok Billa Gatesa, ktorý túto konzolu označil ako vydarenú a veľmi obľúbenú aj medzi pracovníkmi Microsoftu.

Playstation 2

Na úspech prvej generácie nadviazalo Playstation 2, z ktorého sa predalo vyše 150 miliónov kusov. Výrazne sa zmenšila veľkosť konzoly a nárast výkonu bol značný. Konzola bola taká úspešná, že zo začiatku predaja bolo takmer nemožné si ju zaobstarať, nakoľko sa všetky kusy ihneď rozpredali. Procesor mal takt až 299 MHz a RAM mala veľkosť 32 MB.

Pixabay

Playstation 2 sa predávalo od roku 2000 až do roku 2012. Celkovo bolo vydaných vyše 2 000 herných titulov, takže na svoje si prišiel každý hráč. Medzitým bola v roku vydaná aj konzola Sony Playstation Portable, ktorá bola v tom čase hitom a ponúkla hranie hier v podstate kdekoľvek. Veľkým plusom bola aj integrácia WiFi.

Playstation 3

Aj keď bola konzola predstavená ešte v roku 2005, oficiálne sa začala predávať až o rok na to. Novinkami bola Blu-Ray mechanika a predovšetkým bezdrôtový ovládač. Konzola dokázala dodať až 1080p kvalitu obrazu, a to vďaka grafickej karte Nvidia RSX, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre danú konzolu. Mala 256 MB pamäte, 128-bitovú zbernicu a takt 550 MHz. Dnes sa z takýchto špecifikácií smejeme, no v tom čase to bolo terno, nehovoriac o procesore s taktom 3,2 GHz, čo je viac ako desaťnásobný nárast výkonu oproti predchádzajúcej generácii.

Pixabay

Sony však už muselo súperiť aj s konkurenciou v podobe Xbox 360 a ich službou Xbox Live. Predstavená bola online služba PlayStation Network, ktorá umožňovala hranie online. Tri roky pod vydaní bola predstavená chudšia verzia PS3 Slim, ktorá okrem zmeny dizajnu priniesla vyššie pamäťové verzie a mechanicky otvárateľnú mechaniku.

Playstation 4

Súčasný výkvet spoločnosti Sony, ktorý je na trhu od roku 2013. Ponúka 8-jadrový procesor od AMD, 8 GB RAM, špeciálne vyvinutú grafiku od AMD A tiež podporu SSD diskov, vďaka čomu sa mohlo fungovanie konzoly ešte o čosi zrýchliť. Predstavený bol aj nový ovládač DualShock 4, ktorý aj po rokoch patrí medzi najlepšie. K dispozícii je množstvo doplnkov ako kamera, ovládače Move, virtuálna realita či možnosť komunikácie s konzolou pomocou mobilu či tabletu.

PlayStation

Pribudlo predplatné PlayStation Plus, ktoré ponúka online úložisko, množstvo bezplatných hier a zliav na platený obsah. K dispozícii je tiež množstvo prémiového obsahu a spomenúť treba Uncharted, The Last of Us, God of War, Gran Turismo či Red Dead Redemption 2. V roku 2013 sa na trh dostali dve nové verzie, a to PS4 Slim a PS4 Pro. Druhá menovaná umožňuje hranie v 4K rozlíšení, za čo vďačí výrazne vyššiemu výkonu a niekoľko rokov si držala štatút najvýkonnejšej konzoly na svete.

Microsoft Xbox

Xbox

Síce Sony malo konkurenciu v podobe Nintenda, tá najväčšia prišla až v roku 2001, kedy bola predstavená konzola Xbox. Konzola bola minimálne papierovo výkonnejšia, nakoľko procesor Pentium III mal takt až 733 MHz a veľkosť RAM bola 64 MB. Napriek tomu sa predalo len cca 25 miliónov kusov, čo sa oproti PS či PS2 nedá porovnávať. Konzola Xbox za úspech vďačí hlavne sérii Halo, ktorá stále vychádza.

Microsoft

Xbox 360

Netrvalo dlho a v roku 2005 bola predstavená konzola Xbox 360, na ktorej aj dnes funguje množstvo hráčov. Výrazne sa navýšil aj záujem o konzolu, ktorej sa celkovo predalo približne 80 miliónov kusov. Pritom už vtedy mali používatelia možnosť streamovať obsah priamo z PC.

Flickr

K dispozícii bolo množstvo rozšírenia, pričom to najznámejšie je Kinect. Tento senzor dokázal snímať pohyby hráča a priniesť tak do hrania úplne nový zážitok. Známe sú tiež tanečné koberce, ktoré spoločne s Kinectom boli zaručeným zdrojom zábavy. Bohužiaľ, konzola mala aj množstvo chýb, prevažne technického rázu, a veľmi slabú spoľahlivosť. Microsoft sa situáciu snažil všemožne zachrániť, no vylepšenie prišlo až s ďalšou generáciou.

Xbox One

Xbox One sa dá označiť ako jedna celá rada, v rámci ktorej bolo predstavených niekoľko generácií. Prvá verzia sa začala predávať v roku 2013 a podľa Microsoftu ide o všestranné zariadenie, ktoré nie je určené len na hranie hier. Pribudol vstavaný Skype, výrazne vylepšený Kinect, širšie možnosti prepojenia s PC, gestá, streamy či využívanie cloudu. O výkon sa stará 8-jadrový procesor od AMD s taktom 1,75 GHz, 8 GB RAM a grafická jednotka s výkonom 1,31 TFLOP. Nechýba podpora 1GBit ethernetu.

Xbox

Ponuka hier síce nie je taká bohatá ako na PS4, no aj tu sa dá nájsť niekoľko herných peciek ako Forza, Halo či Ryse. Konzola sa však stretla aj s množstvom kontroverzných situácií, predovšetkým kvôli nutnosti neustáleho pripojenia k internetu, čo mnoho ľudí považovalo za neprijateľné.

To sa medzi časom už opravilo, ale pri Kinecte obavy nevymizli. Zariadenie totiž funguje neustále (aj keď je konzola v spánku) a sníma okolité zvuky, aby mohla zareagovať na príkaz prebudenia.

Screenshot/YouTube/Xbox

V rámci tejto rady pribudli ešte dve verzie, a to Xbox One S, čo bola v podstate len zmenšená konzola s menšími vylepšeniami. Pozornosť sa však strhla na Xbox One X, čo je doteraz najvýkonnejšia konzola na trhu s 12 GB RAM, grafikou výkonnou až 6 TFLOP, rýchlejším procesorom a natívnou podporou hrania v 4K rozlíšení.

Tvrdiť, ktorá z nich je lepšia, by nebolo fér. Ako Sony, tak aj Microsoft sa snažia priniesť hráčom ten najlepší herný zážitok. Neustále sa predstavujú rôzne exkluzívne tituly, ktorých má Sony nepomerne viac. Na druhej strane, Xbox ponúka natívne 4K rozlíšenie, vyšší výkon a stále je tu veľa hier, ktoré sú vytvorené ako pre PS, tak aj pre Xbox. Rozlúsknutie súboja by mohli priniesť nové generácie konzol, na ktoré už netrpezlivo čaká množstvo fanúšikov z oboch táborov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú