V internetových aukciách sa už objavili tie najrôznejšie predmety, no nedávno všetkých prekvapil internetový umelec menom Guo O Dong, ktorý vytvoril unikátne „dielo“. Starý notebook od Samsungu naplnil šiestimi vírusmi, ktoré v minulosti spôsobili obrovské škody, a ponúkol ho na predaj za poriadne mastnú cenu. Po pár dňoch od začiatku dražby vyhrala najvyššia ponuka, v ktorej záujemca kúpil toto nebezpečné umelecké dielo za viac ako 1 milión dolárov.

Počítače a notebooky sa ich majitelia snažia zväčša chrániť pred prípadnými kybernetickými hrozbami a vírusmi. To však nie je prípad umelca Guo O Donga, ktorý sa rozhodol vytvoriť bizarné, no jedinečné umelecké dielo zo starého notebooku Samsung NC10 z roku 2008. Ten už po 11 rokoch existencie nemá príliš veľkú cenu. Hodnotu tohto zariadenia však Dong znásobil inštaláciou najnebezpečnejších vírusov z minulosti.

Najnebezpečnejší notebook sveta sa predal za neuveriteľnú čiastku

Do notebooku nainštaloval 6 vírusov, ktoré v predchádzajúcich rokoch infikovali viac ako 200 000 počítačov v 150 krajinách a napáchali škody vo výške neuveriteľných 95 miliárd dolárov. Podľa požiadaviek spoločnosti Deep Instinct sa teraz táto šestica vírusov ocitla v tomto notebooku, do ktorého ich pomáhali inštalovať aj skúsení inžinieri, informuje Gizmodo. Samsung NC10 s vírusmi BlackEnergy, DarkTequila, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig a WannaCry sa však neskôr dostal aj do dražby.

Nenechaj si ujsť
Procesory Intel od roku 2011 ohrozuje vážny bezpečnostný problém. V hre sú citlivé dáta

Možno by si si povedal, že za takýto notebook nikto nevysolí veľa peňazí, no tento kúsok techniky bol tvorcom prezentovaný ako umelecké dielo, ktoré nakoniec kúpil anonymný kupec za 1,3 milióna dolárov. Notebook bol ponúkaný ako „katalóg“ najhorších hrozieb z minulosti, informoval portál The Verge.

Nový majiteľ musel byť oboznámený s tým, čo takéto zariadenie predstavuje. Pokiaľ sa nepripojí k internetu alebo k nemu nebude pripojený USB kľúč, šírenie vírusov nehrozí. Hoci by sa však dostali von z tejto „Pandorinej skrinky“, moderné antivírusy sú už na tieto typy škodlivého softvéru pripravené.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú