Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ekológia sa v posledných rokoch stáva skutočne zásadnou otázkou a ľudia, ktorí si to aspoň trochu uvedomujú, sa snažia správať maximálne ekologicky. Takýto pristúp sa dá dokonca uplatniť aj vo veľkých mestách, ktoré spotrebujú milióny kilowatthodín energie ročne.

Portál Curbed nedávno napísal o budove v Nórsku, ktorá je energeticky úplne sebestačná a dokonca vyprodukuje dvakrát viac energie ročne ako sama dokáže spotrebovať. Nórsko patrí medzi tie krajiny, ktoré sa snažia zmeniť postoj k planéte a zrovna energetika je jedným z najväčších producentov oxidu uhličitého. Ako informuje portál OffGridEnergyIndependence, energetika a stavebníctvo tvoria globálne až 40 % emisií, takže ak chceme pomýšľať nad zmenou k lepšiemu, mali by sme sa zamerať práve na tieto dva sektory.

Nórka odpoveď na obe otázky

Nórski architekti sa tak rozhodli navrhnúť unikátnu budovu, ktorá dokáže elektrickou energiou zásobovať aj niekoľko ďalších okolitých budov. V meste Trondheim, kde sa táto unikátna budova nachádza, v letných mesiacoch svieti Slnko až 20 hodín denne. Práve preto sa inžinieri rozhodli získavať elektrickú energiu zo Slnka. Strecha budovy, ktorá nesie príznačný názov Powerhouse Brattørkaia, má špeciálne nadizajnovaný sklon a orientáciu, aby boli solárne panely na nej čo najefektívnejšie.

Jedná sa o kancelársku budovu s rozlohou 18 000 ma na jej streche sa rozprestiera zhruba 3 000 mslnečných panelov. Vyrobená energia sa následne uchováva a rozdáva do okolitých budov. Budova je dokonca sebestačná aj v zimných mesiacoch, kedy v tejto oblasti Slnko vychádza iba 5 hodín denne. Ročne dokáže Powerhouse Brattørkaia vyprodukovať až 500 000 kWh energie. Dizajn budovy neobsahuje žiadne zelené plochy v podobe rastlín či stromov, no je navrhnutá tak, aby maximálne plnil svoj účel.

Preto sa na budove nachádzajú obrovské okná a v strede kruhový presklený výrez, ktorý prináša slnečné svetlo aj do stredných častí budovy. Architekti odhadujú, že do 60 rokov by mala budova vyprodukovať toľko energie, koľko sama spotrebuje a koľko bolo tiež treba na jej výstavbu. Takéto budovy by sme chceli vidieť na každom kroku, no výstavba vo veľkých mestách je náročná.

Architekti však tvrdia, že na takto energeticky sebestačnú budovu stačí aj rekonštrukcia už existujúcej stavby. Dôležitý má byť iba sklon a natočenie strechy, aby bola čo najefektívnejšia. Architekti tiež upozorňujú, že mestá by nemali rásť do výšky, ale do šírky, aby bolo možné túto technológiu na nové budovy aplikovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú