Na odhalenie znovuzrodenej Nokie 3310 sa tešili fanúšikovia po celom svete.  Bohužiaľ, v niekoľkých krajinách je takmer nepoužiteľná. Obyvatelia Austrálie, Spojených štátov či Kanady si novú 3310-ku nebudú môcť kvôli banálnej chybe výrobcu naplno vychutnať.

Výstava MWC 2017 priniesla mnoho zaujímavých kúskov zo sveta smartfónov, ale aj obyčajných mobilov. V druhom spomínanom segmente bola odhalená staro-nová Nokia 3310. Tá si zachováva niektoré prvky legendárneho predchodcu. Medzi ne patrí aj dizajn, hardvérová klávesnica, odolnosť či dlhá výdrž batérie. Nelichotivou vlastnosťou novej 3310-ky sú však staré frekvenčné pásma, čo v niekoľkých krajinách v podstate robí novinku nepoužiteľnou aj na tak obyčajný úkon ako je telefonovanie.

nokia 3310zdroj fotografie: USA Science News

Rovnako ako originálna Nokia 3310 z roku 2000, aj táto reinkarnovaná podporuje iba dve pásma operátorov. Konkrétne sa jedná o frekvencie 900 a 1800 MHz. Pred 17 rokmi boli tieto pásma jedny z najpoužívanejších, no postupom času a príchodom internetu začali byť všetkými vytlačované. Pre plnohodnotné pripojenie po celom svete by mal smartfón, respektíve mobil podporovať aspoň štyri základné pásma, a to 850, 900, 800 a 1900 MHz.

nokia 3310zdroj fotografie: Nokia

Problém však je ten, že mnohí operátori v Kanade, USA, Austrálií a Singapure už nepodporujú frekvenčné pásma, ktoré využíva Nokia 3310. Ak si sa teda rozhodol zaspomínať si na staré časy a kúpiť túto novinku, v spomínaných krajinách si z nej zrejme nezavoláš. Tento problém sa ale týka aj Slovenska, ktoré môže o niekoľko rokov úplne vypnúť spomínané frekvencie, s ktorými dokáže ešte teraz 3310 pracovať. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom