Astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice majú na katastrofálne požiare v Austrálii najlepší výhľad. Podľa slov niektorých z nich takéto ničivé požiare ešte nikdy nevideli a na fotografiách, ktoré poslali na Zem, môžeme vidieť obrovský oblak tvorený popolom, ktorý sa rozprestiera takmer nad celou Austráliou, informuje Cnet.
Astronaut Luca Parmitano z Európskej vesmírnej agentúry pred pár dňami zverejnil tweet, ku ktorému priložil aj fotografie Austrálie zhotovené z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na fotografii je vidieť, ako územie Austrálie pokrýva obrovský oblak popola, ktorý sa do ovzdušia dostal počas masívnych požiarov.
An immense ash cloud covers Australia as we fly toward the sunset.
Una immensa nube di cenere copre l’Australia mentre voliamo verso il tramonto.#MissionBeyond pic.twitter.com/9Bmm9s4xa1
— Luca Parmitano (@astro_luca) January 13, 2020
Na ISS sa okrem Lucu nachádzajú aj ďalší astronauti z NASA či ruskí kozmonauti z agentúry Roscosmos a všetci za jednoznačne zhodli, že takúto prírodnú katastrofu ešte doposiaľ nevideli. Všetci mali možnosť sledovať aj ničivé požiare Amazonského pralesa či množstvo hurikánov, ktoré bičovali pobrežia prioceánskych krajín, no to, čo sa aktuálne deje v Austrálii, prevyšuje svojou hrôzou všetky tieto katastrofy.
#MissionBeyond https://t.co/blNkOHdi8B pic.twitter.com/d0T98iTiUv
— Luca Parmitano (@astro_luca) January 13, 2020
Množstvo vesmírnych fotografií požiarov sa k nám dostalo aj prostredníctvom satelitov NASA, píše portál Space. Požiare sužujú aj známy Kangaroo Island, teda ostrov kengúr, ktorý je tretím najväčším ostrovom Austrálie a ktorý je tiež domovom obrovského množstva týchto zvierat. Požiare zničili už viac ako jednu tretinu ostrova.

Vo videu nižšie si môžeš pozrieť, ako sa ničiví požiare vyvíjali a ktoré miesta v Austrálii už postihli.
Novinky

ISS dochádza „šťava“. Dostane úplne nové solárne panely. Ako ich namontujú a koľko energie dodajú?

ZAUJÍMAVÉ Starship má za sebou vážne zmeny a čelí problémom. Blíži sa však prvý orbitálny let a kolonizácia Marsu

170 km dlhé, na povrchu len zeleň a autonómne autá. V Saudskej Arábii vyrastie technologicky najvyspelejšie mesto sveta

Nadupaná herná akcia od Ubisoftu bude zadarmo. Takto si ju zahráš na akomkoľvek PC
