Astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice majú na katastrofálne požiare v Austrálii najlepší výhľad. Podľa slov niektorých z nich takéto ničivé požiare ešte nikdy nevideli a na fotografiách, ktoré poslali na Zem, môžeme vidieť obrovský oblak tvorený popolom, ktorý sa rozprestiera takmer nad celou Austráliou, informuje Cnet.

Astronaut Luca Parmitano z Európskej vesmírnej agentúry pred pár dňami zverejnil tweet, ku ktorému priložil aj fotografie Austrálie zhotovené z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na fotografii je vidieť, ako územie Austrálie pokrýva obrovský oblak popola, ktorý sa do ovzdušia dostal počas masívnych požiarov.

Na ISS sa okrem Lucu nachádzajú aj ďalší astronauti z NASA či ruskí kozmonauti z agentúry Roscosmos a všetci za jednoznačne zhodli, že takúto prírodnú katastrofu ešte doposiaľ nevideli. Všetci mali možnosť sledovať aj ničivé požiare Amazonského pralesa či množstvo hurikánov, ktoré bičovali pobrežia prioceánskych krajín, no to, čo sa aktuálne deje v Austrálii, prevyšuje svojou hrôzou všetky tieto katastrofy.

Množstvo vesmírnych fotografií požiarov sa k nám dostalo aj prostredníctvom satelitov NASA, píše portál Space. Požiare sužujú aj známy Kangaroo Island, teda ostrov kengúr, ktorý je tretím najväčším ostrovom Austrálie a ktorý je tiež domovom obrovského množstva týchto zvierat. Požiare zničili už viac ako jednu tretinu ostrova.

NASA/USGS/Landsat/Lauren Dauphin

Vo videu nižšie si môžeš pozrieť, ako sa ničiví požiare vyvíjali a ktoré miesta v Austrálii už postihli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom