Nič podobné si ešte nevidel. Je to PC, tablet alebo supervýkonná herná mašina?
+ fantastický dizajn a pevné kovové telo
+ na výber 4K displej alebo Full HD so 120 Hz
+ ultimátna konfigurácia až k Intel Core i9
+ možnosť pripojiť eGPU cez XGm port a dock
+ tiché a účinné chladenie
+ jeden z mála herných NTB s dotykovou obrazovkou
+ návykový tabletový mód po odpojení klávesnice
+ používateľsky prístupný M.2 SDD disk
- druhé USB-C pod nešťastným gumeným krytom
- chýba slot na SIM kartu pre dáta na cestách
- hmotnosť na úrovni bežných ultrabookov aj bez klávesnice
- stylus mohol byť spracovaný lepšie
- len priemerná výdrž batérie do 4 hodín surfovania na webe
Segment notebookov akoby roky stagnoval. Jasné, prichádzajú čoraz tenšie ultrabooky s vyšším výkonom, no základ? Stále len základňa s klávesnicou, nevyhnutnými portami a hore displej na pántoch umožňujúcich regulovať jeho uhol, alebo všetko zaklapnúť a zobrať na cesty.
Apple robí poriadny vietor vďaka svojmu ARM procesoru Apple M1, ktorý prináša vyšší výkon, nižšiu spotrebu energie a rozumnú cenu. No v prípade Windowsu skončili podobné pokusy v slepej uličke a každý rok vidíme len zas to isté.
Testovaný ROG Flow Z13 preto v našej redakcii pôsobil ako zjavenie. Konečne úplne iné zariadenie, pri ktorom však už na prvý pohľad niekto naozaj rozmýšľal a s kľúčovými detailmi sa vyhral doslova na maximum.
Je to notebook? Je to tablet? Alebo herná mašina?
Buďme úprimní, ROG v tomto prípade nevynašiel nič úplne revolučné. Koncept notebooku „naopak“, keď je základná doska a všetok hardvér nie pod klávesnicou, ale v hornej časti pod displejom, už pred rokom predstavil Microsoft a jeho Surface.
V zásade tak dostávaš do rúk tablet (áno, ROG Flow Z13 má dotykový displej), ku ktorému klávesnicu používať môžeš, ale aj nemusíš. Je totiž odpojiteľná prostým odtiahnutím silných magnetov, ktoré ju v prípade potreby vždy 100 % nacvaknú späť na prvý pokus bez zbytočného triafania sa.
Oproti klasickému notebooku má takéto riešenie svoje nesporné výhody, ale aj nevýhody. Poďme si teda všetko podrobne rozdeliť na drobné. V prvom rade, odhodenie klávesnice je nesmierne návykové. V režime tabletu sa hmotnosť na váhe zastaví na 1 187 g. Apple MacBook Air (M1) má aj s klávesnicou napevno 1,29 kg, Dell XPS 13 1,2 – 1,27 kg (podľa toho, či si vyberieš dotykový displej, alebo nie).
Aby som bol presný, odpojením 345-gramovej klávesnice už príliš veľa hmotnosti neušetríš. No ten pocit, že ti nezavadzia nič zbytočné navyše, čo práve nepotrebuješ, je na nezaplatenie. ROG Flow Z13 ako tablet som si teda pravidelne bral na kolená pri pití kávy alebo rozvalení sa do kresla, keď som chcel len relaxovať a obsah najmä konzumovať.
Samozrejme, klasické tablety s Androidom alebo iOS majú polovičnú hmotnosť, no tie pre takéto „skutočné PC“ nie sú žiadna konkurencia. ROG ti totiž dovolí spúšťať plnohodnotné Windows aplikácie, vrátane Photoshopu, Wordu, Adobe Premiere alebo čohokoľvek iného – môžeš teda vykonávať všetky aktivity, pri ktorých sa odvážlivci, ktorí skúšajú iPad ako primárne zariadenie namiesto notebooku, škrabú ľavou rukou za pravým uchom a na triviálne úlohy (prístup na FTP server, grafické úpravy, konvertovanie videa) potrebujú hľadať špeciálne aplikácie.
ROG Flow ako notebook
My novinári na plnohodnotnú klávesnicu nedáme dopustiť. Jednou rukou preto nacvakávam klávesnicu a hneď objavujem najväčší nedostatok v porovnaní s klasickými notebookmi.
Aby displej držal v správnom uhle, musíš zo zadnej strany vyklopiť plechovú nožičku. Klobúk dolu, je skutočne pevná a masívna (čo by za takto kvalitný pánt dali niektoré lacnejšie notebooky?). Navyše, dovoľuje reguláciu v neskutočne širokom spektre, takže sklon displeja budeš môcť mať prakticky rovnaký, ako si zvyknutý. Nič nebude padať, posúvať sa ani šmýkať.
Predsa len však ide o krok navyše, ktorý ma pri otváraní „notebooku“ trochu otravoval a spomaľoval. V každom prípade, chválim detail, keď klávesnica buď leží na stole, alebo ju ďalšou sadou magnetov prichytíš tak, že klávesy budú mierne zdvihnuté nad stolom a písanie pohodlnejšie.
Len škoda, že takýto Surface koncept absolútne nefunguje pri písaní v ľahu z postele alebo niekde v sťažených podmienkach, keď ti displej bude buď ležať na kolenách, alebo padať na ruky. Aj manipulácia pri pozeraní filmov vo dvojici je trochu zložitejšia.
Obmedzenia za to stoja
Ešte raz však zdôrazňujem, že na drobné nepríjemnosti okamžite zabudneš, keď budeš môcť klávesnicu odpojiť a kolegom či klientom prezentovať svoje poznámky či nákresy „na tablete“, ktorý elegantne držíš v rukách, prípadne kresliť vlastné kreatívne mind mapy aj inde ako za nudným pracovným stolom.
Aj preto je súčasťou balenia dotykový stylus s nízkou odozvou a rozpoznávaním 4 096 úrovní tlaku. V spodnej časti má dvojité tlačidlo – jeden spínač slúži ako kliknutie myšou, druhé ako „guma“ pri kreslení v niektorých aplikáciách.
Je len na tebe, či si budeš podčiarkovať pasáže v čítačke PDF, kresliť v Evernote, OneNote v rámci balíka Office alebo skúsiš integrovaný Microsoft Whiteboard. Nastavenia pera sú vždy na dosah ruky vďaka tlačidlu vpravo dole vedľa hodín na systémovej lište, kde si môžeš pripnúť aj štyri najpoužívanejšie aplikácie.
Pero je výrazným pomocníkom, no je trochu škoda, že kým z počítača mám dojem najmodernejších high-end technológií, pero akoby sa pozabudlo o jednu generáciu produktov. Narážam hlavne na fakt, že sa nedá ukryť nikde do tela notebooku. Vďaka magnetom drží na klávesnici napravo od TouchPadu alebo na spodnej strane tabletu (tam, kde pripájaš klávesnicu), no ani jedno miesto nie je úplne ideálne a vkladanie či vyberanie z tašky tu pripevnené nevydrží.
Vymeniteľný hrot stylusu mierne „hrká“, respektíve sa v tele pohybuje, na čo si treba zvyknúť. ROG sa tiež mohol vyhnúť jeho napájaniu klasickou „tužkovou“ AAAA batériou – podľa výrobcu vydrží pri používaní 2 hodiny denne až rok, čo je určite dostatočne veľa, no stavím sa, že v prípade vybitia takúto baterku práve poruke mať nebudeš. Je rok 2022, pero malo byť napájané akumulátorom a dobíjané napríklad cez USB-C, prípadne bezdrôtovo z tela notebooku.
Aj jeho presnosť hodnotím ako priemernú, napríklad v porovnaní s Apple Pencil. Skrátka, na poznámky bude super, na nejaké grafické kreslenie alebo presné vyrezávanie v Photoshope už menej.
Naproti tomu však nainštalovaný Windows 11 ušiel v podpore dotykového ovládania kus cesty a ani raz som nemal pocit, že by bolo rýchlejšie pripojiť myš.
Ak nemáš pripojenú hardvérovú klávesnicu, na obrazovke pomerne svižne vyskakuje tá softvérová a s perom sa dokonca systém snaží aj o rozpoznávanie textu, no ja som preferoval práve prvý variant zadávania webových adries a podobne (uznávam, že nepíšem práve najkrajšie a systém tak mohol mať problém).
Tablet sa správa presne tak, ako by si čakal – po zaklapnutí klávesnice displej automaticky zhasne. Z režimu spánku sa dá počítač prebudiť aj stlačením vypínača, v ktorom je integrovaná mimoriadne praktická čítačka odtlačkov prstov, fungujúca ako doplnok k rozpoznávaniu tváre Windows Hello. Prebúdzanie z režimu spánku je prakticky okamžité, napriek použitiu klasických procesorov. Čakal som vždy maximálne sekundu až dve.
Toto nie je bežný PC/tablet s pripojiteľnou klávesnicou
Ak by ti porovnávanie tohto 13,4-palcového ROG s konkurenciou v podobe bežných ultrabookov a lídrom segmentu odpojiteľných klávesníc, Microsoftom Surface, prišlo ešte príliš jednoduché, prihadzujem ďalšiu premennú.
ROG, teda značka Republic of Gamers, je známa predovšetkým špičkovým gamerským náčiním. Takže, PC/tablet ideálny na kreatívnu prácu, pripojiteľná klávesnica a brutálny výkon? Také niečo tu naozaj ešte nebolo. Otázkou je, či tieto prvky nejdú proti sebe. Veď na čo je hráčovi verne zvierajúcemu obľúbenú myš odpojiteľná klávesnica a dotykový displej?
Naopak, ja vravím: „Konečne!“ Každý nadšenec, ktorý nepohrdne najnovšími graficky vyspelými hrami a na cestách alebo na intráku nechce či nemôže mať obrovský desktop, si totiž doteraz mohol vyberať len zo segmentu hnusných, veľkých a ťažkých „herných notebookov“, ktoré možno splnili čo treba, no nejeden majiteľ by sa ich hanbil vytiahnuť napríklad v práci alebo na obchodnom stretnutí s klientom.
ROG Flow je konečne parádne vyzerajúce zariadenie, ktoré bude naozaj všetkým v jednom – skvele vyzerajúci tablet s masívnym kovovým šasi, ktorý zvládne zarábať peniaze, a po pripojení klávesnice alebo (ideálne Bluetooth) myši potiahne najnovšie hry.
A aby si mal naozaj na výber, môžeš ho mať s jemnou 4K (60 Hz) obrazovkou vhodnejšou na každodennú prácu, alebo menej detailným Full HD panelom, no s hráčskymi 120 Hz, ako to bolo aj v prípade nami testovaného kúska.
Priznám sa, že sám by som išiel asi do 4K rozlíšenia a hry doma riešil pripojením oveľa väčšieho herného monitora cez USB-C – DisplayPort kábel, z ktorého tak bez problémov dostaneš aj maximálne FPS-ká. Ani s Full HD rozlíšením som však na týchto 13,4“ nemal pocit, že by písmo bolo kostrbaté alebo nedostatočne ostré.
IPS displej nižšie rozlíšenie vyvažuje krásnymi farbami a podporou HDR. Displej je síce pomerne lesklý, no odtlačky z neho ľahko zotrieš a hrubé telo pôsobí dojmom, že vydrží aj nešetrnejšie zaobchádzanie.
Dostupné verzie ROG Flow Z13
- Procesor: 12. generácia Intel Core i5, Core i7 alebo Core i9
- Displej: IPS, 13,4“, FHD+ 1920 x 1200 bodov, 120 Hz alebo UHD+ 3840 x 2400 bodov, 60 Hz
- GPU: Integrovaná Intel Iris X, Nvidia GeForce RTX 3050 (4 GB DDR6) alebo Nvidia GeForce RTX 3050 Ti (4 GB DDR6)
- RAM: 16 GB LPDDR5
- SDD: 512 GB alebo 1 TB NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
- Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band), 8 Mpix a 720p kamery, ROG XG Mobile Interface, čítačka microSD kariet, čítačka odtlačkov prstov, 56 Wh batéria (Li-ion)
V našom prípade Full HD displej a 16 GB RAM dopĺňali 1 TB SSD a Nvidia GeForce RTX 3050 aj s prívlastkom Ti, spolu s ultimátnym Intel Core i9-12900H. Myslím si, že takáto konfigurácia bude veľmi často používaná aj na renderovanie videa či grafiky, nielen na hry.
Ale, samozrejme, patrí sa výkon vyskúšať minimálne na dvojici obľúbených hier. Tie najnovšie zastupovala Forza Horizon 4, kde som okamžite bez problémov nastavil ultra detaily a ako vidíš na grafe nižšie, s Full HD monitorom som nemal problém dosahovať priemerných 83 FPS a viac. Stále teda máš priestor trochu ubrať a atakovať aj maximálnych 120 Hz/FPS.
Zo starších hier som skúsil Far Cry 5, kde sa na ultra detailoch a s HD textúrami hodnota FPS pohybovala na priemerných 70 až 80, čo sú výborné výsledky.
Ak by toto bolo málo, je tu ešte jedno riešenie, hoci poriadne drahé. Až tak, že hovoríme o sume viac ako 3 000 eur. ROG Flow totiž disponuje (trochu nešikovnou gumenou) záslepkou na tzv. ROG XG Mobile Interface (XGm), pomocou ktorého môžeš pripojiť externý dock s dedikovanou eGPU kartou, pokojne aj RTX 3080. Dock aj karta ťa však budú stáť ďalšie peniaze.
Zdá sa, že XGm port majú všetky verzie ROG Flow Z13, takže nemusí byť na škodu ani zobrať základnú verziu s integrovanou grafikou, ktorú potom doma na stole takto vyboostuješ. To je však už len na tebe, možností budeš mať veľa a nad tou správnou konfiguráciou môžeš rozmýšľať celé dni. A, mimochodom, M.2 SDD disk je dostupný po odňatí jednej skrutky, takže výmenu slabšieho 512 GB za väčší zvládne naozaj každý.
Len pre poriadok, testy grafického výkonu som robil v režime Turbo a s pripojeným adaptérom, pri kancelárskej práci som si vystačil s režimom Silent, medzi ktorými prepínaš pomocou funkčných tlačidiel na klávesnici – hoci nikdy nechápem, prečo sa počítač a systém nevedia rozhodnúť, čo je pre mňa najlepšie aj automaticky.
Je jasné, že špičkovú grafiku treba chladiť, takže zabudni, že budeš mať v ruke tablet vybavený len pasívnym chladením. Tu sú poriadne vetráky, ktoré však fúkajú vzduch smerom dozadu a nahor. A hoci sa kovové telo dokáže trochu zohriať, stále ho budeš schopný držať v ruke. Chválim tiež hlasitosť ventilátorov, ktorá je podľa mňa oveľa nižšia, ako pri bežných herných notebookoch, s ktorými som mal tú česť.
Dizajn, dizajn a ešte raz dizajn
Nedá mi ešte raz pripomenúť, ako výborne ROG Flow vyzerá. Ide o perfektný kompromis medzi odvážnymi detailmi, ako sú perforované výduchy, textúra v hliníkovom tele odkazujúca na hardvér vo vnútri a označenie portov či červený plastový štítok ROG, ktorý vytŕča dostatočne na to, aby uľahčil vyklápanie stojančeka pre displej – zároveň však vzhľad považujem za stále decentný a dostatočne profesionálny na akékoľvek využitie.
To isté platí o výbornej klávesnici (jej blikajúce podsvietenie vieš upraviť cez softvér Armory Crate), ktorá je tvrdá tak akurát, aby jej prehýbanie pri písaní neprekážalo. Mimoriadne elegantné je aj potiahnutie vonkajšej časti klávesnice alcantarou, hoci trochu zvýši nároky na čistotu pracovného stola. Veľmi rýchlo totiž chytá všetok prach okolo.
Plusy a mínusy má aj najväčší dizajnový výstrelok. Samozrejme, hovorím o okienku na chrbte, cez ktoré sa môžeš pozerať na základnú dosku počítača, ešte aj parádne osvetlenú dynamickým osvetlením farebnými LED, ktoré sú pre ROG tak typické. Vyzerá naozaj fantasticky a som si takmer istý, že na trhu nič podobné nenájdeš. Škoda len, že okienko o pár milimetrov vytŕča, takže tablet položený na stole kvôli nemu pri ovládaní dotykmi začal trochu tancovať.
Okrem spomínaného portu pre externý dock s ďalšou grafickou kartou tu na prvý pohľad nájdeš len 3,5 mm port pre slúchadlá/mikrofón, jedno USB-A a iba jedno USB-C, čo by bolo zúfalo málo, pretože ROG konečne opustil vlastný proprietálny konektor a USB-C začal využívať na nabíjanie cez štandard USB-PD.
V prípade pripojenia naozaj kompaktného a skladného 100 W adaptéra však toto USB-C už (bez redukcie) nemôžeš použiť na pripájanie externého monitora, ktorý na home office považujem za nevyhnutný. Našťastie, ROG túto fatálnu chybu neurobil a druhé USB-C, aj s podporou pre Thunderbold 4, nájdeš pod gumenou krytkou spomínaného XGm portu. Škoda len, že ju okamžite stratíš, pretože na zariadení nijako nedrží a celý dizajn konektora vyzerá, že k zvyšku počítača ani nepatrí. USB-A oproti je zas +< iba štandardu 2.0, takže zbytočne pomalé aj pre externé disky.
V technickej špecifikácii nájdeš aj zmienku o čítačke microSD kariet, ktorú som naozaj musel niekoľko minút hľadať. Tebe tento čas ušetrím, nájdeš ju netradične, pod vyklápacím stojanom.
Škoda, že sa nenašlo miesto aj na dátovú SIM kartu pre pripojenie na internet na cestách. Takémuto typu zariadenia by komunikácia so svetom bez hotspotu vytváraného mobilom naozaj sedela. Naopak, príjemným doplnokom je hneď dvojica webových kamier – predná s HD rozlíšením bude na videohovory a konferencie, zadná 8 MPx zvládne aj nejaké to núdzové fotenie poznámok a momentiek.
Záverečné hodnotenie
Čo viac dodať? Ide o naozaj netradičný stroj, ktorý sa síce inšpiruje už existujúcimi tabletmi s plnohodnotným operačným systémom Windows, no zároveň neprestáva myslieť na hráčov, ktorí sú pre ROG vždy na prvom mieste.
Cením si integrovanie silnej grafickej karty, až 16 GB RAM a ponuky dvojice displejov, medzi ktorými dostaneš na výber podľa toho, či viac hodín denne stráviš prácou, alebo strieľaním nepriateľov. Pri možnosti konfigurovať procesor až k inteláckej i9 nemôže byť ani reč o nedostatku výkonu, no ani tu sa možnosti nekončia – tí praví nadšenci môžu siahnuť po riešení s externou grafickou kartou, takže ROG Flow Z13 je naozaj zariadením, ktoré zvládne všetko v jednom.
No a za to, ako vyzerá, treba pred dizajnérmi naozaj sňať klobúk. Prakticky jediné nedostatky u mňa sprevádza nízky počet portov a trochu spiatočnícke dotykové pero, z ktorého sa dalo vyťažiť viac. Stylus by však nemalo byť problém v budúcnosti nahradiť.
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Microsoft tlačí na pílu. Milovaný Windows príde o kľúčové funkcie, bez ktorých stráca význam
TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan" aj cena priehľadného LG
Ľudia si ju pýtajú už roky. Apple Watch čoskoro dostanú najlepšiu zdravotnú funkciu
Gigantická konzola či digitálne dedičstvo: 10 najčudnejších technologických vynálezov roka 2025
Apple Vision Pro dostal silnú konkurenciu. Tieto AR okuliare stoja zlomok jeho ceny a sú oveľa praktickejšie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
ChatGPT má skrytú „fintu“, o ktorej Slováci stále netušia. Zlepší ti kľúčovú vec (+návod)
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené