Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Netflix aktuálne slovenským predplatiteľom ponúka približne 4000 filmov a 1500 seriálov. Nie je preto divu, že množstvo skvelých vecí zostane v knižnici skrytých a používateľ o ich prítomnosti ani len nemusí tušiť. Rozhodli sme sa to napraviť a prinášame výber rôznorodých kvalitných kúskov, ktoré by uspokoja apetít každého filmového nadšenca.

Straight Outta Compton

Ak máš rád životopisné hudobné filmy, rozhodne by ti nemal ujsť starší kúsok Straight Outta Compton o zrode špecifického hip-hopového žánru gangsta rap. Ten vznikol v jednej z najnebezpečnejších kalifornských častí Compton, známej pravidelnými policajnými raziami a rozhádanými drogovými gangami.

Práve tu sa stretla pätica mladíkov, ktorá navždy ovplyvnila americkú hudobnú kultúru a definovala ďalšie napredovanie hip-hopu. Zrod gangsta rapu je hlavným motívom filmu, ktorý súbežne sleduje vzostup skupiny a ich členov na čele s ikonami ako Ice Cube, Dr. Dre či Eazy-E.

Na tvorbu filmu dohliadali aj samotné hudobné hviezdy, škandály i konflikty medzi umelcami vo filme sú preto autentické a skvele dotvárajú atmosféru doby. Tá bola vo veľkom poznačená rasovou problematikou, policajnou brutalitou a zlou sociálnou situáciou v amerických getách, čo Straight Outta Compton bez moralizovania rovnako predostiera.

Big Lebowski

Netflix ukrýva viacero skvelých komédií, ak však dostaneš chuť zasmiať sa a deň sa rozhodneš stráviť nič nerobením na gauči, prioritne by sme ti odporučili príznačnú kultovú krimi komédiu Big Lebowski o najväčšom povaľačovi a milovníkovi bowlingu.

Tým je postava Jeffa Lebowskeho v podaní skvelého Jeffa Bridgesa, ktorého si miestni gangstri pomýlia s jeho multimilionárskym menovcom, dlhujúcim množstvo peňazí producentovi porna. Jeff sa vplyvom vtipných náhod razom ocitá v slede absurdných a bizarných situácií, ktoré sú nielen mimoriadne zábavné, ale tiež plné nezabudnuteľných scén a hlášok.

Neskutočnú úroveň zábavy zvyšuje aj herecké obsadenie a celý zoznam postáv, z ktorých každá má svoje nezastupiteľné miesto – od hlavného hrdinu, cez celé panoptikum drobných postavičiek a bizarných charakterov až po psychopatického vojnového veterána v podaní Johna Goodmana.

O film sa režijne postarali slávni bratia Coenovci a aj vďaka úspechu Big Lebowski sa postupne dvojica tvorcov prepracovala k ďalším kvalitným počinom ako Most špiónov, Fargo či Skutočná guráž.

Čierny Jastrab zostrelený

Jeden z najlepších vojnových filmov v histórii kinematografie netreba detailne predstavovať a skôr ako o prehliadaný klenot v tomto prípade ide o šancu zopakovať si autentický zážitok americkej vojnovej misie s názvom Irene v somálskom hlavnom meste Mogadisho v roku 1993.

Jej cieľom bolo zajatie blízkych predstaviteľov hlavného diktátora terorizujúceho miestne obyvateľstvo. Misie sa zúčastnili elitné špeciálne jednotky, urýchlené plánovanie a vplyv ďalších udalostí však z rýchlej akcie spravili katastrofu, kedy sa americké jednotky ocitli v drvivom obkľúčení nepriateľských vojakov.

Režisér filmu Ridley Scott nám servíruje ohlušujúcu a neúnavnú akciu, kde sa prakticky celý film okrem úvodného prológu odohráva na bojisku. Snímka vďaka geniálnemu audio-vizuálu a strihu okamžite priková diváka do sedadla a nechá ho vtiahnuť priamo do zúriaceho konfliktu.

Chválu od kritikov si snímka vo svojej dobe vyslúžila aj za minimum pátosu, moralizovania, rovnako ako aj za celkové vyobrazenie vojny, ktorá nie je ničím iným, než nezmyselným zabíjaním a nemá žiadny cieľ ani víťazov, iba porazených.

Útek do divočiny

Dvojnásobný držiteľ Oscara, Sean Penn, je známy predovšetkým ako talentovaný herec, v roku 2008 však naplno dokázal aj svoje režisérske kvality emočne strhujúcou snímkou Útek do divočiny.

Film diváka sprevádza skutočným príbehom Christophera McCandlessa (Emile Hirsch), ktorý sa rozhodne ukázať prostredník konzumnému a doteraz pohodlnému životu so sľubnou budúcnosťou a vydáva sa do divočiny, aby okúsil dobrodružstvo a slobodu.

Sean Penn natočil psychologicky prepracovanú snímku, ktorá odkrýva kritiku spoločenského života, rodinných pomerov a ich následky na krehkú dušu Christophera, ktoré vyústia v radikálnu revoltu voči systému. Ak si dušou cestovateľ a dobrodruh a máš chuť sa pozrieť za oponu konzumnej reality, tento film by si si v ponuke Netlixu nemal nechať ujsť. 

12 rokov otrokom

Silné americké južanské príbehy sú aktuálne v kurze a jednu z najmrazivejších sond do temnej americkej minulosti zosobňuje aj trojnásobný oscarová dráma 12 rokov otrokom. Názov filmu je v tomto prípade aj hlavným motívom filmu, ktorý sleduje smutnú odyseu ústrednej postavy Solomona (Chiwetel Ejiofor) a jeho pád z vrcholu spoločenského rebríčka až na samé dno, kde zažíva poníženie a stratu dôstojnosti.

Film popisuje príbeh černošského otca milujúcej rodiny, ktorý v jednom momente stratí idylický život a stane sa otrokom a dennou rutinou sa stáva práca na plantáži, psychický teror i lynčovanie otrokármi. Snímka tak smutne nastavuje zrkadlo minulosti americkej spoločnosti.

 V príbehu dominujú tiež vedľajšie postavy, ktoré hlavný hrdina stretáva na svojej ceste. Predovšetkým démonický a sadistický otrokár ostal v pamäti nejedného diváka a to aj vďaka presvedčivému výkonu Michaela Fassbendera. Okrem neho sa vo filme objavili aj ďalšie herecké hviezdy ako Brad Pitt či Benedict Cumberbatch.

Prisoners

Kriminálka s podmanivou atmosférou predstavuje znepokojivý príbeh o pátraní po dvoch unesených deťoch, ktoré zmizli bez stopy. Hlavnými protagonistami sú Keller Dover (Hugh Jackman), otec jedného z unesených detí a detektív Loki (Jake Gylenhall), ktorí berú pátranie do vlastných rúk.

Nezabudnuteľná dráma z roku 2013 vyniká svojou pochmúrnou atmosférou, podobnou severským detektívkam, ktorá drží diváka v neustálom napätí. To platí aj pre nejednoznačné charakterové črty postáv, kedy sa s prerastajúcim zúfalstvom prehlbujú aj ich morálne dilemy o tom, kam až sú ochotní zájsť, aby dosiahli svoje.

Pohlcujúca a napínavá atmosféra doplnená skvelými hereckými výkonmi je práve to, čo ti môžeme odporučiť, ak chceš siahnuť po kvalitnej detektívke.

Argo

Pri filmoch podľa skutočnosti ešte zostávame a do pozornosti dávame aj ďalšiu historicky presnú snímku, tentokrát zasadenú do politicky nestabilného Iránu 80-tych rokov, kde skupina revolučnej gardy zaútočí na americkú ambasádu a desiatky Američanov zostávajú zajaté v rukách revolučných gárd.

Občasný, no pomerne úspešný režisér Ben Affleck, servíruje originálny námet podľa experta CIA Tonyho Mendeza, ktorého vo filme sám stvárnil. Ten prichádza s neobvyklým riešením ako zajatcov vyslobodiť – navrhne vytvoriť filmový štáb, ktorý by v Iráne hľadal vhodné lokácie pre natáčanie filmu a ktorého súčasťou by boli aj spomínaní členovia ambasády.

Hlavnou devízou celého príbehu je jeho hravosť a angažovanosť hollywoodskej komunity do tejto záchrannej akcie, ktorá film na jednej strane odľahčuje a dáva mu akýsi komiksový podtón, no na strane druhej divák sleduje gradáciu napätia v Iráne. Ak príliš nebazíruješ na historických faktoch, tento sympatický film si dokážeš užiť skutočne po všetkých stránkach.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Hoši, tady se bude hulit akorát z komína!“ V ponuke Netflixu je možné nájsť viaceré filmy zo slovenskej i českej produkcie, Dědictví režisérky Věry Chytilovej ale rozhodne patrí medzi najvýraznejšie, predovšetkým, ak máš chuť len vypnúť a nechať sa unášať hláškami náhleho zbohatlíka z dediny.

Príbeh milovníka slivovice s jedinečným prejavom valašského kráľa Bolka Polívku, ktorý vo filme zdedil milióny a zažíva rad absurdných situácií, sa stal prakticky hneď po uvedení kultovou komédiou.

Jedinečný moravský humor a všadeprítomný lokálpatriotizmus možno časť českého regiónu podprahovo nepovažuje za vtipný, pre väčšinu fanúšikov však ide o nostalgické obhliadnutie sa za post-socialistickými časmi, kedy tepláky boli hitom a v noci blikali neónové svetlá erotických salónov.

Nepohodlný

Aktuálna pandemická situácia otvára rad konšpirácií a dohadov o vplyve farmaceutických korporácií na spoločnosť a komplexnú problematiku pripomína aj dráma Nepohodlný od režiséra Fernanda Meirellesa (Mesto Bohov).

Oceňovaný režisér sa tentokrát z nemilosrdného brazílskeho geta presúva do nekompromisného afrického sveta na pozadí smutného príbehu lásky dvoch ľudí (Rachel Weisz a Ralph Fiennes), ktorí sa postavia vplyvu farmaceutických spoločností.

Film má silný humanistický náboj a má byť kritikou nadnárodných a humanitárnych organizácií a ich nekalých praktík na africkom ľude a zároveň tak aj okolitého sveta, ktorý je voči tejto situácii ľahostajný.

Ak holduješ vážnejším témam, veľkým konšpiračným spiknutiam a nevadí ti komplikovaný scenár, určite by si si túto sondu do veľkej politiky a jej vplyvu na africký kontinent nemal nechať ujsť.

Requiem za sen

Trainspotting a Requiem za sen sú považované za možno vôbec najlepšie filmy o drogách. Kým jeden na problematiku ide humorne a typicky britským prístupom, druhý ukazuje svet závislosti v odpudivom kabáte s tvrdým finálnym knock-outom.

Práve Requiem za sen Netflix divákom ponúka s českými titulkami a pokiaľ máš filmy s podobnou tematikou rád a nebojíš sa prežívať rovnakú úzkosť ako hlavné postavy, rozhodne ho všetkými desiatimi odporúčame.

V strede príbehu stoja traja najlepší kamaráti v podaní Jareda Leta, Jennifer Connelly a Marlona Wayansa, ktorých závislosť začína tam, kde končí naivná ilúzia o budúcnosti a kde odtrhnutie sa od reality vedie k ničivým a fatálnym dôsledkom.

Nezabudnuteľnou postavou je aj vdova v podaní fantastickej Ellen Burstyn, ktorej kreácia posadnutosti od populárnej televíznej show vedie k otázke, čo v skutočnosti považovať za drogu.

Perfektne celý film režijne zvládol v tej dobe ešte pomerne neznámy Darren Aronofsky (Čierna Labuť, Noe), ktorý z obrazovky pomocou kamery, strihu a hudby dokázal efektne reflektovať ľudské pocity.

Scarface

Say hello to my little friend.“ Vzostup a pád gangstrov je otrepaný filmový vzorec, ktorý bol sfilmovaný hneď niekoľkokrát. Samotná knižnica Netflixu ponúka viacero obdobných snímok, či už je to Americký Gangster, Mafiáni alebo Írčan režiséra Martina Scorseseho.

Nás teší aj prítomnosť ďalšej ikonickej gangsterky predstavujúcej príbeh nezabudnuteľného Tonyho Montanu, ktorý si ako kubánsky utečenec prestrieľal cestu až na vrchol kokaínového impéria v Miami.

Nečakaj učesanú verziu mafiánskeho filmu na spôsob Krstného otca. Tento film nie je o pravidlách, či mafiánskej cti a rodine, je to len čistá akcia o honbe za mocou a úspechom, navyše okorenená o jeden z najlepších výkonov Al Pacina v jeho kariére.

Hejter

Frajerom na záver je dramatická snímka Hater pochádzajúca od našich severných susedov z Poľska, vďaka čomu zároveň ušla pozornosti mnohých filmových nadšencov. Prehliadnuť ju by však bolo chybou, z filmárskeho hľadiska totiž ide o jednu z najlepších snímok posledných rokov.

Film sleduje príbeh mladého študenta Tomeka Giemzu, ktorého vyhodia z právnickej školy a zostáva takpovediac na podlahe. Tomek hľadá pracovné príležitosti u bohatých známych, ktorí ním za jeho chrbtom hrubo opovrhujú, s prichádzajúcimi príležitosťami v nekalej marketingovej agentúre nebezpečný chladnokrvný mladík prichádza s plánom na pomstu.

Okrem fenomenálneho hereckého výkonu ústrednej postavy snímka zaujme vo viacerých rovinách, predovšetkým však vo vykreslení manipulátorstva na sociálnych sieťach, ktoré môže mať ďalekosiahle a smrtiace dôsledky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú