Dámy a páni, takto vyzerá čierna diera v srdci našej domovskej galaxie. Uverejnil ju dnes medzinárodný tím astronómov z projektu Event Horizon Telescope, ktorý sa pred tromi rokmi postaral vôbec o prvú fotografiu čiernej diery vo vesmíre. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Fotografia čiernej diery

Ide o kozmické teleso známe ako Sagittarius A* (Sgr A*), ktoré je od Zeme vzdialené 25 800 svetelných rokov a dosahuje hmotnosť 4,3 miliónkrát väčšiu, ako je hmotnosť Slnka.

Napriek tomu, že o jej existencii už nejaký ten „piatok“ vieme, dokázali sme odvodiť jej veľkosť a zmerať jej rozmery na základe pohybu astronomických objektov okolo nej, čiernu dieru samotnú sme nikdy nevideli.

EHT Collaboration

Aspoň nie doteraz. Všetko však mení nová publikácia zverejnená v žurnále The Astrophysical Journal Letters, v ktorej vedci predstavili vôbec prvú fotografiu čiernej diery, ktorá sa ukrýva v srdci Mliečnej dráhy.

Vzhľadom na to, že Sgr A* nie je taká aktívna, ako prvá odfotografovaná čierna diera M87* a naše galaktické jadro je zakryté hustým oblakom prachu, ktorý zakrýva množstvo toho, čo je v ňom obsiahnuté, vytvoriť túto snímku bolo extrémne náročné.

Na margo aktivity Sgr A* dokonca vedci uviedli, že ak by čierna diera v strede našej galaxie bola človek, skonzumovala by zrnko ryže raz za milión rokov.

Vieme však, že Sgr A* je obklopená akrečnym diskom, ktorý je relatívne chladný, a preto v porovnaní s akrečnym diskom M87 žiari oveľa slabšie. Pozorovanie navyše komplikuje aj to, že Sgr A*je relatívne kompaktná čierna diera, takže aj obežná doba akrečneho disku je pomerne malá, čo znamená, že vyžarované svetlo z nej sa tu mení vo veľmi rýchlych časových intervaloch.

Porovnanie čiernych dier. EHT collaboration, acknowledgment: Lia Medeiros, xkcd

Pre porovnanie, zatiaľ čo masa plynu a prachu tvoriaceho akrečny disk obehne prvú odfotografovanú čiernu dieru M87* za niekoľko dní až týždeň, pri Sgr A* tento obeh trvá iba pár minút.

Tieto komplikácie sa podarilo prekonať tak, že experti použili osem teleskopov z celého sveta, čím vytvorili virtuálny teleskop s veľkosťou Zeme, známy ako EHT (Event Horizon Telescope). Samotné pozorovania prebehli ešte v roku 2017 a počas doby ich trvania sa stihlo vytvoriť obrovské množstvo snímok o veľkosti 6 TB.

Tieto údaje sa od roku 2017 v podstate neustále spracovávali a analyzovali, až napokon spolu vytvorili úchvatný obraz čiernej diery Sgr A*. Čo sa týka tejto snímky, tá samozrejme nezobrazuje samotnú čiernu dieru Sgr A*, pretože je úplne tmavá, ale žiariacu plazmu v jasnom prstenci ohýbajúceho sa svetla, ktorú vidíme vôbec prvýkrát.

Vedci tiež uvádzajú, že vzhľadom na to, že Sgr A* nežiari tak jasne ako iné čierne diery (nežiari samotná čierna diera, ale len plazma okolo nej), mohlo by sa nám podariť nazrieť lepšie do horizontu udalostí – miesta bez návratu.

EHT Collaboration

Podľa TASR, astronómka Feryal Özelová zo Štátnej univerzity v Arizone počas tlačovej konferencie vo Washingtone uviedla, že snímka čiernej diery predstavuje „prvý priamy obraz jemného obra v strede našej Galaxie“.

Ide totiž o prvé priame vizuálne potvrdenie prítomnosti tohto neviditeľného objektu v strede našej Galaxie. „Je veľmi vzrušujúce ukázať vám dnes túto snímku,“ povedal riaditeľ projektu EHT Huib van Langevelde na tlačovej konferencii v nemeckom Garchingu.

„Tieto bezprecedentné pozorovania výrazne zlepšili naše chápanie toho, čo sa deje v samom strede našej Galaxie,“ uvádza Bower. Bower vo vyhlásení, ktoré zverejnilo Francúzske národné centrum pre vedecký výskum (CNRS), tiež uviedol, že pozorovania tímu vedcov priniesli „nové poznatky o tom, ako tieto obrie čierne diery interagujú s okolím“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú