Doby, kedy bola umelá inteligencia len neskúsenou technológiou, ktorá sa ešte mala čo učiť, sú už dávno preč. Jej vývoj pokročil natoľko, že čoraz častejšie nachádza využitie v každodennom živote. Svoje schopnosti po čase zlepšila dokonca tak výrazne, že je schopná vytvoriť svoju vlastnú neurónovú sieť, ktorá je perfektne premyslená.

S vývojom umelej inteligencie začali tí najväčší softvéroví giganti ešte pred niekoľkými rokmi. Začiatky boli síce zložité, no postupom času sa im podarilo vytvoriť unikátnu technológiu s vlastným myslením.

Nenapreduje až príliš rýchlo?

Jej „rozum“ sa zdokonaľuje čoraz viac, vďaka čomu bola umelá inteligencia schopná vytvoriť ďalšiu neurónovú sieť. Tá však je omnoho prepracovanejšia ako verzia v podaní znalých programátorov, ktorí stvorili prvotnú verziu. Pri pohľade na porovnanie štruktúry oboch verzii je priam šokujúce, kam až dokázala umelá inteligencia zájsť. Na ľavej strane vidíme neurónovú sieť, ktorú navrhli inžinieri. Po jej pravici jej zasa omnoho prepracovanejšia verzia a práve tá je stvorená pôvodnou neurónovou sieťou.

Za týmto významným prelomom nestojí nik iný, ako Google, ktorý ju už využíva aj vo svojom vyhľadávači. Tento objav by tak mohol byť predzvesťou, že v budúcnosti dokáže táto technológia vytvárať vlastné a ešte dokonalejšie neurónové siete. Stane sa tak strojové učenie ešte sofistikovanejším?

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Googlu pozná svoje IQ. Test však mnohých poriadne prekvapil

Budúcnosť môže priniesť mnohé prekvapenia a jedným z nich zrejme bude dokonalá umelá inteligencia stvorená inou umelou inteligenciou. Problém však nastane vtedy, ak takto prepracovanej verzii prestane človek rozumieť. Podarí sa tejto technológií vytvoriť vlastný svet, kam my, ľudia, nebudeme mať prístup?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú