kElon Musk s jednou zo svojich novších spoločností Neuralink mieri veľmi vysoko, snažia sa o vyvinutie prepojenie medzi počítačom a ľudským mozgom. Reálne produkty zatiaľ k dispozícii nemajú, rastie im však konkurenciu. Zafinancoval ju dokonca spoluzakladateľ PayPalu, na ktorom pracoval aj Elon Musk, informuje CNBC.

Neuralink mieri vysoko, Blackrock Neurotech ale prináša výsledky

O investíciu do spoločnosti Blackrock Neurotech vo výške 10 miliónov amerických dolárov sa postaral Peter Thiel. Ten je spoluzakladateľom PayPalu a dokonca aj skorým investorom Facebooku. Blackrock Neurotech bola založená už v roku 2008 a narozdiel od Neuralinku prináša skutočné výsledky.

Blackrock Nanotech

Ako informuje na vlastnej webovej stránke, z 30 mozgových implantátov BCI (Brain-computer interface) je až 28 z nich práve od tejto spoločnosti. Ako sa vyjadril CEO spoločnosti, Marcus Gerhardt, Blackrock Neurotech profituje už od roku 2015.

Na druhej strane Neuralink zatiaľ experimentuje len na zvieratách. Nedávno sa podelili o video šimpanza, ktorý hrá počítačovú hru pomocou implantátu vo svojom mozgu. Marcus Gerhardt ďalej dodal, že v roku 2020 viac nezvládali brať všetky ponúknuté kontrakty a potrebovali externý kapitál.

Screenshot / YouTube / Neuralink

Obe spoločnosti mieria vysoko a majú spoločné ciele

Potenciál Neuralinku je neskutočný a cieľom spoločnosti je úplne prepojenie mozgu s počítačom, čím chce Musk ochrániť ľudstvo pre umelou inteligenciou. V zásade ide o vytvorenie ľudí s mnohonásobne výkonnejším mozgom, technológia ale potrebuje ešte roky, možno dokonca desaťročia dodatočného výskumu a vývoja.

Neuralink ale bojuje s prekážkami a problémami, len nedávno ho opustil spoluzakladateľ Max Hodak kvôli nezhodám vo vedení. Množstvo odborníkov navyše poukázalo na to, že Muskova spoločnosť zatiaľ neukázala nič nové a prevratné. Bol to práve Max Hodak, ktorý prišiel so slovami, že máme technológie na oživenie dinosaurov tak, ako v Jurskom parku.

Mozgový implantát firmy Neuralink. Zdroj: YouTube/Screenshot/Neuralink

Neuralink sa tiež stal terčom pochybností a obáv zo strany niektorých odborníkov, ktorý si myslia, že takáto technológia umožní predaj ľudských myšlienok na čiernom trhu. Ak má takáto dystopická budúcnosť prísť, je ešte ďaleko a prví „zákazníci“ tejto technológie budú ľudia s telesnými znevýhodneniami. Pomocou mozgového implantátu je totiž možné prinavrátiť zrak, sluch či dokonca bojovať proti Alzheimerovej chorobe.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP