Posledný rok sa takmer na konci každého kvartálu objavujú špekulácie, že Netflix príjme obchodný model založený na reklame. CEO Reed Hastings však tieto špekulácie rázne popiera.

Netflix bilancoval svoje zisky za štvrtý kvartál 2019. Celkovo však uplynulý rok čelil po takmer každom kvartáli špekuláciámtlaku zo strany investorov, ktorí by radi uvítali, ak by prijal nový obchodný model založený na reklame.

Ako informuje portál TechCrunch, takýto model by mohol podľa názoru investorov a výkonných riaditeľov priniesť Netflixu vyššie zisky. Generálny riaditeľ Netflixu, Reed Hastings, však tieto tvrdenia opäť rázne popiera a zároveň vysvetľuje, prečo táto cesta pre streamovacieho giganta nie je vhodná. Získať peniaze z online reklamného priemyslu podľa neho nie je vôbec ľahké.

Biznisu s online reklamou vládne Google, Facebook a Amazon

Dôvodom má byť hlavne obrovská konkurencia v podobe Googlu, Facebooku či Amazonu. Tie sú podľa Hastingsa v tomto smere najvýkonnejšie. Aby to však dokázali, musia od ľudí vyzbierať čo najviac dát, čo je zároveň spojené s ďalšími nákladmi. Na druhú stranu sú reklamy cielenejšie, efektívnejšie a zároveň dokážu na účet inzerenta pripísať veľmi slušné zisky.

Hastings zároveň dodal, že vypestovanie 5 až 10 miliardového reklamného biznisu nie je ľahké, pretože by to zahŕňalo mnoho úsilia, aby od gigantov, ako je Google, Facebook a Amazon dokázali „ukradnúť“ svoj podiel ziskov. Namiesto toho sa však Netflix zameriava na omnoho jednoduchší model, ktorý zahŕňa streamovanie a potešenie zákazníka.

Netflix vďaka odmietaniu reklamy nemusí zbierať citlivé dáta

Generálny riaditeľ tiež poznamenal, že strategické rozhodnutie spoločnosti Netflix nevstúpiť do reklamného biznisu má aj svoje výhody. Ide hlavne o zber údajov o zákazníkoch, za ktorý sú spomínaní giganti často kritizovaní. Aby mohol Netflix týmto gigantom konkurovať, musel by od svojich používateľov vyzbierať veľké množstvo dát.

To však Hastings rázne odmieta a pripomína: „Nič nezhromažďujeme. Skutočne sa zameriavame len na to, aby sme našim predplatiteľom urobili radosť.“ Samozrejme, nie je to až tak úplne pravda. Niektoré dáta Netflix predsa len zbiera. Ide ale o údaje spojené so sledovanosťou s cieľom určiť, ktoré z pôvodných seriálov či filmov by mali byť obnovené a ktoré by mali byť zrušené.

Zobraziť celú galériu (2)
Na základe vyzbieraných dát sa Netflix snaží čo najlepšie prispôsobiť domovskú obrazovku každému zákazníkovi na mieru. Zdroj: Netflix

Sleduje tiež interakcie používateľov s jeho službami, aby prispôsobil domovskú obrazovku či ponúkol viac personalizovaného obsahu. Nie je to však zďaleka toľko údajov, ktoré zberajú iné spoločnosti. Idea Netflixu spočíva v tom, že chce ponúknuť divákom čistý zážitok bez otravných reklám. Vďaka tomu verí, že jeho obchodný model je správny a bude naďalej ziskový.

Čo však konkurencia?

Netflixu ale za chrbtom rastie v poslednom období silná konkurencia. Ide hlavne o služby ako Disney+ či Apple+. V nasledujúcich mesiacoch sa k ním pridajú aj služby ako Quibi, HBO Max či Peacock. Hlavne posledná menovaná služba minulý týždeň investorom predstavila viacúrovňový obchodný model, ktorý zahŕňa v niektorých úrovniach aj reklamu.

Služba Peacock tak bola investormi veľmi dobre prijatá, aký však bude názor zákazníkov, ukáže až čas. Netflix však aj napriek tomu reklamu vo svojej službe neschváli. Hastings to dal rázne najavo už v druhom kvartáli minulého roka, keď špekulácie okomentoval slovami: „Keď čítate špekulácie, že sa vstupujeme do predaja reklamy, môžete si byť istí, že to nie je pravda.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú