Nenápadný herný notebook, ktorý ťa ohromí. Navyše nevyzerá ako vesmírna loď a výkonom je to elita (RECENZIA)
+ Prémiový dizajn a hliníkové telo
+ Luxusne spracované podsvietenie klávesnice a efekty
+ Čítačka odtlačkov prstov
+ Napájací kábel zozadu
+ Možnosť vypnúť rýchle nabíjanie, režim pre neprebíjanie na sieť. adaptéri
+ Možnosť voliť 144 Hz Full HD alebo 60 Hz 4K displej
+ Extrémna konfigurácia až do 32 GB RAM a 2 TB SDD
+ Numerická klávesnica, čítačka SD kariet
- Chýba HDMI port
- Oba USB-C porty pre redukcie napravo
- Menej výrazné hĺbky reproduktorov (sú skôr na filmy ako hudbu)
- Náročné nastavovanie efektov klávesnice
- Ventilátory bežia aj pri kancelárskej práci
Z čoraz väčšieho trhu herných notebookov si chce svoj kus koláča odkrojiť aj Lenovo. Jeho séria produktov pod značkou Legion to pritom robí trochu inak, ako napríklad jeho úhlavný konkurent nemenovanej značky, ktorý sme v redakcii testovali len nedávno.
Lepšie, alebo horšie? To, pochopiteľne, závisí najmä od osobných preferencií a spôsobu, akým počítač používaš. Na základe dlhšieho testu modelu Legion Slim 7i však môžem povedať, že má rozhodne čím zaujať hneď niekoľko skupín zákazníkov.
Nenápadný zabijak
Lenovo Legion Slim 7i v 15,6-palcovej verzii sa vzhľadom približuje skôr k manažérskym notebookom či dokonca ultrabookom, než k typickým herným strojom pripomínajúcim vesmírnu loď. Odhadujem, že pre každého, kto si za svoj vek nepíše „-násť“, alebo počítač neplánuje vyťahovať len medzi rovnako hráčsky nadšenými kamarátmi, to bude skôr výhoda.
Veď posúď sám, celé ani nie 1,9-kilogramové zariadenie má odolné šasi a kryty z efektne eloxovaného hliníka.
Civilný a prémiový vzhľad tak toto Lenovo razom katapultuje tiež medzi profesionálov, ktorým bežný hardvér nestačí a pre špičkový procesor či výkonnú grafickú kartu nájdu využitie aj bez hier – všetci grafici, video editori, projektanti a podobne.
S dokonale prepracovanými detailami pre hodiny pohodlnej práce
Tu však výhody nekončia a Legion Slim 7i ponúkne hneď niekoľko detailov, ktoré oceníš každý jeden deň, ktorý si k nemu sadneš. Vo vypínači napríklad nájdeš čítačku odtlačkov prstov, ktorá prihlásenie do Windowsu urobí otázkou ani nie sekundy vždy, keď si od svojho pracovného stola medzi kolegami odbehneš pre vodu alebo na krátku prestávku.
Tipujem, že v prostredí školských internátov, kde dáva herný notebook oveľa väčší význam ako nespratný a vo vlaku ťažko prenosný desktop, je dôsledné zabezpečenie dát (a Facebooku) podobne dôležité.
Zmestila sa sem dokonca aj plná numerická klávesnica, ktorú profík využije v Exceli a hráč zas na nabindovanie kompletnej ponuky „Controls“ v jeho obľúbenej strieľačke.
Mojím absolútne najobľúbenejším prvkom sa však okamžite stalo pripájanie napájacieho kábla od nabíjačky „zozadu“, nie do bočných portov. Nechápem, prečo to tak nerobí každý výrobca. Na stole neprekáža žiadny kábel, a to ani opticky, ani pri pohybe myšou či odkladaní stohov papierov.
Škoda, že sa do 17,9 mm vysokého tela (v zatvorenom stave) sa výrobcovi nezmestil klasický HDMI konektor. Externý monitor (ktorý je pre profesionálnu prácu doma alebo v kancelárii nevyhnutný) ale, samozrejme, stále pripojiť môžeš. Napadajú mi dva spôsoby.
Najvhodnejší zrejme bude bežne dostupný USB-C -DisplayPort kábel, cez ktorý pripojíš aj akýkoľvek herný monitor, napríklad so 165 Hz obnovovacou frekvenciou pre prípad, že chceš hrávať na naozaj veľkej obrazovke s minimálnou odozvou.
Staršie monitory a projektory pripojíš cez USB-C-HDMI redukciu, ktorú dobre poznajú majitelia novších MacBookov (funguje aj tá originálna od Apple). Oba USB-C porty ústia z pravej strany počítača, kde však už môžu trochu prekážať.
Z opačnej strany nájdeš konektor na slúchadlá a mikrofón, čítačku SD (nie microSD, ako pri väčšine konkurencie) kariet a vzadu sú ešte dve klasické USB-A porty.
Starší, ale stále špičkový hardvér
Náš počítač sa mohol pochváliť procesorom Core i7 (10875H) od Intelu, ktorý dopĺňalo šialených 32 GB operačnej pamäte RAM a grafická karta Nvidia RTX 2060 s technológiou Max-Q Design. K dispozícii sme mali 1 TB SSD úložisko.
Na výber máš aj slabšie grafiky GTX 1660 Ti alebo GTX 1650 Ti a CPU v podobe Intel Core i9 alebo naopak Core i5 procesora. Úplný základ sa v slovenských e-shopoch pohybuje len tesne nad veľmi príjemnou hranicou 1 000 €, s ním si ale zas až tak veľa nezahráš. S najsilnejšou grafikou Lenovo Legion Slim 7i naďalej zostáva na cca 1 660 €, za ktoré dostaneš herný Full HD monitor so 144 Hz obnovovacou frekvenciou.
Náš model bol dokonca vybavený 4K panelom, no s klasickými 60 Hz. Opäť sa teda otvára dilema, či si radšej priplatiť za rýchlejšiu odozvu pre hry, alebo jemnejší text na každodennú prácu. Záležať bude najmä na tom, aký je tvoj pomer hier a produktívnej činnosti.
Za seba by som však volil jemnejšie rozlíšenie a hry hrával s pripojeným gaming monitorom, kde by notebook stále slúžil ako extrémne prenosné výpočtové centrum. Tvoje oči ti pri čítaní textu poďakujú a na väčšom displeji zas uvidíš viac nepriateľov.
Perfektná svetelná show
Čo zvláda Lenovo lepšie ako konkurencia, je určite práca s RGB podsvietením veľmi pohodlnej a tichej klávesnice. Všetko blikať či pulzovať môže aj u iných výrobcov, Lenovo však podsvietilo naozaj každú klávesu samostatne.
Vo výsledku sa tak môžeš pozerať na doslova „dúhovú oblohu“, kde jednotlivé tlačidlá jemne blikajú ako hviezdy počas noci. Večer, keď je počítač uspaný a len tak položený na stole, to vyzerá naozaj parádne.
Režimov podsvietenia je však hneď niekoľko a prepínaš medzi nimi kombináciou Fn+Medzerníka. RGB LED-ky pod klávesnicou očividne zvládajú aj iné farby statického podsvietenia a ak chceš mať klávesnicu zelenú, červenú, ružovú, modrú atď., úre detailnejšie nastavenia si môžeš stiahnuť softvér Corsair iCUE, ktorý dokáže farby synchronizovať aj s lampami a iným príslušenstvom od rovnakej značky.
Predinštalovaný softvér Lenovo Vantage zas využiješ napríklad na rýchlu aktiváciu / deaktiváciu mikrofónu, režimu úspory energie a prekvapivo aj povolenie alebo zakázanie praktického, ale menej šetrného rýchleho nabíjania.
Dokáže tiež uprednostniť aplikácie, ktoré potrebujú prioritný prístup k internetu (tvoja hra, Twitch, download manažér a pod.) na úkor tých, ktoré ti len zbytočne spomaľujú pripojenie. Za kľúčovú však považujem funkciu udržiavania batérie na sieťovom adaptéri medzi 55-60 % kapacity, čo oproti neustálemu „prebíjaniu“ na 100 % u iných notebookov zvyšuje jej životnosť.
To, ako sa Lenovo perfektne vyhralo s LED podsvietením, sa pritom ukazuje aj na ďalších miestach. V okamihu, kedy sa dotkneš špeciálneho tlačidla Fn, totiž všetky klávesy zhasnú a zostanú svietiť len kombinácie, ktoré naozaj menia jas, hlasitosť alebo vypínajú TouchPad. Bleskovo tak nájdeš tú správnu funkciu.
Počítač tiež vie pracovať v troch režimoch (prepínaš pomocou skratky Fn+Q) – Tichom, Vyváženom a režime Maximálneho výkonu, ktoré regulujú najmä otáčky ventilátora a tým pádom aj hluk. To, ktorý mód máš aktívny, znázorňuje červený, modrý alebo biely kruh okolo vypínača.
Výkon
Zdá sa, že ventilátory sa točia aj pri kancelárskej práci, pokiaľ však hlavu nedáš až úplne ku klávesnici, určite ťa nebudú nijako rušiť. Obrovskú operačnú pamäť (v našom prípade až 32 GB) využiješ skôr v náročných aplikáciách, takže som bol pochopiteľne najviac zvedavý, čo z notebooku dostanem pri hrách.
Prepínam na najvýkonnejší režim a skúšam niektoré z titulov, ktoré používam pri testovaní všetkých počítačov. „Staršie“ hry v mojom prípade zastupuje Far Cry 5 z roku 2018 a ako obvykle, zapínam maximálne detaily, teda nastavenie Ultra a aj HD textúry.
V prípade nastavenia 4K rozlíšenia sa pri takomto extrémnom nastavení stále dostaneš na „konzolových“ 30 – 35 FPS. Ako ukazuje benchmark, po prepnutí na Full HD (ktoré budú využívať majitelia Lenova Legion Slim 7 s nižšou konfiguráciou monitora) FPS-ká vyletia na 60 až 80 fps, čo je na singleplayer strieľačku naozaj dostatočné. Samozrejme, stále máš luxusne veľa priestoru ubrať z detailov a priblížiť sa k méte 144 Hz.
Najnovšie hry z roku 2021 zastúpila Forza Horizon 5. Tu už som mexické scenérie zobrazoval „len“ vo Full HD, stále som sa však odvážil odkliknúť nastavenie Extreme. Výsledkom je priemerných 30-40 FPS, ako znova dokladá priložený benchmark. Výkon notebooku je teda dostatočný aj pre aktuálne hry a záleží len na tebe, aký pomer medzi maximálnymi detailami a plynulosťou si vyberieš. Priestor na manévrovanie je však široký.
V prípade maximálnej záťaže je hluk z ventilátorov pomerne veľký, to je však problém absolútne všetkých herných notebookov. Výkonný hardvér, najmä grafické karty, skrátka potrebujú chladenie a v nízkom tele nie je priestor preháňať vzduch tak, ako v desktopovej skrini.
Počítaj teda s tým, že na každodenné hranie budú vhodným partnerom herné slúchadlá. Dva zabudované 2W reproduktory sú totiž aj tak vhodné skôr na sledovanie filmov, pretože napriek vylepšeniu Dolby Atmos a zvukovým komorám, vďaka ktorým hrajú ponad klávesnice aj „zospodu“, je ich zvuk dosť plochý. Domáce prehrávanie hudby by som určite riešil pripojením nejakých iných.
Prekvapením je pre mňa skvelý teplotný manažment počítača. Je výborný aj pri extrémnej záťaži a je doslova šokujúce, že opierky okolo touchpadu ani plocha klávesnice nie sú prakticky vôbec „teplé“. Jedinú zmenu cítiť až úplne hore v okolí vypínača, no toho sa prakticky nedotýkaš. To je rozhodne veľké plus a dlane sa ti tak nebudú potiť ani po niekoľkých hodinách v multiplayeri.
Výdrž
Tu musím opäť pripomenúť, že sme testovali verziu s 4K displejom, ktorá rozhodne žerie trochu viac ako Legion Slim 7i s Full HD-čkom. Lenovo sa v produktovom liste chváli hodnotou 5,8 hodín na jedno nabitie podľa benchmarku MobileMark 2018.
Ja som sa na métu 5 hodín dostal pri opatrnej kancelárskej práci, teda písaní textov bez výrazného otvárania nových webstránok, ale pripojený na Wi-Fi s jasom displeja na stredných hodnotách. Pri záťaži to bude samozrejme menej, pri filmoch a seriáloch možno aj trochu viac.
Na hry samozrejme budeš pripájať nabíjací adaptér, inak najvýkonnejší režim ani neodomkneš. Poteší však pomerne rýchle nabíjanie. Aj s vypnutým fast chargingom kvôli predlžovaniu životnosti sa na 50 % kapacity sa dostaneš už za rovnú hodinu (po zapnutí Rapid Charge je to dokonca len 30 minút), 100 % potom veľkému napájaciemu zdroju trvá dve a pol hodiny.
Záverečné zhodnotenie
Nové Lenovo Legion Slim 7i ma dostalo hlavne parádnym, doslova prémiovým dizajnom. Hliníkové telo bez bláznivého dizajnu je v segmente herných notebookov príjemným osviežením a nepochybujem, že naláka aj veľkú časť zákazníkov, ktorí potrebujú vysoký výkon aj na každodennú prácu a za nejaký „UFO stroj“ by sa v práci dosť hanbili.
Hodnotný vzhľad ešte podčiarkuje perfektne zvládnuté podsvietenie každej jednej klávesy zvlášť.
Hlavu si nelámem ani nad o generáciu staršou grafickou kartou – výkonu má stále na rozdávanie aj pri najnovších hrách, no cenovo počítač dostáva do veľmi zaujímavého rozpätia od 1 000 do 1 600 €. A pokiaľ na to máš priestor, počítač sa dá namiesto displeja s vysokou odozvou vyskladať aj s „pracovným“ UHD monitorom a extrémom v podobe 32 GB RAM, hoci možno nie vo všetkých našich obchodoch.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
Opravili večný problém japonských áut. Nový Nissan má bezkonkurenčnú cenu a špičkovú výbavu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Legendárny košický štadión nahradí nákupný raj. Známy nábytkársky gigant investuje desiatky miliónov
Túto sumu už nepresiahne. Analytici predikujú, kde a prečo sa zastaví rast Bitcoinu
Najmrazivejšie ráno tejto zimy: Slováci sa zobudili do -19 °C. Meteorológovia odporúčajú zostať doma (PREDPOVEĎ)
Brutálne praktiky na Telegrame: Tisíce mužov si v skupinách radia, ako ubližovať ženám
Nová reforma v Nemecku núti poberateľov dávok pracovať. 502 eur mesačne už nedostanú len tak
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- Radary už stačiť nebudú. Nová „neviditeľná stíhačka“ Číny šokovala svet, vymyká sa štandardom
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov je úplne zadarmo, ponúka viac ako 200 filmov a seriálov
- Inžiniersky zázrak Číny. Najdlhší diaľničný tunel sveta prekonáva Švajčiarov v kľúčovej veci
-
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Radary už stačiť nebudú. Nová „neviditeľná stíhačka“ Číny šokovala svet, vymyká sa štandardom
- V januári nevstaneš od televízora. Toto je TOP 8 noviniek, ktoré si nesmieš nechať ujsť
- Koniec batérií sa blíži. Vedci vyvíjajú technológie, ktoré efektívne uložia vyrobenú energiu
-
- Pošlú ich rovno do šrotu. Kontroverzná regulácia Európskej komisie o autách je na spadnutie
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov je úplne zadarmo, ponúka viac ako 200 filmov a seriálov
- Svet len krúti hlavami. Rusko zakázalo kľúčovú funkciu populárnych aplikácií, bez nej strácajú význam
Majú chodidlá ako z prírody. Roboty s kopytami losov získavajú mimoriadnu stabilitu a rýchlosť
Zachytili fascinujúci jav. NASA ukázala úchvatnú fotografiu prachových diablov na Marse
Slováci budú tankovať drahšie. Môže za to zvýšenie DPH a ceny ropy
Výskum odhalil fascinujúci paradox. Rýchlosť ľudského myslenia prekvapila vedcov
Apple stráca svoje prvenstvo. Čínske smartfóny zatlačili iPhone na okraj
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Legendárny košický štadión nahradí nákupný raj. Známy nábytkársky gigant investuje desiatky miliónov
Túto sumu už nepresiahne. Analytici predikujú, kde a prečo sa zastaví rast Bitcoinu
Najmrazivejšie ráno tejto zimy: Slováci sa zobudili do -19 °C. Meteorológovia odporúčajú zostať doma (PREDPOVEĎ)
Brutálne praktiky na Telegrame: Tisíce mužov si v skupinách radia, ako ubližovať ženám
Nová reforma v Nemecku núti poberateľov dávok pracovať. 502 eur mesačne už nedostanú len tak
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené