Je to už takmer 42 rokov od doby, kedy boli do vesmíru vypustené sondy Voyager 1 a Voyager 2 – informuje BGR. Dodnes patria medzi rekordmanov v najvzdialenejšom objekte vo vesmíre, ktorý bol vytvorený ľuďmi. Zároveň obe sondy patria medzi tie najtrvácnejšie vôbec. 

Voyager 1 a Voyager 2 sú identické sondy, ktoré mali aj veľmi podobné misie. Kým jednotka skúmala planéty Jupiter, Saturn, ich mesiace a prstence, Voyager 2 skúmala Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Ich misia sa však neskončila a vďaka neustálej funkčnosti môžu vedci nahliadnuť ďalej než si mohli kedykoľvek predstaviť.

Ich odolnosť je neuveriteľná

V súčasnosti sa sondy nachádzajú vo vzdialenosti 21, resp. 18 miliárd kilometrov od Zeme, pričom ich aktuálnu pozíciu môžeš sledovať aj na oficiálnych stránkach. Aj napriek obrovskej vzdialenosti je však táto hodnota vesmíre takmer zanedbateľná. V prepočte je to len niečo viac ako 0,0022 svetelného roka.

Zaujímavé je niečo iné. NASA informuje, že plánuje fungovanie sond zabezpečiť čo najdlhšiu dobu. Nedávno však vypli niekoľko výhrevných telies z dôvodu šetrenia energie. Prekvapením bolo, že všetky systémy bez problémov fungujú aj naďalej (aj keď ich teplota dosiahla -59°C).

NASA: Infografika k misiám Voyager

Teploty na okraji slnečnej sústavy sú pritom veľmi nehostinné a zrejme s nimi nepočítali ani samotní inžinieri pri zostrojovaní sond. Je takmer neuveriteľné, ako veľmi odolné sú tieto zariadenia. Hrdí sú aj astronómovia a inžinieri, ktorí sledujú vývoj Voyagerov.

NASA

Teraz vedci dúfajú, že sa im podarí udržať sondy čo najdlhšie v prevádzke a môžu sa tak dozvedieť informácie, o ktorých nedúfali ani v najtajnejších snoch. Zatiaľ ponechali v prevádzke ohrievače pre motory antén, aby mohli naďalej vysielať signály a správy smerom na Zem (signál cestuje približne 18 hodín). Vypnutie niektorých ohrievačov bolo nutné z dôvodu, že termoelektrické generátory pracujú až o 40 % menej efektívne než na začiatku misie. Aby vydržali čo najdlhšie, pristúpili vedci k tomuto rozhodnutiu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP