Objavili sme dve nové exoplanéty, ktoré obiehajú okolo neďalekej hviezdy. Obe planéty možno klasifikovať ako super-Zeme, a jedna z nich je pre nás potenciálne obývateľná. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Objav dvoch nových exoplanét

Ako upozorňuje v tlačovej správe portál Phys, astronómom sa podarilo objaviť planéty v blízkosti malej chladnej hviezdy LP 890-9, známej tiež ako TOI-4306, vzdialenej 100 svetelných rokov od Zeme.

NASA and JPL/Caltech

Podľa štúdie publikovanej v žurnále Astronomy & Astrophysics ide o druhú najchladnejšiu hviezdu, okolo ktorej obiehajú planéty. Prvou je známy systém TRAPPIST-1, ktorý má vo svojej obývateľnej zóne hneď tri planéty podobné Zemi. Viac informácií o ňom systéme nájdeš v samostatnom článku.

Jedna z extrasolárnych planét bola objavená prostredníctvom vesmírneho observatória TESS, ktoré je špeciálne určené na detekciu exoplanét. Ide o satelit pre výskum tranzitujúcich exoplanét, čo znamená, že planéty boli objavené práve prostredníctvom tranzitnej metódy.

Ako objasnil v rozhovore pre portál FonTech.sk astronóm Ľubomír Hambálek, metóda sa zakladá na dlhodobom pozorovaní hviezdy, pričom sa sleduje predovšetkým jej pokles jasu. V prípade, že k tomuto nepatrnému poklesu svetelnej krivky dochádza v pravidelných intervaloch, znamená to, že popred hviezdu prechádza planéta. Veľmi ľahko si pomocou tejto metódy vieme spočítať aj jej obežnú dobu.

Za zmienku stojí aj fakt, že planéta nachádzajúca sa bližšie k hviezde nazývaná tiež LP 890-9b bola pôvodne identifikovaná satelitom TESS a navrhnutá na kandidátsku planétu ešte pred pár rokmi. V novej štúdii sa tento objav podarilo potvrdiť prostredníctvom teleskopov SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Následne, medzinárodný tím výskumníkov pod vedením Birminghamskej univerzity z dôvodu prípadného objavenia ďalších exoplanét, ktoré TESS mohol prehliadnuť, využil SPECULOOS na opätovné prezretie tohto systému.

Ukázalo sa, že okolo červeného trpaslíka LP 890-9 obieha aj ďalšia planéta, ktorá dostala označenie LP 890-9c.

Prvá objavená planéta LP 890-9b je 1,32-násobne väčšia ako Zem a jeden obeh okolo hviezdy stihne dokončiť už za 2,7 dňa pozemského dňa, druhá zmieňovaná je až 1,37-násobne väčšia, ako naša domovská planéta a jej obežná doba je zhruba 8,5 dní.

Obývateľná planéta

To znamená, že obe planéty spadajú do kategórie super-Zemí. LP 890-9c sa dokonca nachádza v obývateľnej, Goldilockovej zóne svojej hviezdy. I keď zmerať hmotnosti sa presne nepodarilo, meranie radiálnej rýchlosti (druhá metóda objavovania exoplanét, ktorá spočíva v skúmaní materskej hviezdy pomocou spektrálnych čiar) pomohlo určiť horný limit hmotnosti pre obe planéty.

Umelecká predstava planéty Proxima Centauri b v spoločnosti hviezdy Proxima Centauri. Na pozadí môžeme vidieť aj binárny systém Alfa Centauri. Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Podľa dostupných informácií môže LP 890-9b dosahovať až 13-násobok hmotnosti Zeme, LP 890-9c môže vážiť až 25-krát viac ako naša planéta. Ako sme ale spomínali, v tomto prípade ide o horný hmotnostný limit.

Merania sú podľa vedcov v súlade s hustotou kamenných svetov ako Zem, či Mars, takže je zjavné, že nepôjde o plynných obrov a ľadové svety.

Keďže LP 890-9c sa nachádza v obývateľnej zóne, predpokladá sa, že táto super-Zem má podobné geologické a atmosférické podmienky ako Zem a povrchovú teplotu, ktorá umožňuje vode zostať v kvapalnom skupenstve.

Aktuálne sa tím vedcov snaží študovať atmosféru tejto extrasolárnej planéty, aby získali čo najviac informácií o jej obývateľnosti. Ideálnym pomocníkom sa aj v tomto prípade javí teleskop Jamesa Webba, ktorý len v priebehu pár týždňov stihol zaznamenať niekoľko fenomenálnych úspechov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú