El Niño, klimatický fenomén, ktorý sa už dlho považuje za jednu z hlavných príčin globálnej klimatickej variability, sa pravidelne strieda s fázami La Niña, pričom oba javy majú výrazný vplyv na počasie a život na Zemi. Tieto zmeny ovplyvňujú vzory zrážok, čím spôsobujú záplavy, suchá, búrky a ďalšie extrémne klimatické javy tisíce kilometrov od miesta svojho vzniku.

Dnes sa však objavuje ešte závažnejšia hrozba: javy El Niño aj La Niña trvajú dlhšie ako kedykoľvek predtým, čo zvyšuje ich ničivý potenciál, upozorňuje Phys.org.

Neustále ničivejšie a vytrvalejšie

Kým predtým El Niño trvalo zvyčajne len jeden rok, v súčasnosti tieto klimatické javy pretrvávajú dlhšie, čo spôsobuje trvalejšie škody. Tradične sa javy El Niño a La Niña striedajú v nepravidelných cykloch každé dva až sedem rokov. Po skončení jednej fázy sa zvyčajne klimatické podmienky vracajú k normálu, no v posledných desaťročiach sa tieto javy objavujú čoraz častejšie a trvajú dlhšie.

Významným príkladom je La Niña v rokoch 2020–2023, ktorá bola vzácnym „trojitým poklesom“, pričom trvala až tri roky. Tieto predĺžené obdobia poškodzujú ekosystémy a robia obnovu stále náročnejšou. Podľa nedávnej štúdie publikovanej v časopise Nature Geoscience, ktorá sa zaoberala analýzou záznamov z fosílneho koralu a klimatických simulácií, je zrejmé, že tieto viacročné udalosti El Niño a La Niña sa vyskytujú čoraz častejšie. Táto zmena je spojená s fundamentálnym posunom v klimatickom systéme Zeme.

Výskumníci použili fosilizované koraly z centrálnych oblastí Tichého oceánu, ktoré uchovávajú klimatické záznamy siahajúce tisíce rokov dozadu. Analýzou izotopov kyslíka v týchto koraloch sa dá rekonštruovať historické teploty oceánov a aktivity El Niño a La Niña. Zistilo sa, že v ranom holocéne (pred 7 000 rokmi) boli jednorazové udalosti El Niño a La Niña bežné. V súčasnosti však viacročné udalosti predstavujú až päťkrát častejší jav.

Vesmírna snímka hurikánu.
NASA Goddard Rapid Response Team

Hlavným faktorom je ľudstvo

Pokročilé klimatické simulácie tiež potvrdili tieto zistenia. Vďaka novým modelom, ktoré zohľadňujú faktory ako oceánsku cirkuláciu, atmosférické podmienky, zmeny vegetácie a slnečné žiarenie, sa podarilo rekonštruovať vývoj El Niño a La Niña cez tisíce rokov. Tieto modely ukazujú, že dlhšie trvajúce udalosti sú výsledkom postupných zmien v termokline Tichého oceánu, čo je hranica medzi teplými povrchovými vodami a chladnými hlbokými vodami.

Zmena orbity Zeme, ktorá ovplyvňuje rozloženie slnečnej energie, zohráva kľúčovú úlohu pri týchto zmenách. Avšak nový a silný faktor, ktorý tento proces urýchľuje, je ľudská činnosť, konkrétne zmena klímy spôsobená emisiami skleníkových plynov. Tieto emisie spôsobujú nadmerné zahrievanie atmosféry a oceánov, čo zvyšuje pravdepodobnosť pretrvávajúcich javov El Niño a La Niña a môže viesť aj k ich intenzifikácii.

Podmienky sa budú zhoršovať

Ak sa tento trend predlžovania trvania udalostí El Niño a La Niña bude naďalej zvyšovať, môžeme očakávať častejšie a intenzívnejšie suchá, vlny horúčav, lesné požiare, záplavy a extrémne hurikánové sezóny. Poľnohospodárstvo, rybárstvo, zásobovanie vodou a systémy zvládania katastrof budú pod čoraz väčším tlakom. Pri pobrežných mestách, ktoré už teraz zápasia s rastúcimi hladinami morí, sa môžeme obávať ešte ničivejších búrkových prívalov spôsobených predĺženými podmienkami El Niño.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP