V najbližších rokoch sa ľudstvo opäť vydá do vesmíru skúmať a objavovať jeho záhady. V tomto úsilí je zapojených mnoho medzinárodných vesmírnych agentúr aj súkromných spoločností. NASA by ale bola veľmi rada, ak by sa všetky zúčastnené strany riadili súborom zásad, ktoré vydala pod názvom Artemis Accords.

Ako píše portál Science Alert, ľudstvo pilne pracuje na tom, aby sa znova dostalo na Mesiac a do vesmíru. V tomto snažení je ale zapojených mnoho medzinárodných vesmírnych agentúr a súkromných spoločností.

V najbližších rokoch by sa tak vo vesmíre mohlo ocitnúť viacero výskumných skupín, ktoré pre svoju koexistenciu nutne potrebujú pravidlá, ktorými sa budú riadiť.

NASA si bola tejto situácie vedomá, a tak prišla s návrhom obsahujúcim súbor zásad, ktorými by sa mali ľudia a zodpovedné vesmírne agentúry vo vesmíre riadiť. Tento súbor ma názov Artemis Accords a zahŕňa otázky ohľadom mieru, transparentnosti, interoperability, pomoci v núdzových situáciách a ďalších dôležitých oblastí ako je napríklad zaobchádzanie s odpadom.

„Keďže mnohé krajiny a subjekty zo súkromného sektora vykonávajú misie a operácie v cislunárnom priestore, je dôležité ustanoviť spoločný súbor zásad na riadenie civilného prieskumu a využívania vesmíru,“ vysvetlila NASA vo verejnom vyhlásení.

„Medzinárodné vesmírne agentúry, ktoré sa pripoja k NASA v rámci programu Artemis, tak urobia prostredníctvom vykonávania dvojstranných dohôd Artemis Accords, ktoré popisujú spoločnú víziu zásad založenú na Kozmickej zmluve z roku 1967 s cieľom vytvoriť bezpečné a transparentné prostredie, ktoré uľahčí prieskum, vedecké a komerčné aktivity pre celé ľudstvo.“

NASA žiada rešpektovanie týchto zásad od všetkých svojich medzinárodných partnerov, ktorí s ňou spolupracujú v rámci programu Artemis. Jedným z cieľov programu je do roku 2024 poslať na Mesiac prvú ženu a ďalšieho muža.

Agentúra sa ale vyjadrila, že by bola rada, ak by na dohodu pristúpili aj ostatné vesmírne agentúry a súkromné spoločnosti mimo programu Artemis.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA/Tyvak Nano-Satellite Systems Inc.

Okrem zásad ohľadon mieru a transparentnosti ale žiada, aby sa všetci partneri dohodli na verejnom zdieľaní vedeckých dát a registrácie všetkých vesmírnych objektov.

NASA toto nariadenie obhajuje tým, že bez riadnej registrácie nemôže dôjsť ku koordinácii objektov a k zabráneniu škodlivého rušenia medzi nimi.

Chce NASA skutočne zabezpečiť nerušenú spoluprácu vo vesmíre, alebo len hľadá cestu, ako využiť jeho zdroje?

V dohode sa tiež zavádza pojem takzvaných „bezpečnostných zón“, ktoré by mali napríklad poskytnúť potenciálnym prieskumníkom priestor na prieskum Mesiaca bez zásahov iných krajín.

Súbor zásad by tiež zabezpečil, aby krajiny mohli ťažiť a využívať zdroje, ktoré sa na Mesiaci nachádzajú. NASA už dlho presadzuje svoj záujem o ťažbu ľadovej vody, o ktorej sa predpokladá, že sa nachádza na lunárnom povrchu.

NASA by ju rada používala ako výrobu pitnej vody alebo raketového paliva. Existovali však námietky a otázky, ktoré spochybňovali, či je takýto postup v súlade s Kozmickou zmluvou. Tá totižto hovorí, že národy si nemôžu vo vesmíre privlastňovať alebo nárokovať majetok. Či je zmluva Artemis Accords len cestou pre NASA, ako sa dostať k zdrojom na Mesiaci, ukáže až čas.

Jim Bridenstine, administrátor agentúry NASA, však argumentuje vyhlásením: „Bude tu transparentnosť; budú tu hlásenia; bude tam registrácia;… keďže rôzne krajiny budú pracovať na rôznych veciach v rovnako blízkom prostredí, môžeme všetci pracovať transparentným a veľmi jasným spôsobom, aby sme mohli dosiahnuť viac – to je konečný cieľ.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú