NASA dnes vybrala tri spoločnosti, aby navrhli a vyvinuli lunárne pristávacie systémy pre program Artemis, ktorého cieľom je do roku 2024 priviesť astronautov na Mesiac. Ide firmy SpaceX, Blue Origin a Dynetics, informuje Futurism.

Kontrakt má hodnotu takmer miliardu dolárov

NASA dnes oznámila, že podpísala kontrakty s troma americkými spoločnosťami na vývoj lunárnych pristávacích systémov v snahe vrátiť astronautov na povrch Mesiaca do roku 2024 prostredníctvom programu Artemis.

Celková kombinovaná hodnota zákaziek činí 967 miliónov dolárov, pričom výberovú dobu stanovila agentúra na 10 mesiacov.

„Tieto zmluvy posunú Ameriku vpred k poslednému kroku potrebnému na pristátie astronautov na Mesiaci do roku 2024 vrátane neuveriteľného okamihu, keď uvidíme prvú ženu, ktorá sa postaví na jeho povrch.“, uviedol šéf NASA Jim Bridenstine. 

O SpaceX nie sú pochybnosti

Spoločnosť SpaceX získal kontrakt v hodnote 135 miliónov dolárov na ďalší rozvoj vesmírnej lode Starship poháňanej raketou Super Heavy, ktorá nedávno zvládla jeden z kriticky dôležitých testov.

Kontrakt pre Muskovu spoločnosť na vývoj tohto projektu prekvapil mnohých skeptikov, avšak šéf NASA poznamenal, že agentúra si nemôže dovoliť ignorovať potenciál tohto systému.

Podľa Bridestina je Muskova spoločnosť dobrá totiž nie len v lietaní a testovaní, ale aj v zlyhaniach a následných opravách. Šéf agentúry sa pre portál ArsTechnica tiež vyjadril, že pochybnosti nemá ani ohľadom kvalít Elona Muska.

Zobraziť celú galériu (2)
Vesmírna loď Starship s boosterom Super Heavy. Zdroj: SpaceX

Na svoje si však prišla aj spoločnosť Jeffa Bezosa, Blue Origin, ktorá získala zákazku vo výške 579 miliónov dolárov na vývoj pristávacieho modulu Blue Moon a taktiež firma Dynetics z americkej Alabamy, ktorá má v kontrakte za 253 miliónov dolárov úlohu vybudovať opakovane použiteľný pristávací modul, ktorý by mohla niesť raketa United Launch Alliance Vulcan.

Americká vesmírna agentúra teraz poskytla zazmluvneným spoločnostiam 10 mesiacov na to, aby koncepty svojich pristávacích systémov zdokonalili. Počas tohto obdobia NASA vyhodnotí, ktorá z firiem uskutoční demonštračné misie najdôležitejšej časti programu Artemis – samotného pristátia na Mesiaci.

Všetky tri spoločnosti tak majú pred sebou veľmi dôležité obdobie, ktoré sa bude niesť v duchu práce a vývoja požadovaných systémov a my sa tak môžeme tešiť na veľké novinky, ktoré počas nasledujúcich mesiacov prinesú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP