Od vytvorenia prvej snímky Pilierov stvorenia (Pillars of Creation) prešlo už 25 rokov, no Hubblov teleskop tento rok opäť vytvoril fotografiu, ktorá je detailnejšia ako kedykoľvek predtým, informuje Science Alert.

Piliere stvorenia, ktoré poznáme vďaka Hubblovmu teleskopu, sa stali jedným z najikonickejších pohľadov na náš vesmír od prvého zachytenia v roku 1995. Tri impresívne stĺpy plynu a prachu v hmlovine Orla umožňujú vedcom skúmať, ako vznikajú nové planéty a hviezdy.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA, ESA. Prvá snímka Pilierov stvorenia

Naposledy vznikol snímok v roku 2015 pri príležitosti 25. výročia od umiestnenia Hubblovho teleskopu na obežnú dráhu Zeme. Bol vyhotovený pomocou kamery, ktorú na teleskop nainštalovali v roku 2009. Astronómovia vtedy uviedli, že Piliere stvorenia sú vlastne piliermi deštrukcie, keďže je viditeľné, ako je prach a plyn spaľovaný intenzívnou radiáciou z nových hviezd.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA, ESA/Hubble and the Hubble Heritage Team. Fotografia z roku 2015

Podľa Futurism bola skoršia snímka zložená z 32 rôznych snímok, ktoré zachytili spektrum viditeľného svetla, teda segment elektromagnetického spektra, ktoré môže ľudské oko vidieť. Zjednodušene sa tento rozsah vlnových dĺžok nazýva viditeľné svetlo. Typicky môže ľudské oko detegovať vlnové dĺžky od 380 do 700 nanometrov.

Vedcom z NASA a Európskej vesmírnej agentúry ESA sa však znovu podarilo vytvoriť neuveriteľný pohľad na Piliere stvorenia. Najnovšia snímka (nachádza sa nižšie) zobrazuje žiaru stĺpov v infračervenom svetle. Môžeme taktiež vidieť, ako infračervené svetlo preniká prachom a plynom, čo dáva stĺpom veľkolepý namodralý tieň.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA, ESA/Hubble and the Hubble Heritage Team. Najnovšia snímka Pilierov stvorenia

„Domov“ pilierov, Orlia hmlovina, ktorú prvýkrát objavil švajčiarsky astronóm Jean-Philippe Loys de Cheseaux v roku 1745, je vzdialená od Zeme približne 7000 svetelných rokov. Piliere sa skladajú z chladného molekulárneho vodíka a prachu, pričom najvyšší z nich má dĺžku viac než 4 svetelné roky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP