S pribúdajúcimi plánmi na dlhodobú ľudskú prítomnosť na Mesiaci prichádza na rad otázka, ktorú si zatiaľ kládol málokto: Koľko je hodín na Mesiaci? Odpoveď zatiaľ neexistuje – no čoskoro by mohla, upozorňuje Interesting Engineering.

Presnosť je prvoradá

Americký Kongres urobil prvý krok k vytvoreniu samostatného mesačného časového systému, keď výbor pre vedu a vesmír schválil zákon s názvom Celestial Time Standardization Act. Ten zveruje NASA úlohu vyvinúť a zaviesť tzv. Coordinated Lunar Time (LTC) – koordinovaný mesačný čas. Tento systém bude síce odvodený od pozemského UTC, no musí zohľadniť úplne odlišné podmienky, aké panujú mimo našej planéty.

Na Mesiaci je gravitácia iba šestinová v porovnaní so Zemou. Podľa Einsteinovej všeobecnej teórie relativity to znamená, že čas na Mesiaci plynie rýchlejšie – konkrétne o približne 58,7 mikrosekúnd denne. To sa môže javiť ako zanedbateľný rozdiel, ale v kontexte vesmírnej navigácie to predstavuje výraznú odchýlku. Napríklad signál putujúci rýchlosťou svetla môže počas tejto odchýlky „zablúdiť“ o viac ako 150 metrov, čo je pre pristátie či presné pozorovania neakceptovateľné.

NASA plánuje zaviesť mesačný čas pomocou siete atómových hodín umiestnených na povrchu alebo orbite Mesiaca. Tieto extrémne presné zariadenia budú slúžiť ako referenčný rámec pre synchronizáciu systémov lunárnych kolónií, komunikačných satelitov, pristávacích modulov a autonómnych robotov.

Počas pobytu na Mesiaci budú mať astronauti možnosť oveľa podrobnejšie preskúmať krátery a získavať vzorky z viacerých lokácií.
NASA

Dôležité však bude, aby bol nový systém:

  • kompatibilný s UTC (aby mohla prebiehať komunikácia so Zemou)
  • presný pre účely navigácie a meraní
  • autonómny pri strate spojenia so Zemou
  • škálovateľný, teda prenosný na Mars a iné telesá

Zatiaľ čo doterajšie mesačné misie používali tzv. „čas misie“ (počítaný od štartu), trvalá prítomnosť na Mesiaci si vyžaduje synchronizovaný čas pre všetkých aktérov. To je nevyhnutné pre zladenie činností medzi astronautmi, robotickými systémami, pozemnými riadiacimi centrami a v budúcnosti možno aj medzi rôznymi krajinami či súkromnými firmami operujúcimi na Mesiaci.

Podpora zákona naprieč politickým spektrom a vyjadrenia predstaviteľov NASA naznačujú, že lunárna infraštruktúra, vrátane tak fundamentálnych vecí ako čas, je súčasťou veľmi reálnej a blízkej budúcnosti.

Stále očakávajú zmeny

Aj keď mal lunárny program Artemis jasne stanovené plány, tie sa v poslednej dobe zásadne menia a je možné, že raketa SLS po tretej misii Artemis skončí. Nahradiť ju môžu oveľa efektívnejšie systémy s nižšími nákladmi a väčšími kapacitami, pričom podľa kontroverzného miliardára Elona Muska je pristátie na Mesiaci len rozptýlením. S tým nesúhlasí väčšina vedcov, podľa ktorých je Mesiac prirodzeným krokom, ktorý je potrebné učiniť pred cestou k Marsu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP