Vedci z NASA našli zvláštny objav pri prelete nad Grónskom. Zábery odhalili pod ľadom skryté mesto. Nešlo však o pozostatky starovekej civilizácie, ale o tajnú vojenskú základňu z čias studenej vojny. Ako informoval portál Popular Mechanics, 65 ročná vojenská základňa Camp Century je ukrytá hlboko pod 30 metrovým ľadom.

Mesto pod ľadom

Základňa Camp Century, známy aj ako „Mesto pod ľadom“ bol v tajnosti vybudovaný medzi rokmi 1959 a 1960 americkým armádnym zborom inžinierov. Vzhľadom na počasie, kde teplota dosahuje -70 stupňov a rýchlosť vetra 201 km/h, predstavovala stavba základne zrejme nočnú moru. Celá stavba si vyžiadala prepravu 6 000 ton materiálu na saniach cez ťažko dostupný arktický terén, pričom každá cesta trvala viac ako 70 hodín.

„Hľadali sme dno ľadovca a zrazu sa objavil Camp Century,“ uviedol Alex Gardner, kryosférický vedec z Laboratória prúdového pohonu NASA (JPL). „Spočiatku sme netušili, čo to je,“ dodal. Základňa pozostávala z 21 podzemných tunelov s dĺžkou takmer 3 kilometre. Najdlhší z nich, nazývaný Hlavná ulica, meral vyše 300 metrov.

Projekt Iceworm

Camp Century bol na prvý pohľad vedeckou základňou, kde vedci vykonávali geologické a klimatické výskumy, vrátane prvého odberu ľadových jadier. To však bola len zásterka. Skutočným cieľom však bol Projekt Iceworm. Cieľom bolo vytvoriť obrovskú sieť tunelov na skladovanie a vypúšťanie balistických rakiet, ktoré by mohli ohroziť sovietsky blok. Plán zahŕňal výstavbu tunelov s kapacitou až 600 rakiet a personálom 11 000 vojakov, ktorí by žili v meste pod ľadom.

NASA Earth Observatory

Realizácia projektu sa však ukázala ako nereálna. Projekt sa nikdy neuskutočnil kvôli mnohým prekážkam. Problémy s nestabilitou ľadovca, extrémnymi podmienkami a logistickými prekážkami spôsobili, že projekt bol v roku 1967 zrušený. Základňa bola následne opustená.

Základňa bola znova objavená v apríli tohto roku počas radarového prieskumu NASA, keď vedci hľadali geologické vrstvy ľadovca. Namiesto toho ich prekvapili jasné obrysy budov a tunelov. Na odhalenie detailov použili technológiu podobnú LiDARu – UAVSAR, ktorá dokáže pomocou rádiových vĺn preniknúť hlboko pod ľad. Rozdiel medzi technologiami je ten, že LiDAR používa laserové svetlo, kým UAVSAR rádiové vlny.

Environmentálna hrozba

Camp Century však nie je len zaujímavým historickým objavom. Po sebe zanechala viac ako 47 000 galónov rádioaktívneho odpadu a iných toxických látok, ktoré boli považované za bezpečne ukryté pod večným ľadom. V 60. rokoch, keď základňu zatvárali, s globálnym otepľovaním sa nezaoberali. Dnes sa však ľadovce Grónska roztápajú.

„Mysleli si, že to tam nikdy nebude objavené,“ povedal klimatológ William Colgan, ktorý viedol štúdiu o environmentálnom riziku základne. Ak by sa rádioaktívny odpad uvoľnil do životného prostredia, mohol by mať vážne následky pre arktický ekosystém i globálnu klímu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP