Americká vesmírna agentúra NASA má ambiciózny plán. Do roku 2035 by chcela úspešne pristáť na planéte Mars, pričom predtým by malo ešte prebehnúť pristátie na Mesiaci – píše portál Tech Crunch. Nakoľko už na oboch telesách v dnešnej dobe máme rôzne zariadenia tak je jasné, že reč je o ľudskej posádke.

Sme svedkami ďalších vesmírnych pretekov? Po tom, čo v minulom storočí medzi sebou súperili USA a Sovietsky zväz, tu máme nábeh na ďalšiu drámu. Tentokrát to však nebudú výlety na obežnú dráhu či na Mesiac, ale priamo na Mars, kde doteraz nevstúpila žiadna ľudská noha. Okrem vesmírnej spoločnosti NASA sú tu však aj rôzne ďalšie súkromné spoločnosti (napr. SpaceX), ktoré sa snažia dosiahnuť rovnaký míľnik.

Problémom sú peniaze

Šéf NASA – Jim Brindestine sa v nedávnom rozhovore vyjadril, že rok 2035 môže byť kľúčovým v otázke pristátia na Marse. Predtým je však plánovaná ešte misia Artemis, ktorej cieľom je okrem iného dopraviť ženskú astronautku na povrch Mesiaca. Stať by sa tak malo už v roku 2024. Pristátím to však nekončí. V snahe NASA je aj vytvoriť udržateľné prostredie, v ktorom by ľudia mohli pracovať a skúmať tak odlišné podmienky.

Jim Bridstein/Facebookac

Výrazným problémom v tomto smere je však financovanie. Práve peniaze sú v súčasnosti najväčším problémom pre NASA, nakoľko jej rozpočet je v posledných rokoch historicky najnižším, ak neberieme do úvahy prvé dva roky jej vzniku. Dostatok peňazí je tak jednou z podmienok, aby sa daný dátum podarilo dodržať, prípadne sa mu čo i len priblížiť – doplňuje portál Space.com.

Porovnanie rozpočtu NASA od jej vzniku Zdroj: Statista

Pre porovnanie, kým v polovici 70. rokoch minulého storočia bolo vyčlenených na vesmírny program až 4,41 % HDP celých Spojených štátov, v tomto roku je to “len” 0,5 % HDP. Aj po započítaní inflácie a jednotlivého HDP v daných rokoch, je súčasný rozpočet stále viac ako dvojnásobne menší.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú