Poškodené srdce je podľa novej metódy liečby možné „zaplátať“ a obnoviť jeho funkčnosť. Nemeckí vedci z Univerzity Medical Center Göttinger oznámili prelomový objav, ktorý môže v budúcnosti zmeniť osud miliónom pacientom po celom svete. O téme informoval The Guardian.

„Náplasť“ je vytvorená z buniek získaných z krvi. Následne boli „preprogramované“ na kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa na akýkoľvek typ bunky v tele. Vedci vypestovali bunky srdcového svalstva a spojivového tkaniva, ktoré sa vložili do kolagénového gélu. Tie sa sformovali do „náplasti“, ktoré sa upevnili na membránu vo veľkosti 5 x 10 centimetrov.

Vedci úspešne testovali náplasti na zdravých makakoch rhesus. Pri testovaní sa neobjavili komplikácie ani nežiadúce účinky vo forme arytmií, tvorbe nádorových buniek či ďalšie choroby. U zvierat s chronickým srdcovým zlyhávaním došlo k zlepšeniu funkcie srdca.

ilustrácia srdca
Freepik

Úspešný klinický test aj na človeku

Podľa nedávnej štúdie srdcovým zlyhávaním trpí viac ako 64 miliónov ľudí na celom svete. Medzi hlavné príčiny patrí infarkt, vysoký krvný tlak a ochorenia koronárnych artérií. Možnosti liečby sú však obmedzené – transplantácia srdca je vzácna pretože darovaných orgánov je málo, mechanické srdcové pumpy sú drahé a sú spojené s rizikom. Riešením by tak mohla byť metóda liečby s náplasťami.

Revolučnú metódu vedci aplikovali aj 48-ročnej žene s pokročilým srdcovým zlyhávaním. Náplasti boli vyrobené z ľudských buniek a chirurgicky prišité na jej bijúce srdce pomocou minimálneho invazívneho zákroku.

Po troch mesiacoch pacientka podstúpila transplantáciu srdca, čo vedcom umožnilo analyzovať srdce s náplasťami. Výsledky ukázali úspešnosť fungovania náplasti – integrovala sa do srdcového tkaniva a rozvinul sa prísun krvi.

Nádej pre budúcu liečbu

Použitie darovaných buniek má za následok potlačenie imunity, avšak jej výhoda spočíva v možnosti „hotových“ náplastí, ktoré sú pripravené na okamžitú aplikáciu, čo pomôže pacientom v kritickom stave.

„Ponúka nový spôsob liečby pacientom, ktorí sú v súčasnosti v paliatívnej starostlivosti a majú 50 % úmrtnosť do 12 mesiacov,“ poznamenal profesor Wolfram-Hubertus Zimmermann z Univerzity Medical Center Göttinger.

Vedci v štúdií, ktorá bola uverejnená vo vedeckom časopise Nature však upozorňujú, že prelomová metóda nie je vhodná pre každého a tiež nemá nahrádzať transplantáciu srdca. Terapeutický účinok sa dostavuje v priebehu troch až šiestich mesiacoch. Liečbu s „náplasťami“ podstúpilo už 15 pacientov a prebiehajú klinické štúdie na overenie jej účinnosti.

„Naša prebiehajúca klinická štúdia by mala ukázať, či tieto upravené implantáty srdcového svalu zlepšia funkciu srdca u našich pacientov,“ uviedol profesor Ingo Kutschka, spoluautor výskumu z Univerzity Medical Center Göttinger.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP