Náklady na IT v zdravotníctve narástli medziročne pre pandémiu koronavírusu o 10 %. Pacienti totiž chcú mať čoraz väčší online prístup k svojim zdravotným záznamom. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Harvey Nash/KPMG CIO survey 2020, podľa ktorého čoraz viac pacientov očakáva od zdravotníckych zariadení aj virtuálnu zdravotnú starostlivosť, monitorovanie na diaľku a elektronické predpisovanie liekov.

Pandémia taktiež podnietila väčšie prijatie telemedicíny. Prieskum naznačuje, že viac ako 70 % svetovej populácie bude v budúcnosti naďalej používať telemedicínu ako primárny kanál pre prvý kontakt s lekárom.

Až 39 % respondentov prieskumu KPMG zo sektoru zdravotníctva si myslí, že zmeny, ktoré nastali dopadom pandémie, s nami ostanú nastálo a sú v prospech pacientov. Je to o 10 % viac, ako je priemer v ostatných odvetviach. „Aj realita na Slovensku ukázala, že veľká časť starostlivosti o pacienta sa dá preniesť z ambulancie do telemedicíny.

Lekári vedia v mnohých prípadoch pomôcť pacientovi aj cez telefón, čím predídu plným čakárňam. Negatívne na tejto zmene je, že počas pandémie v domácej liečbe ostávajú aj pacienti, ktorí by boli za štandardných okolností hospitalizovaní,“ konštatuje výkonný riaditeľ oddelenia rizikového poradenstva KPMG na Slovensku Pavol Adamec.

Náklady na technologické riešenia v zdravotníctve narástli medziročne o 10 %, pričom sedem z desiatich opýtaných IT manažérov považuje za preferovanú cestu k poskytovaniu služieb práve automatizáciu. Okrem nej patria medzi prioritné IT investície v zdravotníctve používateľská skúsenosť pacientov, ich zapojenie do procesu, ako aj bezpečnosť a ochrana dát a súkromia. Ani tento sektor však neobchádzala zvýšená miera kybernetických útokov.

Ich počet sa v prvej vlne pandémie zvýšil o 35 %, čo je ale o 6 % menej ako v ostatných sektoroch. Viac ako osem z desiatich takýchto útokov bolo vo forme phishingu, teda podvodných e-mailov. Aj v zdravotníctve je preto v oblasti IT najvyšší dopyt po kandidátoch so znalosťou kybernetickej bezpečnosti.

Štúdia CIO Survey je najväčším prieskumom medzi IT manažérmi na svete z hľadiska počtu respondentov. V roku 2020 jeho už 22. vydanie zrealizovali spoločnosti Harvey Nash a KPMG na vzorke 4 200 respondentov. Zber dát prebehol v dvoch fázach – prvá sa uskutočnila pred pandémiou COVID-19, a to so začiatkom v decemberi 2019, a druhá počas pandémie od júna do augusta 2020 v 83 krajinách sveta. Analýza sektoru zdravotníctva sa uskutočnila na vzorke 219 respondentov z radov IT manažérov po celom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú