Plusy

+ ultimátny výkon
+ špičkový 18-palcový displej
+ ľahko prístupné vnútorné kopmonenty
+ AniMe Vision na veku displeja a LED efekty

Mínusy

- cena
- vysoká hmotnosť 3,3 kg
- ťažký a veľký nabíjací adaptér
- lacnejšia plastová konštrukcia
- iba priemerné reproduktory

V ponuke prenosných počítačov si dnes každý dokáže nájsť zariadenie určené presne pre jeho potreby. Na jednom konci stoja ultramobilné kúsky s hmotnosťou hlboko pod 1,5 kg, s ktorými dokážeš pracovať z domu, kancelárie, kaviarne alebo kdekoľvek, kde máš práve čas a potrebuješ.

Potom sú tu notebooky zamerané na čo najnižšiu cenu, ktoré doma často slúžia len na občasný prístup k e-mailom, platbu faktúr či tlač dokumentov nevyhnutných pre komunikáciu s úradmi.

Zďaleka najkomplikovanejšími zákazníkmi sú však náruživí gameri, ktorí sa však z rôznych dôvodov nemôžu alebo nechcú siahnuť po klasickom desktopovom hernom stroji, ale maximálny výkon a grafické schopnosti požadujú od notebooku – napríklad preto, aby mohli hrávať aj doma, aj na školskom internáte či počas cestovania.

Presne pre tých je určený ultimátny a hardvérovo nadupaný ROG STRIX SCAR 18 (2025) G835, ktorý sme mali príležitosť podrobne otestovať u nás v redakcii.

Fontech

„Mobilita“ s podmienkami

Hoci tento stroj oficiálne spadá do kategórie notebookov, požiadavky na mobilitu rozhodne ustúpili iným technickým parametrom a nepochybne aj jeho dizajnu. Na váhe ti totiž zasvieti hmotnosť na úrovni 3,3 kg, čo sa bez zaváhania rovná minimálne dvom bežným notebookom a rovnaký výrok by určite platil aj o hrúbke zatvoreného počítača, ktorá je až 3,2 cm.

Nejde však o žiadnu kritiku, ale výsledok plnohodnotného gamingového charakteru tohto stroja. Svedčí o tom aj fakt, že výrobca siahol po nadpriemerne veľkom 18-palcovom displeji, ktorý má samozrejme tak isto špičkové parametre – ide o 2.5K panel s rozlíšením 2 560 x 1 600 bodov, plnou podporou HDR a nekompromisnou 240 Hz odozvou, vďaka ktorej budeš môcť hrať všetky multiplayerové strieľačky aj s výhodou maximálnych FPS, ktoré grafická karta a zvyšok hardvéru dokážu vygenerovať.

Fontech

Zaujímavosťou zobrazovacieho panelu je tiež Mini LED technológia, čo hodnotím ako ideálny kompromis pre dosiahnutie lepšieho kontrastu a parádnych zobrazovacích uhlov, ale na druhej strane aj dlhú životnosť takéhoto displeja. ASUS a niekoľko ďalších výrobcov totiž do vybraných modelov začal vkladať OLED displeje, ktoré potom pre istotu dopĺňa softvérom pre ochranu proti vypaľovaniu statického obrazu ako je stavová lišta vo Windows a podobne. Tu ti samozrejme nič podobné nehrozí ani po stovkách hodín prevádzky.

Fontech

Samozrejme, s ťažkým a pomerne rozmerným počítačom sa rozhodne nemanipuluje ľahko, na sledovanie filmov v posteli na kolenách tak asi zabudni – tento stroj pravdepodobne skôr vyberieš z tašky (alebo radšej skôr batohu), položíš na stôl vedľa hernej myši, zapojíš nabíjačku a necháš ho tam.

Vylepši si parametre na počkanie

ROG STRIX SCAR 18 má už na pohľad bohato dimenzované chladenie, kedy chladný vzduch nasáva dvojica veľkých a jeden menší ventilátor zo spodnej strany a okolo rozhorúčených komponentov ho potom ohriaty posiela smerom dozadu, za displej.

To je dobrá voľba, teplý vzduch ti tak nebude fúkať na ruku, v ktorej držíš myš, ale zmizne vo voľnom priestore za notebookom.

Unikátom a veľkou výhodou tohto počítača je možnosť jednoduchej aktualizácie komponentov, o akej sa bežným počítačom môže len snívať. Spodný kryt dokážeš odstrániť jednoduchým posunutím jedinej plastovej západky a bez jedinej skrutky sa dostať k RAM-kám či SSD diskom. Pamäte sú skryté pod kúskom tenkého plastu a SSD disk drží jedna západka, ktorú bez problémov otočíš prstami.

Fontech

V prípade potreby si tak budeš môcť rozšíriť úložisko alebo navýšiť počet gigabajtov operačnej pamäte. Samozrejme, s grafickou kartou, pri ktorých je na výber medzi novými Nvidiami GeForce RTX 5070, 5080 alebo 5090 už neurobíš nič, ale týmto krokom aj tak dokážeš výrazne predĺžiť prípadnú životnosť počítača.

Herné stroje totiž môžu zastarávať výrazne rýchlejšie než bežné kancelárske notebooky, čo je vzhľadom na ich výrazne vyššiu cenu pomerne nepríjemné. Samozrejme, ešte oveľa výraznejším benefitom rýchleho prístupu k vnútornostiam je možnosť kedykoľvek za pár sekúnd ventilátory vyčistiť od prachu a zlepšiť tak chladenie.

Poteší aj už od pohľadu jednoduchý prístup k batérii, ktorú taktiež pravdepodobne ľahko vymeníš na konci jej životnosti.

Parametre nami testovaného počítača

CPU: Intel Core Ultra 9 275HX (2,70 GHz)
RAM: 64 GB v dvojici ľahko dostupných slotov
SDD: 2 TB v jednom z dvoch slotov
Displej: 18“ Mini LED WQXGA displej
GPU: NVIDIA GeForce RTX 5090 laptop

Potreba poriadnej štavy a efektov

Samozrejme, takýto hardvér potrebuje okrem poriadneho chladenia aj dostatok elektrickej energie. Zabudni tak na akýsi kompaktný adaptér, s týmto počítačom budeš v batohu nosiť aj obrovskú 380-wattovú nabíjačku, ktorá má aj s káblami takmer ďalšie kilo navyše. Bez pripojenia k sieti samozrejme nebudeš môcť využívať plný grafický výkon, keďže batéria hardvér v plnej záťaži neutiahne. V prípade kancelárskej práce sa s ňou však dostaneš na približne 4,5 až 5 hodín práce.

Výhodou 18-palcového pôdorysu je aj luxusne veľa priestoru na umiestnenie veľkého touchpadu a klávesnice, ktorá sa tu zmestila aj s numerickým blokom a päticou špeciálnych M-kových kláves ako doplnok k tým funkčným F1 až F12.

Fontech

Klávesy majú štandardný zdvih, aký by si od notebooku čakal, páči sa mi však, že sú posunuté pomerne výrazne dohora, takže tvoje zápästia si môžeš oprieť o bohatú plochu pod nimi a ani pri dlhom hraní či nebodaj písaní textov nebudú trpieť – je to skoro tak pohodlné, ako práca na klasickej externej klávesnici. Trochu akrobacie si vyžaduje len ovládanie smerových šípiek, kombo W,A,S,D je však ergonomicky úplne v poriadku.

Počítač už na prvý pohľad upúta „neónovým“ podsvietením spodnej časti notebooku a klávesnice, grafické efekty sa však týkajú aj loga ROG a špeciálneho prúžku so 810 LED diódami vyvŕtanými v hliníkovom kryte displeja, na ktorých ti môže svietiť aj tvoj vlastný text.

Fontech

Výrobca túto zábavku volá AniMe Vision a zobrazuje rôzne efekty podľa toho, či sa počítač štartuje, spí alebo vypína. Na druhej strane, ty budeš väčšinu času pozerať na displej, takže bez tejto funkcie by som sa osobne v pohode obišiel.

Fontech

Medzi kamošmi ale určite dokáže spraviť viac parády práve spodné podstvietenie alebo podsvietenie klávesnice. To, rovnako ako AniMe Vision a všetko podstatné si nastavuješ po stlačení klávesy M5 a zamierení do programu Armoury Crate.

Fontech

Jeho domáca obrazovka zároveň ponúka perfektný prehľad o vyťažení ventilátorov, RAM a teplotách hardvéru.

Výkon bez kompromisov

Počítaj s tým, že žiadny herný notebook nie je práve tichý. Hoci pomocou klávesy M4 máš možnosť prepínať medzi režimami Tichý chod, Výkon a Turbo, vo všetkých budeš ventilátory mierne počuť už pri zaťažení SDD disku napríklad počas sťahovania a inštalácie hier.

V prípade hrania naplno je hluk naozaj výrazný a možno radšej budeš chcieť nosiť gamingový headset. Nebude to až taká škoda, vzhľadom na rozmery a priestor ma totiž zabudované reproduktory trochu sklamali plochým zvukom bez výraznejších basov a výšok. Aspoň sú však dostatočne hlasné a ponúkajú výrazný stereo efekt.

Niekto by možno očakával aj trochu iné materiály okolo klávesnice, pravdou však zostáva, že použitie jednoduchších plastov zrejme aspoň ako tak dokázalo znížiť hmotnosť celého počítača. Aj možnosť pripájania periférií je skôr štandardná – napravo budeš mať dve klasické USB-A, naľavo jedno USB-A, dve USB-C a ethernetový konektor spolu s portom pre slúchadlá.

Úplne bez kompromisov je však to najdôležitejšie –  výkon pri hraní. S prakticky vrcholnou mobilnou grafickou kartou od Nvidie najnovšej generácie môžeš bez zaváhania hrať väčšinu aktuálnych hier na plné detaily.

V redakcii sme vyskúšali napríklad stále obľúbené Call of Duty: Warzone a Black Ops 6, prípadne singleplayerovú adventúru Indiana Jones and the Great Circle z konca minulého roka. Na plné detaily som v oboch dosahoval približne 120 až 140 snímok za sekundu.

Fontech

Záverečné hodnotenie

ROG Strix SCAR 18 patrí k tým najnadupanejším herným notebookom, ktoré dnes na trhu môžeš nájsť. Vrcholné parametre s najnovšími 50XX grafickými kartami si však výrobca nechá poriadne zaplatiť a budeš musieť počítať s tým, že cena takéhoto stroja prekoná aj cenu podobne výkonného desktopového počítača.

A právom, výrobca a jeho inžinieri totiž museli oveľa viac pracovať na optimalizácii chladenia či samotnej konštrukcie. Zároveň však dostaneš aj špičkový 240 Hz displej, SSD disk či pamäte.

Samotný ROG STRIX SCAR 18 (2025) G835 na našom trhu začína na cenách od 4 499 eur, naša konfigurácia s Nvidiou RTX 5090 bola za 5 429 eur. Počítať budeš môcť s maximálnym výkonom, ale aj obmedzeniami v podobe vysokej hmotnosti a naozaj masívnych rozmerov. Za uvedenú cenu by ma potešili trochu lepšie materiály alebo kvalitnejšie reproduktory, na druhej strane je však veľmi príjemným prekvapením prepracovaný prístup k čisteniu a upgradu komponentov alebo pár vizuálnych zábaviek v podobe podsvietenia a LED efektov.

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

HODNOTENIE

9.1/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP