Vysoko v pohorí Ánd, na hranici Argentíny a Čile, objavili obrovské ložisko drahých kovov. Odborníci nálezisko označujú za jeden z najvýznamnejších za posledných tridsať rokov. Región Vicuña Mineral Resource, ktorý sa rozkladá v argentínskej provincii San Juan a čilskej oblasti Atacama, ukrýva v zemi mimoriadne bohatstvo. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Viac zdrojov, než sa prepokladalo

Podľa prvotných odhadov oblasť ukrýva až 13 miliónov ton medi, približne 1 000 ton zlata a viac ako 20 500 ton striebra. Ide tak nielen o najväčší objav drahých kovov za posledných tridsať rokov, ale zároveň o jeden z najväčších svojho druhu na svete vôbec.

„Počiatočná odhadovaná minerálna rezerva poukázala na potenciál jedného z najkvalitnejších, ešte nerozvinutých povrchových medených projektov na svete a zároveň jedného z najväčších zlatých a strieborných ložísk na globálnej úrovni,“ povedal Jack Lundin, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Lundin Mining.

Ložisko pozostáva predovšetkým z dvoch hlavných oblastí – Filo del Sol a Josemaría. Spoločne patria medzi desať najväčších medených nálezísk na svete. Ako uvádza spoločnosť Lunding Mining, oblasť Filo del Sol obsahuje viac ako 600 miliónov ton rudy s priemernou kvalitou 1,14 % medeného ekvivalentu (CuEq), zatiaľ čo Josemaría disponuje takmer 200 miliónmi ton s priemernou hodnotou 0,73 % CuEq.

ťažba v horách
Unsplash

Cenné kovy ako dôležitá časť technológií

Cenné kovy zohrávajú v modernej ekonomike a v technologickom svete dôležitú úlohu. Zlato nachádza uplatnenie nielen v šperkárstve, ale aj v elektronike či vesmírnych technológiách, kde zaisťuje odolnosť a spoľahlivosť spojov. Meď sa vyhľadáva pre vynikajúcu elektrickú a tepelnú vodivosť, takže je základom výroby káblov, strojov aj zariadení pre čistú energiu. Striebro je zase cenné pre svoj lesk i najvyššiu vodivosť medzi všetkými kovmi, vďaka čomu sa využíva napríklad v solárnych paneloch.

Ložiská vznikajú milióny rokov, keď sa tektonické dosky zrážajú a vytláčajú magmu bohatú na minerály. Po vychladnutí sa v horninách vytvoria kovové žily. Neskôr erózia a voda môžu tieto kovy premiestniť do aluviálnych rovín či až na morské dno.

Zatiaľ čo geologický potenciál regiónu je obrovský, očakáva sa aj výrazný ekonomický prínos pre Argentínu. Spoločnosti Lundin Mining a BHP plánujú do prvého štvrťroka 2026 vypracovať komplexnú technickú správu, ktorá podrobne opíše stratégiu ďalšieho prieskumu, harmonogram projektu aj ekonomické prognózy na strednodobé a dlhodobé obdobie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP