Americkú spoločnosť Tesla môžeme na čele s jej zakladateľom Elonom Muskom označiť za priekupníka v oblasti výroby elektromobilov. Výroba elektrických vozidiel prebieha v jednom z najväčších závodov na svete vo Fremonte v Kalifornii. Okrem toho Tesla stavia aj obrovskú továreň na výrobu batérií, ktorou to však nekončí.

Továreň vo Fremonte patrí medzi najmodernejšie automobilové závody na svete s takmer pol milióna metrov štvorcových výrobných a kancelárskych priestorov. Priestory boli od roku 1962 až do roku 1982 domovom General Motors. Tesla závod kúpila v roku 2010, pričom ho bolo potrebné prerobiť podľa súčasných potrieb. Prvý Model S vyšiel z výrobnej linky v júni 2012. Dnes závod dáva prácu vyše 10 000 zamestnancom.

Dáva prácu tisícom pracovníkom

Tesla patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Kalifornii, pričom vytvorila okolo 51 000 pracovných miest v celom dodávateľskom reťazci, vrátane vlastných zamestnancov. V areáli továrne sa nachádzajú jedálne, kaviareň, potraviny, telocvičňa, lekárske centrum či školiace stredisko, ktoré je pre firmu veľmi dôležité.

Zobraziť celú galériu (2)
Americkú spoločnosť Tesla môžeme na čele s jej zakladateľom Elonom Muskom označiť za priekupníka v oblasti výroby elektromobilov, Tesla

Tesla sa zameriava na zabezpečenie kvalitných školení pre všetkých zamestnancov v oblasti pokročilých zručností, ktoré sú potrebné pre výrobné procesy, pričom veľký dôraz sa kladie aj na bezpečnosť pri práci. V závode sa nachádza niekoľko hál, z ktorých každá slúži na rôzne výrobné činnosti. V hlavnej hale sa konštruujú karosérie, a ostatné sú určené na lisovanie, striekanie, výrobu plastových častí a sedadiel, či niektoré činnosti spojené s kódovaním softvéru.

Zobraziť celú galériu (2)
V závode sa nachádza niekoľko hál, z ktorých každá slúži na rôzne výrobné činnosti. V závode prebieha väčšina procesov, ktoré sú potrebné na výrobu vozidiel, Wikipedia

Väčšina komponentov je vyrábaná interne vrátane batérií či pohonných jednotiek. Až 60 % automobilových dielov a súčiastok pochádza zo Spojených štátov, zatiaľ čo druhým najväčším zdrojom komponentov je Japonsko.

Najmodernejšie technológie sú samozrejmosťou

Nachádza sa tu aj vyše tisíc robotov, špeciálne hydraulické lisovacie linky a mnoho ďalších zariadení, ktoré napomáhajú k čo najefektívnejšej výrobe. Prítomných je aj vyše 160 špecializovaných robotov, či najmodernejší lis Schuler. V Európe sa podľa portálu CleanTechnica.com aktuálne nachádza 35 týchto špeciálnych lisov, pričom ten v továrni Tesla je zatiaľ prvý v USA.

Zaujímavosťou sú aj mobilné roboty AGV, ktoré sa pohybujú po hale na základe senzorov, laserových systémov a magnetických pások v podlahe.

tesla
Zobraziť celú galériu (2)
Výrobná linka spoločnosti Tesla, ktorú obsluhujú tie najmodernejšie roboty a zariadenia, YouTube/iPhone-Fan

Výrobná kapacita továrne vo Fremonte sa postupne aj vďaka automatizácii zvyšuje a aj preto je podľa portálu Bloomberg.com predpoklad, že do konca tohto roka sa bude môcť vyrábať až 7 000 vozidiel Modelu 3 týždenne.

Zaujímavé je aj celkové prostredie v ktorom pracujú zamestnanci. Aby priestor nepôsobil temne a uzavreto, podlaha sa natrela na bielo epoxidovou živicou a taktiež sa zabezpečilo, aby do priestorov prenikalo prirodzené svetlo, vďaka čomu celý priestor pôsobí čisto, ako v laboratóriu.

Najväčšia stavba sveta

Vo svete nie je v súčasnosti dostatok tovární na výrobu batérií pre elektromobily a preto sa Tesla rozhodla ísť vlastnou cestou aj v oblasti výroby batérií do svojich vozidiel. Na ich výrobu sa od roku 2015 stavia gigantický závod s názvom Gigafactory 1.

Zobraziť celú galériu (2)
Dokončenie továrne je naplánované na rok 2020 a s rozlohou 1,26 miliónmi metrov štvorcových by malo ísť o najväčšiu stavbu na svete, Printscreen/Tesla
Dokončenie továrne je naplánované na rok 2020 a s rozlohou 1,26 miliónmi metrov štvorcových by malo ísť o najväčšiu stavbu na svete. Aj napriek tomu, že je momentálne dokončená len z jednej tretiny, už teraz v nej pracuje vyše 1000 zamestnancov, pričom každý mesiac je prijatých 150 až 200 nových pracovníkov.

Továrne sa zameria aj na ekologickosť, takže celú jej strešnú časť budú pokrývať solárne panely. Okrem toho sa v okolí továrne budú nachádzať polia s veternými turbínami, no uvažuje sa aj o využití geotermálnych zdrojov. Náklady na výstavbu sa pohybujú zhruba na úrovni 5 miliárd dolárov, pričom 1,5 až 2 miliardy má poskytnúť najväčší investor Panasonic, ktorý s Teslou vyvíja a vyrába batériové články.

Zobraziť celú galériu (2)
Roboti v Tesla Gigafactory pomáhajú pri zostavovaní batériových článkov do sedanu Tesla Model 3, SITA

Okrem batérií sa v továrni vyrábajú aj energetické úložiská Powerwall 2 a Powerpack 2, či pohonné jednotky pre elektromobily. Po dokončení továrne v roku 2020 má byť produkcia na úrovni 35 GWh za rok. Výroba batérií je až 2 roky popredu, a preto bude továreň po jej dokončení schopná vyrábať batérie s kapacitou až 105 GWh za rok, kedy je v pláne produkcia až 1 milióna elektromobilov ročne.

Nasledovať budú ďalšie Gigafactory

Druhou továrňou s označením Gigafactory 2 je továreň v americkom Buffale, ktorá sa špecializuje na výrobu solárnych panelov. Továreň vznikla vďaka akvizícii spoločnosti SolarCity. Gigafactory s poradovým číslom 3 sa má postaviť v Európe, no ešte nie je známe, v ktorej krajine by to malo byť.

V súvislosti s treťou továrňou sa spomínalo viacero krajín, medzi ktorými bolo aj Slovensko. Hovorilo sa však aj to, že veľké šance má susedná Česká republika vďaka jej obrovským zásobám lítia, ktoré je hlavnou surovinou pri výrobe batérií.

Zobraziť celú galériu (2)
V európskej Gigafactory 3 sa okrem batérií budú vyrábať aj články do Powerwall a Powerpack, či kompletné elektromobily,Tesla

V európskej Gigafactory 3 sa okrem batérií budú vyrábať aj články do Powerwall a Powerpack, či kompletné elektromobily. V ďalších rokoch sa spomína výstavba aj ďalších továrni Gigafactory 4 a 5, ktoré by mali vyrásť v Indii a Číne.

Okázalosť Tesly je ohromujúca

V našom článku sme nedávno informovali aj o problémoch, ktoré sú spojené s výrobou batérií pre elektromobily. Jedným z najhlavnejších problémov je následná recyklácia batérií. Tesla myslela aj na túto oblasť a preto bude továreň vybavená najmodernejšími technológiami na recyklovanie všetkých recyklovateľných častí batérií a zároveň na likvidáciu nebezpečného odpadu.

Tesla je jednoducho v rámci elektromobility pojem, ktorý vo svete pozná už takmer každý. Elektrické vozidlá patria medzi špičku na trhu a svojimi inovatívnymi riešeniami, spoločnosť získava neustále väčší počet zákazníkov, ktorí si obľúbili Modely S, X, či 3. Aj napriek rôznym informáciám, ktoré sa týkali zlého financovanie, či zadlžovania firmy, môžeme povedať, že Tesla jednoznačne patrí medzi najvýznamnejšie spoločnosti v automobilovom priemysle.

Zobraziť celú galériu (2)
Tesla Model S má dojazd 603 km a zakúpiť si ju môžeš aj cez oficiálnu stránku Zdroj: Tesla

Tomuto tvrdeniu nasvedčujú aj smelé plány jej zakladateľa či obrovské továrne, ktoré budú patriť medzi najväčšie na svete, pričom budú prešpikované najnovšími technológiami. Tesla je v súčasnosti najväčším spotrebiteľom lítia na svete a prekonala až aj také spoločnosti ako je Samsung či Apple. Po dokončení továrne bude najväčším výrobcom lítiových batérií na svete a môžeme predpokladať, že prvenstvo dosiahne aj vo výrobe elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom