Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Úspešný štart rakety Falcon Heavy započal novú éru pre vesmírne lety a zároveň otvoril nové možnosti pre ľudí. Navyše dokáže vyniesť 2x toľko nákladu a jeden let stojí približne 1/4 toho, čo ponúka konkurencia.

Nízka cena je spôsobená hlavne možnosťou znovupoužitia prvých stupňov, ktorých hodnota je niekoľko desiatok miliónov dolárov. Niekoľko ďalších spoločností sa snaží niečo podobné napodobniť, medzi nimi je aj spoločnosť United Launch Alliance (ULA). Jeden štart ich najväčšej rakety Delta IV Heavy stojí 350 miliónov dolárov, čo je výrazný rozdiel oproti 90 miliónom v prípade Falcon Heavy.

‚‚Recyklovateľná’’ raketa do polovice roku 2020

ULA plánuje túto raketu použiť ešte na ďalších 7 misií, nakoľko v súčasnosti vyvíja svoju vlastnú, opakovane použiteľnú rakety s názvom Vulcan. Prvý let by mal byť niekedy v polovici roku 2020 a cena jedného letu bude okolo 100 miliónov dolárov, čo je o 70 % menej ako je tomu teraz. Vulcan bude vedieť vyniesť až 40 ton nákladu (Falcon Heavy 70 ton).

Zobraziť celú galériu (2)
United Launch Alliance

Napriek tomu veria, že Vulcan dokáže byť konkurencieschopný. Jeho horný stupeň má využívať palivo, ktoré ani po niekoľkých hodinách nezamrzne (pri FH je táto možnosť reálna). ULA taktiež vyvíja svoj vlastný systém ACES – Advanced Cryogenic Evolved Stage. Ide o špeciálnu kozmickú loď, ktorá môže byť ponechaná na orbite niekoľko mesiacov či rokov.

Následne ju stačí jednoducho doplniť palivom a bude sa môcť využiť ako prostriedok na cestu späť na Zem, prípadne niekam do vesmíru. Nielenže dôjde k úspore peňazí, ale podľa CEO ULA by sa tento systém mohol stať akýmsi dopravným prostriedkom pri ceste na Mesiac.

Vulcan konkurencia pre falcon heavy
Zobraziť celú galériu (2)
United Launch Alliance

Znovupoužiteľné prvé stupne spoločnosti sa nazývajú SMART, no na pristátie budú využívať trochu nezvyčajný spôsob. Hlavný rozdiel je ten, že nepôjde o celý prvý stupeň, ale len o jeho motor, ktorý je na ňom najdrahší. Namiesto spomaľovania pomocou motoru bude využívať ‚‚klobúk’’ z aerosólu pri prechode atmosférou a následne padák. Následne ho vo vzduchu zachytí vrtuľník, čím sa ušetria náklady za palivo a navyše nebude vystavený morskej vode.

Budúcnosť vyzerá skutočne zaujímavo a rozhodne sa tak máme na čo tešiť. Je známe, že aj Elon Musk pracuje na vlastnom hornom stupni, ktorý môže konkurovať ACES. Netreba zabúdať ani na raketu Big Falcon Heavy, ktorá má byť doteraz najväčšou raketou na svete. Silným hráčom sa zdá byť aj Jeff Bezos so spoločnosťou Blue Origin, ktorá takisto vyvíja vlastný znova použiteľný raketový systém New Glenn.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú