Najpoužívanejšie a najkomplexnejšie antivírusy na trhu. Ktorý z nich používaš?
Chrániť svoj počítač, smartfón či tablet pred vírusmi je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Zariadenia využívame na komunikáciu cez hovory, e-maily, ale aj sociálne siete. Často sa v nich ukrývajú citlivé údaje, ktorých strata by mohla spôsobiť mnoho problémov. Navyše niektorí ľudia využívajú svoje zariadenia aj na platbu v obchodoch či na internete.
Už v nedávnom článku sme informovali o najhorších vírusoch všetkých čias, ktoré vedia narobiť poriadne problémy. Preto je vhodné chrániť sa pomocou programu, ktorý pred vírusmi bude chrániť.
Platené programy poskytujú novým používateľom väčšinou bezplatné obdobie na skúšku, pričom najväčší rozdiel oproti tým bezplatným je dostupnosť väčšieho množstva funkcií, podpora a o niečo lepšia ochrana. Aj niektoré bezplatné programy, ktoré dokážeš voľne stiahnuť z internetu, môžu účinne ochrániť tvoje zariadenie, no aj napriek tomu je lepšou voľbou menšia investícia do plateného programu.
Český Avast! má najväčší podiel na trhu
Avast! je antimalvér, ktorý od roku 1988 vyvíja spoločnosť Avast Software so sídlom v Prahe. Ide o jeden z najpopulárnejších antivírusových programov, ktorý je dostupný vo viac ako 45 jazykoch. V súčasnosti je Avast! využívaný vo viac ako 240 krajinách, pričom počet používateľov sa odhaduje na viac ako 435 miliónov. Aj preto má najväčší podiel na trhu medzi dodávateľmi antivírusových programov. Avast! je dostupný aj vo verzii pre mobilné telefóny, takže si ho vieš stiahnuť do smartfónu alebo tabletu. Dostupná je plnohodnotná free verzia, ale aj platená verzia Pro.
Už v neplatenej verzii získaš mnoho funkcií, no v platenej máš navyše firewallové služby, antispam, sieťový zámok, vyhľadávač informácií o IP adresách, špeciálnu ochranu pred zneužitím kreditných kariet a veľa ďalších funkcií. Nevýhodou bezplatnej verzie sú podporované reklamy, ktoré môžu niekomu vadiť. V júli 2016 sa spoločnosť Avast Software dohodla na kúpe spoločnosti AVG Technologies za 1,3 miliardy dolárov, ktorá vyvíjala rovnomenný antivírusový softvér.
AVG predali Avastu
Antivírus AVG je taktiež pôvodom z Českej republiky, pričom vznikol v roku 1991. Spoločnosť AVG Technologies, ktorá stojí za vývojom tohto programu začínala najskôr pod menom Grisoft, ako predajca IT vybavenia. V roku 1997 predala prvé licencie antivírusového programu v Nemecku a Spojenom kráľovstve. V USA bol AVG predstavený v roku 1998. Údaje z roku 2015 hovoria o viac ako 200 miliónoch aktívnych používateľoch na celom svete, no ako už bolo spomenuté vyššie, o rok neskôr bola firma predaná spoločnosti Avast Software.
AVG je dostupné v bezplatnej aj platenej verzii. Platená verzia ponúka navyše firewall, zabezpečené zdieľanie a sťahovanie súborov, ochranu e-mailov, optimalizáciu a zvýšenie výkonu počítača a veľa ďalších. Koncom roka 2017 spoločnosť Avast Software pracovala na integrácii firemných oddelení oboch spoločností, no oba produkty sa aj naďalej predávajú samostatne pod svojou značkou.
Spoločnosť Symantec vyvíja svoj AntiVirus už roku 1991
Norton AntiVirus je program distribuovaný od roku 1991 americkou spoločnosťou Symantec. Na identifikáciu vírusov používa podpisy a heuristiku. V roku 2015 spoločnosť nakrátko prerušila distribúciu produktu Norton AntiVirus a nahradila ho produktom Norton Security, ktorý je počas obdobia predplatného dostupný až na piatich zariadeniach. K dispozícii je aj Norton Mobile Security, ktorý je možné stiahnuť do smartfónu alebo tabletu.
Spoločnosť Symantec navyše ponúka aj Norton Small Business, čo je špeciálne navrhnutý program, ktorý zabezpečuje ochranu pred škodlivým softvérom menším firmám. Platená veria dokáže navyše kontrolovať podvody na sociálnych sieťach, chrániť tvoje osobné údaje, zabrániť cudzím osobám prístupu do tvojej siete, obnovovať výkon počítača, obnoviť chod počítača a taktiež automaticky zálohovať dôležité dáta.
Aj Slovensko má svoje zastúpenie
Slovensko zastupuje známa spoločnosť ESET so sídlom v Bratislave, ktorú založili Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý. Názov spoločnosti je odvodený od mena staroegyptskej bohyne Eset. Prvým produktom spoločnosti bol antivírový program NOD bežiaci pod operačným systémom MS-DOS. V roku 1998 bol vydaný NOD32 pre systém Windows od spoločnosti Microsoft. V roku 2007 bol vydaný ESET NOD32, ktorý kombinoval antivírus s funkciou firewallu a antispamu.
O tri roky neskôr spoločnosť vydala riešenie pre Mac OS X s názvom ESET Cybersecurity, pričom v roku 2011 spustila to isté aj pre systém Linux. Na ochranu smartfónu alebo tabletu je dostupná verzia ESET Mobile Security. ESET má zastúpenie vo viac ako 180 krajinách sveta a chráni viac ako 110 miliónov používateľov po celom svete. Aj ESET poskytuje verziu zdarma alebo tú platenú. Platená verzia ponúka navyše heuristickú analýzu a generickú detekciu, technológiu Anti-Stealth, kontrolu e-mailov, filtrovanie sieťovej komunikácie a veľa ďalšieho.
Ruský program spôsoboval v USA obavy o bezpečnosť
Kaspersky Anti-Virus je program vyvíjaný firmou Kaspersky Lab so sídlom v Moskve. Vytvorený je na ochranu používateľov pre počítače so systémom Windows a Mac OS X. Linuxová verzia je dostupná len pre firemných zákazníkov. Firma bola založená v roku 1997 Eugenom a Natalyou Kaspersky, Alexeyom De-Monderik a Vadimom Bogdanovom. Kaspersky v rozmedzí rokov 2005 až 2010 expandoval do zahraničia, pričom ročné výnosy firmy vzrástli v roku 2017 na 698 miliónov dolárov.
V Spojených štátoch ročné príjmy klesali v dôsledku bezpečnostných problémov vlády USA. Od roku 2016 má program približne 400 miliónov používateľov vo viac ako 200 krajinách, čím sa zaraďuje medzi najpoužívanejšie antivírusové programy na svete. Spoločnosť poskytuje taktiež Kaspersky Internet Security pre mobilné zariadenia alebo aj Kaspersky Small Office Security pre menšie firmy. Internet Security a Total Security obsahujú okrem iného aj monitoring počítača, kvôli podozrivému správaniu programu, rodičovskú kontrolu, nástroje proti phishingu, filtre internetových stránok pre dospelých a mnohé ďalšie funkcie.
Aj McAfee bolo predané, no nepodávalo moc dobré výsledky
Spoločnosť McAfee bola založená v roku 1987 ako McAfee Associates, pričom je pomenovaná po svojom zakladateľovi Johnovi McAfee. Firma má sídlo v Santa Clare v štáte Kalifornia. Spoločnosť bola kúpená v roku 2011 firmou Intel a stala sa súčasťou divízie Intel Security. V roku 2017 bola firma McAfee od Intelu oddelená. Vírus One Half v roku 1994 odhalil veľkú slabinu programu McAfee a tým bola detekcia polymorfných vírusov.
Tento a ďalšie problémy vrátane technickej zaostalosti za konkurenciou, vyriešilo až odkúpenie v tom čase najuznávanejšieho antivírusového systému Dr.Solomon AVTK. Aj neskôr čelila firma rôznym nepríjemnostiam, pričom v rokoch 2006 a 2009 mala zlé výsledky v nezávislých testoch, ktoré testovali spoľahlivosť antivírusových programov. Spoločnosť poskytuje okrem ochrany pre počítače aj ochranu pre mobilné zariadenia.
Platená verzia programu McAfee Total Protection zahŕňa okrem iného aj analýzu hrozieb na báze cloudu, ochranu proti krádeži identity, optimalizáciu výkonu, šifrované ukladanie súborov a mnoho ďalšieho. Ako už bolo spomenuté na začiatku článku, na výber je toho naozaj dosť. Či sa už rozhodneš pre českú alebo slovenskú spoločnosť, alebo dáš prednosť americkej, či ruskej, to už je samozrejme na tebe. Veľkú rolu pri výbere bude zohrávať určite cena daného programu, funkcie, podpora a v neposlednom rade určite aj sympatie voči značke.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovský škandál v USA. Minister posielal plány vojenských útokov cez známu appku, unikli detaily
Slováci oslavujú. Digitálne doklady v mobile sú tu, takto si ich aktivuješ (NÁVOD)
Na toto sme čakali: WhatsApp pridal prelomové funkcie, ktoré zásadne menia komunikáciu
Špehujú Slovákov, ktorí ani nemajú účet. Ak si klikol na toto tlačidlo, sociálne siete vedia o tebe všetko
PRIPOMIENKA KVÍZ: Toto zvládne len expert a pamätník. Spoznáš slávny program pre Windows z jedinej fotografie?
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Alarmujúce dáta: 53 % Sloveniek ignoruje dôležitú prehliadku u lekára. Jeden kraj výrazne vyčnieva
Dosiahol som všetko, ale cítim prázdnotu. Odborníčka odhaľuje realitu úspešných, o ktorej sa nehovorí
AKTUÁLNE: Prezident Pellegrini nepodpísal zákon o covidovej amnestii
NOVÝ PRIESKUM: Šimkovičová už nie je najnedôveryhodnejšou členkou vlády. Predbehol ju nový minister
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- The Last of Us nie je jediný. TOP 9 šokujúcich momentov v seriáloch, ktoré dodnes nevieme rozdýchať
- Disponuje extrémnou maximálkou a dojazdom 700 km. Ukrajinci nasadili zbraň, o ktorej nikto nevedel
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Experti exkluzívne: eDOKLADY majú veľkú slabinu. Výpadok katastra bol nič oproti tomu, čo príde teraz
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Čína dostala „podpásovku”. Západ našiel geniálny spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- The Last of Us nie je jediný. TOP 9 šokujúcich momentov v seriáloch, ktoré dodnes nevieme rozdýchať
- Disponuje extrémnou maximálkou a dojazdom 700 km. Ukrajinci nasadili zbraň, o ktorej nikto nevedel
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
Historický míľnik pre Čínu. Uhlie už nie je lídrom v energetickej produkcii
Žilina vsádza na solárnu energiu. Mesto pokryje verejné budovy panelmi
BYD zdvojnásobil zisk. Čínska vlna elektromobility naberá na sile
Rakúsko ich má 23, Slovensko možno čoskoro prvú v Málinci. Miestni proti prečerpávacej elektrárni protestujú
Ďalší pokus o podvod: Neklikaj na e-maily o preplatkoch, radí Sociálna poisťovňa
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Alarmujúce dáta: 53 % Sloveniek ignoruje dôležitú prehliadku u lekára. Jeden kraj výrazne vyčnieva
Dosiahol som všetko, ale cítim prázdnotu. Odborníčka odhaľuje realitu úspešných, o ktorej sa nehovorí
AKTUÁLNE: Prezident Pellegrini nepodpísal zákon o covidovej amnestii
NOVÝ PRIESKUM: Šimkovičová už nie je najnedôveryhodnejšou členkou vlády. Predbehol ju nový minister
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené