Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Smartfóny sú tu s nami už pekných rokov a za ten čas predstavili výrobcovia tisíce jedinečných modelov. Z času na čas sa však medzi nami objavili aj modely s odlišným, poriadne nekonvenčným dizajnom. Predstavujeme ti teda 7 kúskov, ktoré zaujmú každého už na prvý pohľad práve vďaka ojedinelému spôsobu spracovania.

Počiatky éry smartfónov sa datujú ešte do roku 1996, kedy bola predstavená Nokia 9000 Communicator. Vďaka jednému z prvých dotykových displejov a operačnému systému dokázal tento model vykonávať omnoho viac úloh ako bežný „hlúpy“ telefón. S plným nasadením prišli na svetlo sveta približne až pred 10 rokmi.

Kyocera Echo

Skladacie smartfóny nie sú žiadnou novinkou ani v týchto dňoch. Aj keď sa Samsung pokúša vyrobiť prvý prototyp, už pred niekoľkými rokmi ho predbehla spoločnosť Kyocera so známym modelom Echo. Nejde síce o špičkový, špecifikáciami nadupaný model, no svojim spracovaním položil základy pre skladateľné smartfóny. Po otvorení sa používateľovi naskytal pohľad na sekundárnu obrazovku, ktorá roztiahla obraz skrz oba displeje.

Kyocera Echozdroj fotografie: Pocketnow/YouTube

Používateľ tak získal pocit, ako keby pracoval s jednou a omnoho väčšou obrazovkou. Pre Kyoceru Echo bolo k dispozícií dokonca aj zopár aplikácií, ktoré boli prispôsobené pre takéto rozloženie obrazoviek. Bohužiaľ, tento model odsúdil na zánik jeho nie príliš vydarený dizajn v spojení s chabým výkonom a krátkou životnosťou batérie.

Sony Xperia Play

Japonské Sony sa už od počiatku moderných smartfónov snažilo implementovať do nich rôzne prvky, ktoré by umožnili hrať hry podobne ako na PlayStatione. Jednou z takýchto funkcií bolo tiež PS4 Remote Play, ktoré sa v tom čase nachádzalo v mnohých Xperiách. V tomto prípade však Sony zašlo trocha priďaleko. Špeciálnym modelom z dielne tohto japonského výrobcu bola Xperia Play.

Sony Xperia Playzdroj fotografie: PhoneArena/YouTube

Nenechaj si ujsť
Dvadsiatka aktuálne najlepších smartfónov na svete. Nájdeš medzi nimi aj ten svoj?

Išlo o herný smartfón, ktorý mal premiéru ešte v roku 2011 a jedinečným ho robil vstavaný gamepad. Špecifikácie boli na vtedajšie pomery celkom slušné, no veľkou nevýhodou bolo obmedzené množstvo hier. Okrem toho však bola Xperia Play aj pomerne drahá a vďaka nedostatočnému využitiu gamapedu sa z nej stala v podstate zbytočná vrecková herná konzola.

LG G Flex, LG G Flex 2 a Samsung Galaxy Round

Tieto tri kúsky od kórejských výrobcov rozhodne patria medzi najnetradičnejšie smartfóny, aké sme kedy mohli vidieť. LG G Flex prinieslo mierne zakrivenú konštrukciu spolu s obrazovkou. Kvôli tomuto riešeniu musel výrobca vyvinúť aj prvú zahnutú batériu vo svete smartfónov. Dizajn a spracovanie boli tak zamerané skôr na ergonómiu pri telefonovaní, no v mnohých iných prípadoch zahnuté krivky používateľovi skôr prekážali.

LG G Flexzdroj fotografie: LG

Samsung však zahnuté smartfóny poňal z úplne iného uhla. LG G Flex bolo zahnuté medzi hornou a dolnou hranou, no Samsung Round dostal zahnutý displej a konštrukciu medzi dvomi bočnými hranami. Doteraz tak nie je príliš jasné, z akého dôvodu sa Samsung rozhodol práve pre toto nevšedné spracovanie a či to bol vôbec dobrý nápad uviesť takýto model na trh.

Motorola MPx

Mnohým používateľom v ére dotykových smartfónov chýbajú ikonické vyklápacie konštrukcie. Tento druh telefónov bol v kurze, čo naznačuje aj Motorola MPx. Tá dostala naozaj špecifické prevedenie a vedel si ju vyklápať až dvomi spôsobmi. Používateľ ju mohol vyklopiť nielen vo vertikálnom, ale tiež v horizontálnom smere, keďže na bočnej strane sa nachádzala ďalšia dvojica pántov.

Motorola MPxzdroj fotografie: Engadget/YouTube

Nenechaj si ujsť
Toto je 20 najpredávanejších telefónov všetkých čias. Mal si niektorý z nich?

Nachádzala sa v nej aj špeciálna QWERTY klávesnica kombinovaná s číselnou. Návrh nebol vôbec zlý a myšlienka otvárať zariadenia dvomi spôsobmi bola jednoznačne zaujímavá. Bohužiaľ, tento kúsok sa nikdy nedostal na trh, takže je ťažké posúdiť, či by sa so svojím dizajnom a spracovaním dokázal medzi zákazníkmi udomácniť.

Nokia 3250

Nokia 3250 je ďalším ohybným telefónom, no ten sa vďaka rozdeleniu uprostred konštrukcie mohol otáčať až o 360°. Po otočení jednej strany s hardvérovou klávesnicou sa naskytal pohľad na ďalšie špeciálne tlačidlá. Tie však boli výhradne určené pre prehrávanie médií. Fotoaparát prekvapivo nebol umiestnený na zadnej stene ako sme na to zvyknutí dodnes.

Nokia 3250zdroj fotografie: Евгений Анохин/YouTube

Miesto si totiž našiel na ľavej strane. Keď tak používateľ pootočil spodnou časťou, otáčal sa aj fotoaparát. Aj keď v tej dobe neboli selfie fotografie rozšíreným trendom, Nokia 3250 bola na tento účel ako stvorená. Takéto odvážne riešenie prišlo v čase, kedy neboli fotoaparáty v telefónoch úplne bežnou záležitosťou, no napriek tomu sa fínska spoločnosť rozhodla model 3250 priniesť na trh.

Nokia 7280

Z dielne legendárnej fínskej spoločnosti nevyšiel iba jeden podivný model. V skutočnosti ich bolo omnoho viac, no v tomto článku si našla miesto práve Nokia 7280. Pri návrhu dizajnu a konštrukcie zrejme spolupracovali aj dámy, pretože 7280-ku by si si mohol v kabelke pokojne pomýliť s make-upom. Displej nebol nijako zvlášť veľký, ba priam naopak.

Nokia 7280zdroj fotografie: unocero/YouTube

Nenechaj si ujsť
Vertu prináša telefón vykladaný drahokamami, ktorý doručuje helikoptérou. Pýta si zaň 320 000 €

Pokiaľ sa nevyužíval tak sa jeho plocha premenila na akési zrkadlo. Používať Nokiu 7280 na bežné účely však nebolo vôbec jednoduché. Nemal si k dispozícii žiadnu klávesnicu a aj obyčajné vytočenie čísla sa zdalo byť nekonečným bojom. Neraz sa tak stalo, že miesto telefónneho čísla „vytočil“ tento model skôr jeho majiteľa.

HTC Evo 3D

V posledných mesiacoch prichádza do sveta „nový“ trend duálnych fotoaparátov. Dvojica snímačov sa však v smartfónoch nachádzala už oveľa skôr, aj keď len ojedinele. Takýmto modelom bolo v roku 2011 aj HTC Evo 3D, ktoré duálny fotoaparát nevyužívalo na vytváranie portrétov, ale na 3D fotografie a videá.  Zachytenie, spracovanie a uloženie jednej 3D fotografie trvalo softvéru fotoaparátu až 6 sekúnd.

HTC Evo 3Dzdroj fotografie: PhoneArena/YouTube

Aby bolo možné prezerať tieto zábery na displeji, bol taktiež vybavený rôznymi 3D funkciami, vďaka čomu používateľ pri prehrávaní nepotreboval ani špeciálne okuliare. Pre funkčnosť technológie musel byť smartfón natočený v tom správnom uhle, čo mohlo byť niekedy poriadne otravné. Našťastie nikdy sme už podobný nepodarok nevideli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú