Nadšenci a priaznivci úkazov na nočnej oblohe sa môžu tešiť na ďalšie zaujímavé divadlo. V pondelok 30. decembra 2024 nastane o 23:27 fáza novu Mesiaca, čo znamená, že silvestrovské oslavy tento rok prebehnú bez mesačného svitu. Ak plánuješ stráviť túto magickú noc v prírode, ďaleko od rušných mestských svetiel, môžeš sa za jasného počasia tešiť na výnimočný úkaz. O ňom informoval astrofotograf Petr Horálek.

Zimné noci, ktoré neovplyvňuje svojím svitom Mesiac totiž ponúkajú ideálnu príležitosť na pozorovanie tých najjasnejších hviezd na nočnej oblohe, ktoré obklopujú súhvezdie Orion.

Súhvezdie Orion je jedno z najmajestátnejších na zimnej oblohe a pozorovateľov púta nielen svojim charakteristickým tvarom, ale aj významnými hviezdami. V jeho ramene sa nachádza Betelgeuze, červený obor, ktorý je na sklonku svojho života. Táto hviezda sa vyznačuje svojou impozantnou veľkosťou a jasom, ktorý zanietený fanúšik nočnej oblohy nemôže prehliadnuť.

Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě (Úprava redakcie)

Ďalšie jasné hviezdy ako Rigel (noha Oriona), Aldebaran (súhvezdie Býka), Capella (súhvezdie Vozky), Pollux (súhvezdie Blížencov), Procyon (súhvezdie Malého psa) a Sirius (najjasnejšia hviezda na nočnej oblohe v súhvezdí Veľkého psa), spolu tvoria fascinujúci obrazec na oblohe, známy ako „Zimný šesťuholník“.

Tento asterizmus, ktorý je najlepšie viditeľný okolo polnoci, ponúka pohľad aj pre tých, ktorí zostanú v mestách, hoci jeho skutočná krása vynikne predovšetkým mimo svetelného znečistenia. V prírode je dokonca „pretínaný“ jemnou žiarou Mliečnej dráhy, čo pridáva celej scéne na jedinečnosti.

Zaujímavosťou je, že podobný „predsilvestrovský“ nov sa opäť objaví až v roku 2035, konkrétne 29. decembra. Samotný nov priamo na Silvestra sa však udeje až o takmer dve dekády neskôr, v roku 2043. Tento rok si teda uži jedinečný moment bez mesiaca a nechaj sa okúzliť krásou zimnej nočnej oblohy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP