Plány pre rover Rosalind Franklin

Pripravovaný rover Rosalind Franklin, ktorý má na miesto doraziť v roku 2028, by mohol priniesť konkrétnejšie odpovede. Jeho schopnosť vŕtať do hĺbky až 2 metre a analyzovať vzorky priamo na palube by mohla potvrdiť prítomnosť stôp vody alebo dokonca mikroskopického života. Zaujímavé je, že rover nebude schopný preskúmať tmavé horniny priamo, pretože ich drsný povrch predstavuje riziko pre pohyblivé súčasti zariadenia. Namiesto toho sa misia zameria na minerálne vrstvy na okrajoch týchto ložísk.

Projekt ExoMars bol v posledných rokoch poznačený komplikáciami. Po prerušení spolupráce Európskej vesmírnej agentúry (ESA) s ruskou agentúrou Roscosmos kvôli invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 bola misia pozastavená. V máji 2024 ESA oznámila spoluprácu s NASA, čím sa zabezpečil ďalší pokrok v tomto projekte.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University

Čas, kedy na Marse možno existoval život

Štúdia tvrdí, že analyzované horniny môžu pochádzať z obdobia stredného Noachianu až raného Hesprianu, teda z doby pred 4 až 3,7 miliardami rokov. Toto obdobie sa považuje za zlomové pre skúmanie života na Marse, pretože v neskorších obdobiach sa planéta stala aridnou a relatívne nečinnou. Harris dodáva, že presne tieto horniny nás môžu priblížiť k odpovedi.

„Tieto vrstvy pochádzajú z doby, kedy bola na Marse prítomná voda a podmienky mohli byť vhodné pre mikrobiálny život. Preto potrebujeme skúmať oblasti staré miliardy rokov, aby sme mohli odpovedať na otázku, či Mars kedysi hostil život.“

Ak sa nové zistenia potvrdia, rover Rosalind Franklin by mohol poskytnúť údaje, ktoré výrazne ovplyvnia náš pohľad na dejiny planéty Mars. Možnosť nájsť stopy života alebo dokázať jeho neprítomnosť by znamenala veľký krok v chápaní života vo vesmíre. Do roku 2028 sa však vedci musia pripraviť na ešte mnoho výziev.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP