Do zemskej atmosféry pomaly ale isto vstupuje ďalší niekoľko ton vážiaci kus vesmírneho odpadu, ktorý tento raz pochádza priamo z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Ako upozorňuje Európska vesmírna agentúra (ESA) prostredníctvom tlačovej správy, ide o použité batérie, ktoré boli z ISS odhodené ešte na začiatku roku 2021 a orbitálnou degradáciou klesali čoraz nižšie.

Ostáva niekoľko hodín

Paleta s použitými batériami z ISS váži až 2,6 tony a experti jej orbitu podrobne monitorujú, pričom jej vstup do zemskej atmosféry odhadujú na dnes, 8. marca 2024 okolo 19:00 nášho času. Odchýlka je však niekoľko hodín, keďže ide o komplikovaný proces s množstvom premenných.

Drobná zmena orientácie objektu kompletne mení jeho aerodynamické vlastnosti, čo môže zmeniť čas dopadu o niekoľko desiatok minút či hodín. Jediná sekunda pritom predstavuje zmenu miesta dopadu o niekoľko kilometrov.

Očakáva sa, že väčšina materiálu zhorí počas vysokorýchlostného vstupu do atmosféry a na povrch dopadnú len zvyšky, ktoré ale predsa len predstavujú riziko – i keď extrémne malé. ESA dodáva, že veľké objekty vstupujú do zemskej atmosféry približne raz za týždeň a väčšina z nich je od výroby navrhnutá tak, aby z väčšej časti zhoreli v atmosfére.

Čaká aj ISS

Podobný osud ako paletu s použitými batériami čaká aj samotnú ISS, ktorú chce NASA prevádzkovať aj po roku 2030. Skôr či neskôr však má byť nahradená komerčnými vesmírnymi stanicami, následkom čoho bude riadene nasmerovaná do zemskej atmosféry, kde čiastočne zhorí a jej zvyšky dopadnú do oceánu.

Vhodnou alternatívou je použitie moderných rakiet ako Starship na rozobratie stanice a dopravenie jej modulov na Zem, kde môžu byť vystavené v múzeách. Takýto proces je síce oveľa nákladnejší, avšak vzhľadom na to, čo všetko ISS ľudstvu priniesla, si toto zaobchádzanie zaslúži.

Bude ich čoraz viac

Paleta s týmito batériami je zatiaľ najťažší kus odpadu z ISS, ktorý vstúpi do zemskej atmosféry. Umelo vytvoreného vesmírneho odpadu je pritom na obežných dráhach okolo Zeme čoraz viac a problém zintenzívňujú veľké satelitné konštelácie, ako je Starlink či OneWeb, ktoré poskytujú globálne internetové pripojenie či po novom aj komunikáciu medzi mobilnými zariadeniami.

Spoločnosť SpaceX, ktorá prevádzkuje konšteláciu Starlink, vo februári oznámila, že musí zničiť približne stovku týchto satelitov kvôli výrobnej chybe. Družice majú pomocou vlastného pohonu vstúpiť do zemskej atmosféry, vďaka čomu je možné kontrolovať miesto ich dopadu a zabezpečiť tak, aby ich prípadné zvyšky skončili v oceáne a nie na súši.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP