V roku 2017 sa svetom začal šíriť ransomvér WannaCry, ktorý celkovo napadol vyše 250 tisíc zariadení. Medzi nimi sa nachádzali nielen osobné počítače, ale napadnuté boli aj nemocnice, banky či iné inštitúcie. Po nakazení tento škodlivý softvér zašifroval všetky dáta na disku a od obete požadoval určitú čiastku v Bitcoinoch. 

Nakoniec sa však šírenie programu podarilo zastaviť, a to vďaka vtedy len 22 – ročnému expertovi, ktorému k úspechu stačilo zaregistrovať doménu. Brit Marcus Hutchinson bol však v roku 2017 nakoniec zatknutý počas návštevy USA, nakoľko sa ukázalo, že sa podieľal na vývoji dvoch vírusov, ktoré sa využívali k napadnutiu bánk – informuje Ars Technica.

Podmienečné prepustenie

Aj keď spočiatku svoju vinu na vývoji softvéru popieral, dôkazy ukazovali jasne proti nemu. Napomohli k tomu aj telefonáty, ktoré federálni prokurátori odpočúvali. Pod tlakom vyšetrovania, dôkazov a súdnych sporov nakoniec svoju účasť na vývoji škodlivého softvéru priznal. Svoje činy oľutoval a prisľúbil, že svoje zručnosti nebude zneužívať na protispoločenskú činnosť. Namiesto toho bude pomáhať bezpečnostným expertom k tomu, aby sa voči vonkajším útokom dokázali efektívne brániť – informuje The Guardian.

Za spáchané zločiny mu hrozilo väzenie až na 10 rokov, avšak namiesto toho dostal tú najnižšiu možnú sadzbu, na čom sa určite podpísali aj zásluhy pri zastavení ransomvéru WannaCry. Odpykať si tak bude musieť ročný trest, kedy bude pod drobnohľadom úradov – oznámil aj na svojom Twitteri. V príspevku tiež poďakoval sudcovi za zhovievavosť a pochopenie pri prešetrovaní jeho prípadu.

Tzv. Trójske kone, ktoré vyvíjal aj Hutchinson však boli relatívne nebezpečné. Sú známe ako UPAS Kit a Kronos a slúžia k tomu, aby napadli banky a ich klientov. Útočníkovi umožňovali kradnúť bankové údaje cez keylogger či dokonca na diaľku pristupovať do počítača obete. Softvér sa následne predával na čiernom trhu, pričom Hutchinson dúfal, že sa mu týmto spôsobom podarí zarobiť aspoň 100 000 dolárov.

IBM

Raz sa však sťažoval, že mu to nevynáša podľa jeho predstáv, čoho sa ihneď chytili americké úrady. Aj keď sa medzičasom už rozhodlo o jeho osude, jeden z programov (Kronos) ešte stále funguje a raz za čas sa objaví prípad, kedy je hlásené jeho použitie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú