Mnoho používateľov nabíja svoje smartfóny zle. Robíš aj ty tieto chyby?
Smartfóny už dlhé roky majú v našich životoch svoje miesto a sú našimi každodennými spoločníkmi. Pomáhajú riešiť rôzne úlohy či skrátiť dlhú chvíľu hrami. Ich najväčším problémom je však zdroj energie, teda batéria, ktorá často nevydrží ani deň. Časom sa však životnosť akumulátora znižuje, k čomu prispievame aj my nesprávnym spôsobom nabíjania.
Veľa používateľov má vo zvyku nabíjať batériu vtedy, keď je už takmer vybitá. Veria, že časté a krátke nabíjanie batérii iba škodí, no v skutočnosti je to práve naopak. Výskumníci spoločnosti Cadex zaoberajúci sa technológiami Li-ion akumulátorov tvrdia, že aj táto časť hardvéru má svoju vlastnú formu stresových situácií. Pri dlhodobom vystavení batérie takýmto podmienkam je veľmi pravdepodobné, že sa jej životnosť začne rýchlo skracovať. Pokiaľ tak chceš aj ty predĺžiť fungovanie batérie, musíš zmeniť návyky.
Nenechávaj smartfón zapojený, keď už je nabitý na 100 %
V prvom rade je pre batériu veľmi škodlivé, pokiaľ je v elektrickej zásuvke zapojená aj po úplnom nabití. To platí najmä pri nabíjaní počas nočných hodín, kedy je smartfón zapojený v sieti príliš dlho, pričom je jeho batéria nabitá na 100 %. Týmto spôsobom vystavuješ batériu spomínanej stresovej situácií, kedy dochádza vo vnútri k chemickým zmenám. Pokiaľ ti teda displej indikuje, že je batéria plne nabitá, vypoj adaptér zo zásuvky čo najskôr. Na druhej strane nie je úplne ideálne akumulátor nabíjať na 100 %.
Nenechaj si ujsť
Batéria budúcnosti dokáže premeniť oxid uhličitý na elektrickú energiu
Batériu dokonca ani netreba nabíjať na 100 %
Moderné batérie totiž striktne nevyžadujú, aby boli zakaždým nabité naplno. V skutočnosti je pre životnosť batérie lepšie, ak jej zopár percent z plného nabitia chýba. Akumulátor, ktorý je nabitý na 100 %, je znova vystavený istému druhu stresovej situácie, čo mu príliš neprospieva. Ideálnejším riešením je nabíjanie niekoľkokrát počas dňa. Tento spôsob je pre batériu omnoho prívetivejší ako dlhé nabíjanie z 0 na 100 % a ty zároveň doplníš energiu vždy, keď to budeš potrebovať. Okrem správneho nabíjania je pri dopĺňaní energie batérie dôležité aj jej chladenie.
Udržuj ju v optimálnej teplote
Svoje zariadenie by si mal vždy vybrať z obalu, aby sa mohlo teplo správne rozložiť po celej konštrukcii. Pokiaľ si nútený nabíjať svoje zariadenie vonku, kedy naň svieti slnko, rozhodne ho prekry nejakou látkou, aby nedošlo z nebezpečnému zvýšeniu teploty. Ochrániš tak svoju batériu aj smartfón. Akým spôsobom si doteraz nabíjal telefón ty? Dávaš prednosť nočnému nabíjaniu alebo ti záleží na životnosti batérie a nabíjaš ju v kratších intervaloch niekoľkokrát do dňa? Odpoveď nám pokojne napíš do komentára.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
Z divákov urobia bábky. Sony vymyslelo bizarný patent, ktorým preskočíš reklamu v televízoroch
Chráni sluch, ale ničí naše mozgy. Odborníci varujú pred obľúbenou funkciou slúchadiel
Za takú cenu nič lepšie nenájdeš: Toto je TOP 10 bezdrôtových slúchadiel na slovenskom trhu
Expert radí: Toto je najlepšia ochrana mobilu pred vírusmi, aj keď na to ľudia zabúdajú
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
Zelenskyj prekvapil svet: Som pripravený vzdať sa funkcie, ak to bude znamenať mier pre Ukrajinu
Tabaková sa pustila do Huliaka a nazvala ho „obéznym autolakérom“. „Ak Huliak bude minister športu, podám výpoveď“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené