Tom Cruise sa na sklonku takmer tridsaťročnej špionážnej ságy Ethana Hunta rozhodol, že už nestačí len skákať z lietadiel a šplhať po mrakodrapoch, tentoraz ide o všetko.

Mission: Impossible – Posledné zúčtovanie nadväzuje na predchádzajúcu časť Mission: Impossible 7 a pokračuje v príbehu Ethana Hunta, ktorý sa ocitá v boji proti superinteligentnej AI menom The Entity s ambíciou rozložiť svet cez paranoju a konšpiračné teórie.

Hunt je predstavený ako jediný, kto môže zastaviť tretiu svetovú vojnu a zachrániť ľudstvo. Niečo ako hollywoodska verzia mesiáša. Ak by si si myslel, že ide len o ego trip Toma Cruisa, tak áno, ide, ale zároveň sa tu stretávame s takým úprimným a premysleným sebapredvádzaním, že sa na to nedá hnevať.

Najnovší prírastok do série však prichádza s ťažkým bremenom. Chce byť niečím viac než len ďalšou bláznivou akčnou jazdou, chce byť vyvrcholením ságy, záverečným testamentom hrdinu, ktorý už celé desaťročia uniká smrti aj zdravému rozumu s rovnakou gráciou. Lenže práve v tomto ambicióznom posune zábavy k vážnosti sa film začína potkýnať o vlastné nohy a každé postavenie ho bude niečo stáť.

Tom Cruise si uletel viac ako mal

Kde kedysi stáli filmy Mission: Impossible ako osviežujúca protiváha k prepchatým, nekonečne sa rozvíjajúcim svetom Marvelu či Star Wars, dnes sa aj ony zľakli samy seba a namiesto radostného „čo ďalej?“ prinášajú unavené „čo ešte ostalo?“ Každý film býval samostatnou misiou, šialenou akciou, ktorá sa na predchádzajúce diely odkazovala len zľahka, tu nový člen tímu, tam starý záporák, ale vždy stáli samostatne a nebrali sa príliš vážne. Práve táto ľahkosť bola ich najväčšou devízou.

Mission Impossible: Posledné zúčtovanie recenzia
TMDB

Tentoraz sa však zdá, že si tvorcovia na čele s režisérom Christopherom McQuarriem, ktorý už štyrikrát držal opraty série, povedali, že je čas napísať epitaf. Prvá hodina filmu je preplnená vážnymi monológmi a montážami z predchádzajúcich filmov, zatiaľ čo hlas v pozadí neustále pripomína obete a hrdinské skutky Ethana Hunta. „Každá tvoja osobná obeť priniesla svetu ďalší východ slnka“ či „vždy si bol tým najlepším mužom v tých najhorších časoch“ – takéto repliky sa opakujú tak často, až máš pocit, že sleduješ zostrih z ocenenia za celoživotné dielo, nie akčný blockbuster.

Príbeh sa točí okolo návratu hrozby umelej inteligencie, ktorá ukázala svoju ničivú silu a teraz ju rozvíja do plnej biblickej metafory. Je označovaná ako „anti-boh“, „digitálny parazit požierajúci pravdu“, čo filmu dodáva nadbytočný pátos a filozofickú pózu, akú v tejto sérii nikto nepotreboval, ale určite ju viacerí ocenia.

Scéna, kde Ethan stojí na Trafalgarskom námestí uprostred demonštrácie. je ako vystrihnutá z úplne iného filmu. Vrcholom tohto vážneho módu je, keď Hunt mláti jedného zo záporákov so slovami: „Ty! Tráviš! Príliš! Veľa! Času! Na! Internete!“, čo pôsobí ako výkrik Cruisea adresovaný dnešnej spoločnosti. Ale pozor, odkazov na dnešný hektický svet je tam oveľa viac.

Jadrové zbrane, AI aj konflikty veľmocí

Scenár filmu Mission: Impossible Odplata – Prvá časť inklinoval divákom po celom svete z viacerých dôvodov. Rok 2023 sa považuje za zlatý vek umelej inteligencie a predstavuje zlomový moment v jej masívnom využívaní. A v tom prišlo štúdio Paramount Pictures a scenáristi Christopher McQuarrie a Erik Jendresen s príbehom o umelej inteligencii, ktorá chce ovládnuť svet. Druhým dôvodom je vojenský konflikt Ruska so susedným štátom, ktorý sa týka vo veľkej miere aj USA.

Máme rok 2025 a tí istí scenáristi opäť trafili klinček po hlavičke. Ani nie tak v chápaní AI, ale v stupňovaní geopolitickej situácie vo svete. Film vo veľkej miere upozorňuje na narastajúci a potencionálny jadrový konflikt nie len medzi USA a Ruskom, ale aj ostatnými jadrovými veľmocami, ktoré sú počas 169 minút opomínané nejeden krát.

Nevyhneš sa ani slovníku ohľadom tretej svetovej vojny, čo všetkému v spojitosti s vývojom AI dodáva desivý realistický náboj, ktoré už len čaká v zásobníku na výstrel a v sekunde zmení svetový poriadok. Divák má tak miestami pocit, ako keby mu skutočne umelá inteligencia ukázala budúcnosť, od ktorej nemusíme mať vôbec ďaleko.

Mission Impossible: Posledné zúčtovanie recenzia
TMDB

Herci nesklamali, priprav sa na nostalgiu

Tom Cruise sa tu opäť ukazuje nielen ako neohrozený akčný hrdina, ale aj ako niekto, kto vie byť zraniteľný a sebaironický. V jednej scéne je len v spodnom prádle, zohnutý do embryonálnej polohy, pripomínajúc momenty zo 2001: Vesmírna odysea, čo pridáva filmu nečakaný vizuálny a filozofický rozmer.

Záporná postava Gabriel, ktorého s diabolským potešením hrá Esai Morales, je tiež stále na scéne a bude ešte „otravnejší“ ako v predošlom filme. Proti nemu stojí osvedčená partia: vtipný technik Benji (Simon Pegg), hacker Luther (Ving Rhames) vo svojej nostalgickej a dojemnej rozlúčkovej misii a nevyspytateľná Paris (Pom Klementieff).

Mission Impossible: Posledné zúčtovanie recenzia
TMDB

Pochvalu si zaslúžia aj ďalšie postavy, najmä Hayley Atwell, ktorá prešla výrazným vývojom a pôsobí oveľa prirodzenejšie ako v predchádzajúcej časti. Divákov poteší aj návrat Rolfa Saxona, ktorý tentokrát nehrá len krátke cameo, ale dostáva plnohodnotnú úlohu. Vedľajšie postavy, hoci ich je veľa, sú obsadené starostlivo a každá z nich prispieva k celkovej atmosfére filmu.

Nechýba ani sympatická vedľajšia zostava – Nick Offerman, Janet McTeer, Hannah Waddingham a Tramell Tillman, ktorý sa zaskvie ako kapitán ponorky s kamennou tvárou a pevnou vôľou, nútený narýchlo sa presunúť do Severného mora, kde má Ethan, ako inak, opäť zachrániť svet.

Majstrovská kamera a zvuk

Čo sa týka vizuálu, IMAX kamery v rukách Frasera Taggarta boli využité naplno. Z niektorých záberov sa divákom doslova krútila hlava. Film cestuje naprieč svetom, ale tempo je hektické a často sa zdržiava na jednom mieste dlhšie, než by si situácia zaslúžila.

Divákov prekvapí nielen temnejšia atmosféra, ale aj nové lokácie, ako sú Arktída, Afrika a oceánska ponorka dodávajú filmu neopozeranú vizuálnu silu. Akcia, najmä dve hlavné sekvencie. Mrazivá a klaustrofobická ponorková pasáž a dych vyrážajúci letecký súboj patria medzi to najlepšie, čo sme vo filme mohli zažiť.

Pasáž pod hladinou oceánu je vrcholom kinematografie, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať. Tá temnota a dusná atmosféra sa nedá ustáť a miestami vyráža dych. Intenzita je vskutku geniálna a s hudobnou vložkou skladateľov Maxa Aruja a Alfieho Godfreya dostaneš hudobný zážitok na pozadí napínavých sekvenckií,

Dostali sme veľkolepé finále?

Akčná novinka možno odbočila z vyšliapanej cesty predchádzajúcich dielov, ale zároveň priniesol nový rozmer. Tentokrát to už nie je len o elegantných infiltráciách, humornej výmene identít a zložitých plánoch, ale o priamom boji s temnotou, ktorá sa nad svetom zmráka. Svet v balansuje na hrane kolapsu a Ethan Hunt nie je vyvrheľom, ale konečne operuje so súhlasom a podporou oficiálnych zložiek.

Ak sa tento diel série Mission: Impossible naozaj stane jej labuťou piesňou, tak sa rozlúčime so všetkým, čo túto filmovú ságu robilo výnimočnou, prehnanou, pompéznou a totálne oddanou vízii jedného muža, ktorému kamera patrí tak, ako nepatrí nikomu inému v Hollywoode. Tom Cruise sa v Poslednom zúčtovaní doslova mení na „živú manifestáciu osudu“, ako ho ešte v roku 2015 opísal Alec Baldwin v Mission Impossible: Národ grázlov, a hoci je film absurdný až po uši, funguje to prekvapivo dobre.

Samozrejme, sú tu aj výhrady. Niektoré flashbacky sa opakujú a môžu pôsobiť nadbytočne, najmä pre fanúšikov, ktorí sériu poznajú naspamäť. A aj keď väčšina akčných scén je brilantne spracovaná, naháňačka v tuneloch nie všetkým sadne. No tieto drobnosti nijako nebránia celkovému dojmu z filmu, ktorý je technicky bezchybný a vizuálne grandiózny.

Mission Impossible: Posledné zúčtovanie recenzia
TMDB

Film síce prináša intenzívne momenty, ale už neprináša takú svoju vlastnú identitu, akú mali diely ako Ghost Protocol alebo Fallout. Finálna akcia síce zaberie, ale neprináša nič zásadne nové oproti tomu, čo sme už videli. Zápletka, postavená okolo hrozby umelej inteligencie, tiež nepresvedčila každého a pre niektorých ostáva len ďalšou variáciou na tradičné „zachráň svet“ schémy.

V konečnom dôsledku však platí, že ak si fanúšikom série a poznáš jednotlivé diely, nový Mission: Impossible ti pravdepodobne sadne. Sadnúť by ti mala dokonca aj vtedy, ak si potrpíš na kvalitné akčné filmy, kde je načasovanie kľúčové.

Ťažko sa mi to píše, ale je koniec. Preplnený herecký ansámbl, výnimočné lokácie, špičková akcia a atmosféra konca jednej éry. To všetko robí z filmu dôstojné rozlúčenie s Ethanom Huntom, ktorému patrí obrovská vďaka za to, ako dokázal takmer tri desaťročia udržiavať kvalitu tejto série na svetovej úrovni.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP