Japonská vesmírna agentúra JAXA dala zelenú misii Martian Moon eXploration (MMX), ktorá bude mať za úlohu preskúmať mesiace Phobos a Deimos obiehajúce Mars. V pláne je aj pristátie na prvom menovanom mesiaci.

Portál Universe Today priniesol nové informácie z Japonska, ktorého vesmírna agentúra JAXA chystá prieskumnú misiu zameranú na štúdium mesiacov Marsu. Táto misia bola v hľadáčiku mnohých vedcov a vesmírnych nadšencov, no zdá sa, že najbližšie k nej má práve Japonsko. Agentúra JAXA totižto dala zelenú misii Martian Moon eXploration (MMX).

Štart misie MMX je plánovaný na rok 2024

Misia MMX bola doteraz v takzvanej predprojektovej fáze, ktorá sa zameriavala na výskum a analýzu potenciálnych misií, ako bola napríklad simulácia pristátia s cieľom zlepšiť dizajn kozmických lodí. Len tento týždeň však JAXA presunula misiu do vývojovej fázy, počas ktorej bude kladený dôraz na pokrok v rozvoji hardvéru a softvéru misie.

Cieľom misie je využitie vesmírnej lode orbitálneho typu vybavenej niekoľkými nástrojmi, ktorá z orbity preštuduje obe mesiace Marsu, Phobos a Deimos. Táto časť misie by mala trvať približne tri roky. Pristávací modul orbitera by sa mal následne špirálovitým presunom dostať na povrch mesiaca Phobos. V rámci misie MMX sa tiež uvažuje nad využitím roveru.

Ten bude podľa všetkého vybavený špeciálnym nástrojom s vŕtačkou, ktorý z povrchu odoberie najmenej jednu vzorku presahujúcu hmotnosť 10 gramov. Táto fáza trvá len niekoľko hodín, pričom nástroj určený pre odber vzoriek dokáže odobrať materiál z maximálne 2 cm pod povrchom mesiaca.

Zobraziť celú galériu (3)
Profil misie MMX spolu s časovými odhadmi jednotlivých fáz. Zdroj: MMX/JAXA

Následne by mal byť využitý pohonný modul, určený na vyzdvihnutie kontajnera so vzorkami z povrchu Phobosu za účelom ich prenesenia na Zem. Návrat kontajnera na Zem by sa mal podľa plánov uskutočniť koncom roka 2029. Samotné náklady na uskutočnenie misie MMX sa vyšplhajú na 417 miliónov dolárov (~385 mil. eur).

Misia bude mať aj medzinárodný charakter

Tím stojaci za misiou MMX uviedol, že misia „otestuje a preukáže potrebnú technológiu na vstup a výstup z gravitačnej studne Marsu, pristátie a navigáciu na povrchu telies s nízkou gravitáciou a nasadenie zariadení na vykonávanie úloh, ako je napríklad odber vzoriek z povrchu.“ Misia bude tiež merať radiačné prostredie, ktoré je jedným z veľkých problémov pre ľudskú posádku.

Zobraziť celú galériu (3)
Navrhovaný model vesmírnej lode MMX. Zdroj: MMX/JAXA

Očakáva sa tiež, že misia bude mať medzinárodný charakter a bude vybavená jedenástimi nástrojmi, z ktorých štyri poskytnú medzinárodní partneri z NASA (USA), ESA (Európa), CNES (Francúzsko) a DLR (Nemecko). NASA do misie prispeje gama lúčom a neutrónovým spektrometrom MEGANE na preskúmanie prvkov, ktoré tvoria mesiace Marsu a poskytne tiež pneumatické vzorkovacie zariadenie.

Zobraziť celú galériu (3)
V ľavej časti obrázka je gama lúč a neutrónový spektrometer (GRNS), ktorý využila NASA pri misii MESSENGER. V pravej časti je zase zobrazený nástroj GRNS pre misiu NASA Lunar Prospector. Prístroj GRNS poskytnutý agentúrou NASA pre misiu MMX by mal zdieľať veľmi podobný dizajn. Zdroj: MMX/JAXA

Agentúra CNES stavia pre účely misie takzvaný „takmer-infračervený“ spektrometer MacrOmega, ktorý dokáže identifikovať minerálne zloženie povrchu mesiaca. Taktiež spolupracuje s agentúrou DLR na návrhu roveru, ktorý by mohol preskúmať povrch Phobosu. Agentúra ES pomôže pri návrhu vybavenia pre komunikáciu v hlbokom vesmíre.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP